• 03.08-23.08 Гигант шоу. Цирк. 13:00
  • 30.08 "Күтәренке күңел белән". Музыкаль-юмористик шоу. УНИКС. 18:00
  • 15.10 Әнвәр Нургалиев. УНИКС. 18:30
  • 25.10-28.10 Ришат Төхвәтуллин. УНИКС. 18:30
Туган көннәр
  • 21 Август Фәнис Кәлимуллин
  • 21 Август Ләлә Миңнуллина
  • 21 Август Харрас Әюпов (1946-2008)
  • 22 Август Энҗе Басыйрова
  • 22 Август Яхъя Халитов
  • 22 Август Тәлгать Абдуллин
  • 22 Август Айгөл Бариева
  • 22 Август Алмаз Фәтхуллин
  • 22 Август Марат Бәшәров
  • 23 Август Дания Нуруллина
  • Этнэдэн Фэнияне эзлим.1954 елгы.Богелмэдэ Укыган иде. Ике кызы бар икэнен белэ идем. Тубэн Коеккэ Файзрахманов Салихка кияугэ чыккан иде. Кызлары Лилия, Лидия исемлелэр. Телефон номерым 89393321749
  • Бер булмале фатир снимать итабез Ике егет тулырак мэглумат тел буенча тел 89393923808
  • Павлюхина урамындагы тулай торак бүлмәсен тәртипле кызларга озак вакытка арендага бирәм. 89033052264
  • 2109 машинасынын сул як ишеклэре сатыла. Черемэгэн, тузмаган. Бэясе договорная. Тел.:89270410678.
  • Отопительный радиатор сатыла. 1 шт.-1000 сумнан. 6 штук. Тел.:89270410678
  • Сенчик сатыла (килосы 230 сум), суган сатыла (килосы 25 сум).Сенчикнын корэне дэ бар.Атаныш районыннан. Тел.:89270409370
  • Авыл кукэе сатам. 10 шт. - 60 сум. Узем алып килеп бирэм. (Казан шэхэре буенча). Тел.: 89375255146
  • Казанда, Үзәккә якын урында, ике татар тәртипле, начар гадәтләрсез, студент егетләргә вакытлыча яшәп торырга 1 бүлмәле фатир кирәк.15-16 мең тирәсе. Телефон: 89963369167
  • Казан үзәгендәге ремонтланган чиста бүлмәгә кертергә кыз кеше эзлибез. Бик уңайлы урында, тукталыш якын. КГСАУ, КГТУ һәм башка вузлар тирәсендә. Адресы - Әмирхана Еники, 3. Тел.:89375779892
  • Казан шәһәре Бр. Касимовых 22/7 адресы буенча урнашкан бүлмәгә начар гадәтләре булмаган ике кыз кертәм. Яшәү өчен барлык шартлар да бар. Тел: 8987 209 86 93

 

 

 
Архив
 

               

15.02.2013 Могҗиза

Чиләбедә төшкән метеоритның ВИДЕОлары

Бүген Чиләбе һәм аңа якын шәһәрләрдә метеорит төшкәнен күргәннәр. Дөрес, бу күренешнең метеорит булуы турында рәсми хәбәр әлегә юк. Үзегез карагыз:

 

  

 

 

 

 

 


 

 

 

 

---
Матбугат.ру
№ --- | 15.02.2013
Матбугат.ру печать

Фикерләр

№93 (830046) / 21.02.2013 20:32:48

http://ria.ru/science/20130221/924087285.html

)))Сылтамасын онытканмын.)))

№92 (830045) / 21.02.2013 20:31:49

РАН Чиләбегә төшкән метеоритның иң зур кыйпылчыгын табып академиягә бирүчегә, премия брергә вәгъдә итә...

№91 (829984) / 21.02.2013 09:52:47

мин дә ул ташларны сатып баер идем!!!

сатмаска дигән закон юк!!!
тулке заграницу сатма,читкәҗиәрү,карается законом.

кайдан табасы. = мин сиңа сатар идем.

№90 (829872) / 20.02.2013 00:55:31

*, син алардан кебек -
ч и г е н ү ч е - ләрдән;
аңлап була,
алар хәлен..

Әмма ярдәм итеп булмый берничектә -
үтеп керү,
төшендерү һәм аңлату,
мөмкин түгел -
бер сүз, тәкъдир..

Раббым Аллаһ, Үзең сакла?!??
чигенүдән,
тиңдәшлектән,
АДАШУдан,
Ачуыңа юлыгудан!??

Һәм Гафу Ит!!???

№89 (829866) / 19.02.2013 23:15:07

Космостан төшкәч, файдалы дип белә торганнардыр инде. Акча түләп кем уйлый анда бәла яшеренгәнен? Ташлар да ялтырыйлар, метеориттан кай җирләре белән ким?

№88 (829846) / 19.02.2013 19:56:43

аккардеон
Менә, метеорит кыйпылчыклары да, җирдәге таштан шулай аерылып тора инде.)))

№87 (829842) / 19.02.2013 19:48:59

гади пыяла ватыгыннан бэясе белэн аерылып тора.

№86 (829837) / 19.02.2013 19:39:05

Гармун
)))Кайбер хатыннар бриллиант колье алалар. Ни эшкә ярый соң ул? Хәттә, крап торуга да, гадый пыяла ватыгыннан аермасы юк...

№85 (829827) / 19.02.2013 18:27:21

Җирдә таш беткәнмени? Ни эшкә ярый соң ул?

№84 (829731) / 18.02.2013 23:30:49

Соры корт, Китаннан,миндэ алыр идем аны казанга метеорит тошсэ.БУ инде зур байлык,килэсе поколение очен.

№83 (829729) / 18.02.2013 23:25:14

Тотырырлар кулына мунча ташы, Соры!
Каян белэсен ди анын,ни икэнен!
Аны сату закон тарафыннан тыелган бит!

№82 (829724) / 18.02.2013 23:02:49

Чиләбедә, метеорит кыйпылчыкларын 10нан башлап, 5000мең сумга кадәр хакка кадәр саталар.

http://www.vesti.ru/doc.html?id=1035185

№81 (829664) / 18.02.2013 18:43:58

Тулырак моннан скачать итеп укый аласыз.
Библия, Коран и наука
Бюкай Морис. Все книги

http://www.koob.ru/bucaille/bibliya_koran_nauka

№80 (829660) / 18.02.2013 18:24:43

*, кайда синең фәнни язмаларыңны укып була соң? Безгә дә әйтмәссең микән? Фән буенча да ,Дин буенча да бер төпле фикерегез юк.

Менә Библиянедә, Коръәннедә өйрәнгән француз галиме Морис Бюкайның "Библия, Коран и наука" исемле китабыннан өзек

"История Откровений Корана коренным образом отличается от двух предшествующих Писаний. Его ниспослание продолжалось в течение двадцати трех лет. Как только оно передавалось Мухаммаду Архангелом Джибриилем (Гавриилом), верующие заучивали его наизусть. Сразу же после смерти Пророка Откровения Корана были собраны в единую Книгу. Этот процесс имел то преимущество, что уточнению текста помогали люди, знавшие его на память, заучившие его еще во времена ниспослания Откровения и впоследствии постоянно произносившие его наизусть. С тех пор текст Корана тщательно сохранялся, и нам прекрасно известно об этом. Так что он не порождает каких бы то ни было проблем, касающихся его достоверности.

Коран следует за двумя Откровениями, ему предшествовавшими, но для него не характерна противоречивость повествований, послужившая бы верным признаком вмешательства людей, вносивших в тексты (или выбрасывавших оттуда) все, что им вздумается.

Для тех, кто подвергает анализу его объективность, руководствуясь научными критериями, Коран предстает в совершенно новом, невероятном доселе качестве — он демонстрирует полную сообразность с данными современной науки. В Коране встречаются положения научного плана, и при этом невозможно поверить, что их автором мог быть простой человек, живший четырнадцать веков тому назад. Ведь только современные научные знания позволяют нам понять некоторые Аяты Корана, что до нынешнего времени было просто невозможно.

Сравнение нескольких повествований об одном и том же событии, содержащихся в Библии и Коране, позволяет увидеть глубинные различия между неприемлемыми с точки зрения науки положениями Библии и положениями Корана, превосходно сообразующимися с данными современной науки. Ярким примером тому являются повествования о Сотворении мира и Потопе.

В Коране есть сведения, замечательным образом дополняющие сведения Библии об Исходе, и оба текста в основном согласуются с результатами археологических исследований по такому моменту, как датирование периода жизни Моисея. Однако, между Кораном и Библией имеют место различия по другим вопросам. Это полностью отвергает безосновательное утверждение, что Мухаммад якобы переписал Библию и таким образом получил текст Корана.

Учитывая уровень человеческого знания во время Мухаммада , невозможно поверить в то, что многие из положений Корана, касающиеся тех ли иных аспектов науки, могли быть результатом трудов человека. Так что следует совершенно обоснованно и законно не только рассматривать Коран в качестве выражения Божественного Откровения, но и отвести ему исключительное место. Коран по праву заслуживает этого в силу несомненной достоверности, а также присутствия в нем научных положений, которые, будучи изучены сегодня, обретают в нашем понимании новое качество. Подобные положения Корана являют собой феномен, вряд ли объяснимый с позиций человеческого разума."


№79 (829651) / 18.02.2013 17:14:13

№77., Пока үлем һәр кемгә килә, монда Аллаһының ни катнашы бар?

Сүзегене исбатлау өчен, ник фәндә булган, догма булмаганны китермисез? Коръән Аллаһыдан дисез дә, Мөхәммәт үлеп, күп вакытлар үткәч, библиядән күчерелгән догма китерәсез. Коръән Аллаһыдан булгач, ник андагы "иструкция"ләр, субтропик һәм тропиклар өчен генә яраклы, сүдәгәргә, халыкның җиде тиресен салдырырга рөхсәт итә дә, җитештерүчене санга сукмый?

Син надан, кузең капланган дими генә, әкиятнең әкият түгеллеген, әкияткә ссылка ясамый гына аңлатып карагыз әле. Бу инде, ялган диплом белән, үзеңне белемле итеп күрсәтү генә түгел.

№78 (829649) / 18.02.2013 17:02:30

Әй, нокта.

Коръән кебек үк.))) Значит, аны Кактус кебек "академик"лар язган.)))))))

Кактус - чәнечкеле үсемлек - әмма аның тәмле җимеш бирә торганы да бар.

Бәлки үсемлекләрне дә "коддрәтле" әкәдимнәр үстерәдер.

Алда үлем көтә бар кешене,
шунда бәлки аңлар,
иман мәсьәләсен имансызлар.
"догма" нәстә икәнне дә... .

Таш атып куылган шайтаннан Аллаһка сыенам:

102. Әт-Тәкәсүр (Арттыру) сүрәсе
(Мәккәдә иңгән, 8 аять)

Бисмилләһир-Рахмәнир-Рахим.
1, 2. Бер-берегез алында балалар һәм ярдәмчеләр күплегендә ярышу, байлык малыгызны санау һәм затлы нәселдән килеп чыгышыгыз белән мактану сезгә үлем килгәнчегә кадәр, сезне Аллаһының әмерләрен үтәүдән һәм Аңа итәгать итүдән аерды, комачаулады.
3. Сез, һичшиксез, үзегезнең наданлыгыгыз һәм хакыйкатьне танымавыгызның нәтиҗәсен беләчәксез.
4. Һәм тагын, сез, һичшиксез, гамәлләрегезнең нәтиҗәсен беләчәксез.
5. Һәм, дөреслектә, әгәр нинди газапка дучар ителәчәгегезне чынлап белсәгез, сез (балалар һәм мал) арттырудан куркыр һәм Ахирәт тормышына әзерләнер идегез.
6. Әй кешеләр, ант итәм һәм раслыйм: сез дөрләп яна торган утны күрәчәксез!
7. Һәм тагын бер тапкыр ант итәм һәм раслыйм: сез, һичшиксез, һәм чынлап та аны үз күзләрегез белән күрерсез!
8. Һәм ант итәм һәм раслыйм: сез, һичшиксез, артык муллыкта яшәү һәм җирдәге тормышта ләззәтләнгән рәхәтлек турында соралачаксыз!


№77 (829643) / 18.02.2013 15:38:37

RIM Чын фәндә, бер вакытта да, догмадагы кебек, бер ни дә, конкретно утверждать ителми. Конкретно, именно шулай, диелә икән, бу догма!!! Коръән кебек үк.))) Значит, аны Кактус кебек "академик"лар язган.)))))))

№76 (829642) / 18.02.2013 15:30:01

Открытие" белән "вероятно", "возможно" ның аермасын күрмисез икән....


Шушы фактны ,// Нострадомус предсказаниесына да, маяларның скалага ясаган рәсеменә дә, кофе гущасындагы формага да впихивать// итеп бирмәдең. Әйдәгез, булмаса ,була дип язып утырмагыз инде. Кешене хурлау, мыскыллау сезгә ләззәт бирәме соң ул? Аңламыйм.

№75 (829639) / 18.02.2013 14:52:31

RIM, Синең доказательстволарың, "Коръәндә язылган"нан башка була башлау белән, ярыймы.

"Открытие современной астрофизики свидетельствуют, что запасы железной руды на земле попали на нее из внешнего космоса с колосальных звёзд." белән, "җирнең төше тимер белән никельдән тора" икәне, икесе дә бер үк чыганакта (первоисточник, имеется ввиду, а не выдернутый и подтасованный фрагмент түгел).

№74 (829638) / 18.02.2013 14:39:17

Рәмзия, 1./җирнең төше тимер белән никельдән тора/ тоганнын ачкан берәр фәнни хезмәт күрсәтә алмассызмы? Безгә дә кызыклы булыр иде."вероятно", "возможно" кабул ителми.

Шушы теманы ,// Нострадомус предсказаниесына да, маяларның скалага ясаган рәсеменә дә, кофе гущасындагы формага да впихивать// итеп кара әле.))))

№73 (829637) / 18.02.2013 14:11:55

RIM Берәү дә, тимер җирдә, үзеннән-үзе барлыкка килгән дими бит. Космик тузаннан барлыкка килгән икән, аның шундагы элементлардан торуы, мәнди анасына да билгеле. Но синең ссылкада, төгәлсезлек бар, җирнең төше тимер белән никельдән тора икән, значит, ул первечный, установившийся җир соңырак барлыкка килгән. Ул клип ясаучыларга, башта фән белән танышканда комачауламас иде. Ну, аннан, фәнни фактны, Коръәнгә дә, Нострадомус предсказаниесына да, маяларның скалага ясаган рәсеменә дә, кофе гущасындагы формага да впихивать итеп була.

№72 (829633) / 18.02.2013 13:07:43

*-рәхмәт инде ссылкаң өчен.Белергә теләгәннең ояты юк.Кызганып та кимсетеп тә утырмагыз.Укый башладым хәйран аңлаешлы язылган.Рәхмәт.

№71 (829632) / 18.02.2013 12:58:32

зз секундтан кара

http://www.youtube.com/watch?v=spvrduCUiF0

кемдер өчен әкият.

"Открытие современной астрофизики свидетельствуют, что запасы железной руды на земле попали на нее из внешнего космоса с колосальных звёзд."

№70 (829625) / 18.02.2013 12:12:02

+Дин күзлегеннән караганыда кирәк түгел.+

дааа, мммм..

Күзлексез дин караклары бәлки кызыграктыр, әмма алар каракк. Тегеләй карасаң да, болай карасаң да.
Тимер монда гүпчи ни при чум?

Тимер тутыга, бакыр белән кушсаң була, әмма смесь.. Чисталыкка ни җитә.

№69 (829624) / 18.02.2013 11:55:44

Кызганучы, хотя бы, менә бу рефиратны укы, әкият тыңлап утырганчы:
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Science/dubn/10.php

№68 (829623) / 18.02.2013 11:53:30

RIM сиңа куйган ссылкада барысы да яхшылап аңлатылган

№67 (829621) / 18.02.2013 11:27:15

+Син әйткән астрономия китабын акча әрәм итеп сатып кына ала идек,аны безгә укытмадыларда шул.+
Кызганыч инде, сиңа берни дә аңлатып булмаячак бит инде. RIM сиңа куйган ссылкада барысы да яхшылап аңлатылган, әмма синең аны аңларлык белемең юк дип беләм.

№66 (829614) / 18.02.2013 09:35:41

Мин сезгә конкрет сорау биргән идем.Сез бик остарып бакыр акчаны чәйнәгәнсез.Галәмдә тимер каян барлыкка килә дигән сорау иде ул.Җирдәгесе миңа кирәк түгел.Анысы укымышлы кешегә калсын.Дин күзлегеннән караганыда кирәк түгел.*-Син әйткән астрономия китабын акча әрәм итеп сатып кына ала идек,аны безгә укытмадыларда шул.

№65 (829540) / 17.02.2013 15:46:53

неужели соры кортнын да двойнигы бар или соры корт син узенэ-узен реклама ясыйсын

№64 (829539) / 17.02.2013 15:26:20

Соры корт №63

)))Сәлам, адаш!!! Байтактаннан күренмәгән дең, чирләп китмәгәнсеңдер бит? )))

№63 (829538) / 17.02.2013 15:22:02

Надан укытучылар,врачлар бик куп.

№62 (829537) / 17.02.2013 15:03:35

Муллалар турында белмим,лэкин диплом сатып алган укытучылар,врачларны белэм.

№61 (829535) / 17.02.2013 14:46:53

петя

Бу очракта, белемнән бигрәк, алгы планга, куелган сорауны тәсфирләү килеп чыга...

)))Мулла түгел лә ул, диплом сатып алырга. Аннан соң, белемле булмаса, 10 нчы класс баласының аңлатуын аңлый алмыйча, һаман үзенекен тукыр иде, ә болай, белеме җитәрлек булу сәбәпле, сорауның мин тәсфирләгәнчә дөресрәк булуын, бик тиз кабул итте.
)))Әнә, белем дәрәҗәсе чамалы булганнар, чак кына, алар аңлаганчадан башкача әйтә башласаң, НАДАН дип лаф ора башлыйлар.

№60 (829533) / 17.02.2013 14:10:19

Соры корт,укытучын синен хэтле дэ белмэгэч,бик белемле булмаган инде ул,бэлкем дипломны сатып алгандыр

№59 (829532) / 17.02.2013 14:02:56

Иркә№42 (829514) / 17.02.2013 12:19:19


//Җанкисәгем!!!! Рим!!! литосфера җир кабыгы ул!!!!!///


Иркә, кызмыйча аек акыл белән кара видеода "земной коры" ди
* куйган ссылкада "В литосфере" ди.
синең нәрсә әйтергә теләгәнең аңлашылмый.

№58 (829531) / 17.02.2013 14:01:07

)))Минем БЕР вакытта да, җылытуы химик күрнеш дип атаганым булмады!!! Иркә искә алган ПОСТым да, нәкъ, шул турда, КВН вакытында, бакырны җылыту физик күрнеш дигәнгә, бал бирми калулары турында иде. КВН беткәч, укытучыбыз белән, сөйләштек, унынчы класста укыганда ук, "Соры корт №43 (829516) / 17.02.2013 13:00:41" постындагы кебек аңлаткач, укытучыбыз минем белән килеште. Ни дисәң дә, бик белемле, яхшы укытучы иде, безнең чыгарылыштан соң, 5-6 елдан соң, кандидатлык диссертациясе яклады дип ишеткән идем.
)))Ә балга килгәндә, ул, алай әллә ни әһәмияткә ия түгел, безнең командада, бердән-бер, дөрес түгел дип табылган җавап иде ул.)))

№57 (829530) / 17.02.2013 13:48:36

Ну ты даешь, Иркә! Бакыр акчаны җылытуны соры физик күрнеш дип атый дип башладың да, җылытуны химик процесс диде, дип бетердең.))))))) Синнән дару алырга да куркыныч, цианистый калийны агу дип башларсың да, витамин дип сатарсың.))))))))))

№56 (829529) / 17.02.2013 13:38:21

иркэне туктатыгыз,узе белэн узе бэхэслэшэ башлады.Иркэ безнен яшьтэ волнаватся итэргэ ярамый,давления кутэрелэ.

№55 (829528) / 17.02.2013 13:36:41

бу уңайдан кичкә бер ссылка куярмын әле)))\Юмористик рәсемнәр. 1-5 курс студентлары. төгәл фәннәр һәм экономик вузларда. беренче курста маймыл. төгәл вузларда әкренләп йон коелып кеше рәвеше керә, 5 курсныкына эйнштейн куеоган. экономик вузлада майиыл 1 -5 курсларда үзгәрмичә калган))))

№54 (829527) / 17.02.2013 13:33:37

*,

филолог аңламый әлбәттә)))))Бәхәс тә шул сүз куелышы филологларча куелганга чыга.

Бар бәхәс Римның җир дип нәрсәне атавыннан килә. Ул литосфераны җир дип уйлый икән. Филологка литосфера ни дә, мантия ни???? төгәл фәндә җир - шар ул. Җиргә шарның бөтен өлеше керә.

№53 (829526) / 17.02.2013 13:30:30

Соры №48дә җылытуны химик процесс диде бугай)))Бүтән бәхәсләшмим инде аның белән. Коса на камень))))

№52 (829525) / 17.02.2013 13:29:55

гафу итегез хормэтле академиклар,узегез нэрсэ турында бэхэслэшкэнегезне,узегез анлыйсызмы икэн сез,бик тэ катлаулы процеслар турында фикер алышасыз,монда профессорларнын да кузлэре мангаена менэр.Бу сайтка кереп дессертация язучылар да бардыр дип уйлыйм.

№51 (829524) / 17.02.2013 13:28:08

*,

кем сиңа җылытуны химик процесс диде әле???? Сиңа бирәбез Нобельны))) хәтә син болайда мыруда зарплата утыручы

№50 (829523) / 17.02.2013 13:25:48

Иркә, хмимяне бик шәп беләсең икән, җылыту да химик процесс булгач.)))))))))) Нобель премиясенә тарта бу. Только кайсы предмет буенча бирергә микән: химия буенчамы, әллә физикамы? )))))))))

№49 (829522) / 17.02.2013 13:22:24

Соры, бар иде)))) Минем хәтер яхышы))))Профессиональ сыйфат. Әмма эзләп маташмыйм))))

№48 (829521) / 17.02.2013 13:19:12

Иркә

Үтенеп сорыйм, гадый гына әйберләргә, Сираҗый кебек, үз гоманнарыгызны өстәмәгез. Ул постымны эзләргә ирнәм, ләкин тулысынча ышаныч белән, ШЫРПЫ белән җылыту турында, анда бер сүз дә юк иде. Просто бакырны җылыту нинди процес? иде

№47 (829520) / 17.02.2013 13:17:09

Менә шул -шул. Әмма бит сиңа бирелгән мәсләдә конкрет шартлар күздә тотыла. Көнкүрештә бакыр акча белән шырпы янып беткән аралык.

Окисьлашу турында белемнәреңне күрсәтәсең килсә, №46 дагы төсле җавап куясы иде. Ул чакта да укытучың хаклы. Мәсәлә шартларында бакыр киңәя генә ала.

№46 (829519) / 17.02.2013 13:13:33

Иркә

Төгәл фән, шуңа да төгәл фән!!! Исәп-хисап булганда, ФӘКАТ әйтелгән шартлар гына исәпкә алына, калганнары constat санала. Шулай булмаганда, бер генә ачыш та ясалмас, бер генә математик формула да чишелешкә ия була алмас иде. Сохолостик математикага нигезләгнгән (мөмкин булган нәрсәләрне исәпкә алучы) фәннәр хәттә югары уку йортларында да үтелми, ә фәнни хезмәтендә кирәк булган аерым галимнәр генә куллана.

№45 (829518) / 17.02.2013 13:10:50

Шырпы җылысының ике секунда дәвамында, Соры, бакыр окисьлашмый.Моның өчен вакыт!!!! аралыгы кирәк. Бакыр гадәти температурада да окисьлаша әлбәттә.Әмма бик акрын. Электриклар үткәргечләрнең очларын кырып атырга яраталар. Нәкъ менә окисьлашкан өлешен кырып аталар.

№44 (829517) / 17.02.2013 13:05:28

Соры корт,)))
төгәл фәннәрне словоблудиега әйләндермә)))

Сиңа мәсәләдә бакырны айда җылытканнар диелгән булмагандыр бит.... Анда кислород юк. Бакыр акча гадәти көнкүреш шартларында җылыту турында бара. Шырпы янып беткәнче. Кислород һәрвакыт бар.Җиләткәнгә карап))))

Мәмәслә шарты шырпы ялкының ике секундта янып беткән аралыгы турында бара. Ул шартларда , кислород булса да, бакыр окисьлашмый. Киҗәеп кенә өлгерә кадеолем.

№43 (829516) / 17.02.2013 13:00:41

Иркә

"Монда хәтта Соры мактанып утырга иде укытучы белми дип, бакыр акечаны шырпы белән җылытканда нинди процесс бара, физикмы, химикмы дип???"

Тагы кабатлыйм: Бакырны ҖЫЛЫТУ бер ничек тә, фәлән градуска кадәр физик, фәлән градустан соң, химик күрнеш була алмый!!! ҖЫЛЫТУ дигән сүз бер генә төшенчә-атом яки молкулаларның кинетик энергиясен арттыруны гына аңлата. Әгәр дә инде, атом яки молкулаларның кенитик энергиясен арттыру башка мәттәләр булган тирәлектә, әйтик, атмосфера һавасы булган җирдә бара икән, МОҢА КАДӘР БИК АКРЫН БАРГАН ХИМИК РЕАКЦИЯ, исәпкә алырлык дәрәҗәдә көчәя. Сезнеңчә әйткәндә, химик процес башлана. Ләкин моның сәбәбе ҖЫЛЫТУ түгел, ә, ҺАВА (кислород) БУЛГАН ТИРӘЛЕКТӘ ҖЫЛЫТУ. Шулай булгач, җылыту химик процесс (океслашу) башлансын өчен кирәкле, ФИЗИК сәбәп.

№42 (829514) / 17.02.2013 12:19:19

Җанкисәгем!!!! Рим!!! литосфера җир кабыгы ул!!!!!

Менә сиңа саннар, литосфера, ягъни кораның өлеше җир массасында!!!!!0,026!!

Атмосфера 0,0000051
Океаны 0,0014
Кора 0,026
Мантия 4,043
Внешнее ядро 1,835
Внутреннее ядро 0,09675

Менә шул 0,026 өлешендә кислород якынча 50 процент икәне турында бер химик та бәхәләшмәс. Җир кабыгы - литосфера окиселлардан тора. Ягъни окислашкан кремний, тимер, алюминий, кальций. Алар яртылаш якынча кислородтан, икенче яртысы бүтән химик элементтан тора.


Рим, синең белем кайдан соң??? Чем дальше, тем больше ир кеше булуыңа шикләнәм. Я булмаса минем югары белем юк, минем алтын кулларым бар диген. Бер сүзем булмас. Мин алтын куллы кешеләрне хөрмәт итәм.

№41 (829513) / 17.02.2013 12:10:34

Геология һәм химия буенча дәреслекләрне алып карагыз.Һәм соловоблудие белән шыгыльләнмичә конкрет кай җирдә нинди элемент өстенлек иткәнен үзегез ачыклагыз.Җирнең үзендә тимер өстенлек итә, атмосфераны алсаң, азот һәм кислород, җир өстен алсаң, судагы водород була.Бу очракта да массамы яки атом санын ачыкларга кирәк. Әйтик суда, водород сан ягыннан өстенлек итсә, масса ягыннан кислород.

Монда хәтта Соры мактанып утырга иде укытучы белми дип, бакыр акечаны шырпы белән җылытканда нинди процесс бара, физикмы, химикмы дип???

Бик акыллы кеше булса, менә фәлән градуска кадәр физик, төгән градустан химик процесс башлана дип. Инде бик төгзәллеккә килсәк, шырпы ялкынын исәпләп чыгарырга кирәк. Әмма гадәти шырпы ялкыны бакыр окисьлашырлык градус бирә алмый.

№40 (829510) / 17.02.2013 12:04:50

*, мин куйган ссылкадагы "вранье" син куйгандагы белән туры килә.

"А. П. Виноградов, супруги И. и В. Ноддак и др. Чтобы доказать наличие элемента рения в земной коре и определить его среднее содержание, супруги Ноддак провели 1600 анализов разнообразных минералов и пород. В литосфере наибольшее распространение сейчас получил кислород — 50 % массы всей литосферы; 26 % составляет кремний, 7 —8% — алюминий, 4% — железо; суммарное содержание магния, калия, кальция и натрия — порядка 10 %, а на долю оставшихся (более 80) элементов приходится несколько процентов."
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Science/dubn/10.php

укыгыз инде азрак, үзегезне галим итеп башкалрны надан итеп күрсәтү өчен әллә нәрсәләр язмагыз

№39 (829509) / 17.02.2013 12:03:12

:),

җан кисәгем, мин үземнең базовый белемне дә истә тотып язам. Базовый белемемә туры килә икән, шул саннарны алам.
Рекламада бөтен нәрсә ялган блумый. Чынлыкта дөрес саннар китерелә. Әмма үз башы, белеме булмаганнар өчен ул саннар белән әллә нинди аңга әллә нинди манипуляцияләр ясап була.

№38 (829504) / 17.02.2013 11:19:15

Иркә, рекламный сайт данныеның дөреслеге икеле бит. Әнә RIM куйган ссылкада, тимер, по объему, өченче, син куйганда беренче урында.

№37 (829503) / 17.02.2013 11:04:47

№31)))

каян сыдырса да бер түгелме????

Информация дөрес булса!!!!

№36 (829502) / 17.02.2013 11:02:06

Ирек,))))

18-19 гасырда булсам, әлбәттә. Тарих яңа химик элемент ачкан аптекарьларны белә.)))

Хәзер химик матдәләрне дәва буларак халыкка җиткерү өстендә эшлим.

№35 (829501) / 17.02.2013 10:59:47

Кабат әйтәм, төгәл фәннәр словоблудие түгел.

Җүләргә сабышмагыз, астрономияне укыгыз, коллапс тимердә башлана.

Космоста әлбәттә, водород, гелий газлары өстенлек итә.

Калган элементлар коллапслашучы йолдызларда хасил була башлый.

№34 (829500) / 17.02.2013 10:59:05

мин дэ Иркэне лабараториядэ тэжрибэлэр уздырып утыра торган олы гына яшьтэге,абруйлы профессор дип куз алдына килэ иде.

№33 (829499) / 17.02.2013 10:55:30

Бер төркем мыруны дискредитацияләү өчен бик актив эшли. Әмма һәр агуга каршы агу бар дигән принциптан чыгып, аста китерелгән өзекне татарчага тәрҗемә итеп куярга булдым. Татарча төгәл фәннәр укытып, өйрәнеп булмый диючеләргә. Татжурга тәрҗемә буенча да үрнәк булыр.Журналист юл асты тәрҗемәсен тәрҗемәгә саный икән, дипломнарын чүплеккә атсыннар.

Җир массасының төп өлешен мантия тәшкил итә. Калган массаның күпчелек өлеше төшкә туры килә.Җирнең без яши торган күләме өлеше тулаем массаның бер кыйпылчыгын гына хасил итә ( масса кг*да 1024)

Атмосфера 0,0000051
Океаннар 0,0014
Җир кабыгы 0,026
Мантия 4,043
Төшнең эчке өлеше 1,835
Төшнең тышкы өлеше 0,09675

Төш тулаем тимердән тора дип исәпләнелә (яки тимер һәм никель), әмма башка җиңелрәк элементлар да булуы мөмкин.
Төш үзәгендә температура 7500 K җитәргә мөмкин, бу кояш өслеге температурасыннан югарырак.
Аскы кат мантия гадәти кремний, магний, кислородтан тора, күпмедер күләмдә кальций, тимер, алюминий да бар.
Өске кат мантиянең төп өлешен
оливен һәм пироксен (тимер-магний силикатлары), кальций и алюминий тәшкил итә.Бу нәтиҗәләр сейсмик тикшерү методлары белән алынган. Өске мантия катламы җир өслегенә вулкан атылганда лава агымы булып чыга. Җирнең күпчелек өлешенә кешеләр әлегә үтеп керә алмыйлар.
Җир кабыгының төп өлешен кварц (кремний окисе) һәм кыр шпаты шикелле башка силикатлар алып тора.

Җирнең масса буенча химик өлешләре :

Тимер 34,6%
Кислород 29,5%
Кремний 15,2%
Магний 12,7%
Никель 2,4%
Күкерт 1,9%
Титан 0,05%

№32 (829498) / 17.02.2013 10:34:28

Менэ сина Иркэ.Э мин тагын аны зур галим дип йори идем,ялгышканмын.

№31 (829496) / 17.02.2013 10:22:44

Иркә, Наука бүлегеннән кара. RIM данныйларын Tube дан гына алган кебек, син дә, "Механические инженерные системы" ның реклама бүлегеннән сыдыргансың.))))))))))))

№30 (829495) / 17.02.2013 10:07:45

Төртке, төгәл фәннәр гуманитар фәннәр кебек словоблудие түгел.

Большая часть массы Земли заключена в мантии; основная часть оставшейся массы приходится на в ядро, а масса той части, на которой мы обитаем, составляет крошечную долю от всей массы (масса в кг*1024):

Атмосфера 0,0000051
Океаны 0,0014
Кора 0,026
Мантия 4,043
Внешнее ядро 1,835
Внутреннее ядро 0,09675

Ядро, вероятно, состоит в основном из железа (или никеля и железа), хотя возможно присутствие и некоторых более легких элементов. Температура в центре ядра может достигать 7500 K, а это больше, чем температура поверхности Солнца. Нижняя мантия состоит из обычного кремния, магния и кислорода с небольшим количеством железа, кальция и алюминия. Верхняя мантия - это большей частью оливен и пироксен (железо-магниевые силикаты), кальций и алюминий. Эти данные мы получили только благодаря сейсмическим методам; образцы из верхней мантии достигают поверхности в виде вулканической лавы, но большая часть Земли для нас недостижима. Кора - это прежде всего кварц (кремниевая двуокись) и другие силикаты типа полевого шпата. Химический состав Земли (по массе) следующий:

Железо 34,6%
Кислород 29,5%
Кремний 15,2%
Магний 12,7%
Никель 2,4%
Сера 1,9%
Титан 0,05%

№29 (829494) / 17.02.2013 10:01:17

Космоста элементларның таралуы:

http://nuclphys.sinp.msu.ru/nuclsynt/n02.htm

Өченче тааблицаны кара. Водород, гелий, углерод, азот, кислородтан соң, тимер, алтынчы урында. Таблица лагарифмик формада икәнен искә алырга кирәк. Галәмдә, водород, гелий, 98% тан ардык өлешне алып тора.

№28 (829493) / 17.02.2013 10:00:32

*,

мәктәптә хәзер астрономия укытмыйлар.

№27 (829489) / 17.02.2013 09:23:05

сагындым

Ииии, бәбкәәәм, мәктәптә бер дә укымадыңмени соң син? Җирнең дә, кояшның да, башка җисемнәрнең дә, Большой Вызрывтан соң плазма, аннан соң, алар суынганда төрле химик элементлар барлыкка килеп, шул космик тузаннан укмашуын, биииик яхшы аңлаттылар бит. Космик җисемнәрдә, җирдә булган веществолар барына гаҗәпләнергә түгел, космик җисемнәрдә булган веществоларның почти барысы да җирдә булуына гаҗәпләнергә кирәк.

RIM, куйган ссылкаңдагы первый враньёга кадәр карадым да туктадым. Җирдә химик элементлар, күләме буенча: 1. Кисларод, 2. Водород 3. Углерод, синең ссылкадагы кебек, тимер ТҮГЕЛ!!!

сагындым, мәктәптә укымагансың икән, һич югы менә моны укы:
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Science/dubn/10.php

№26 (829488) / 17.02.2013 08:19:30
№25 (829487) / 17.02.2013 00:58:18

Кайсыгыз әйтә каян килгән соң ул металл.Җирдә бит аны рудадан алалар.

№24 (829486) / 17.02.2013 00:45:57

Чибәркүлдә метеорит кисәкләре табылмады

http://www.azatliq.org/archive/news/20130216/570/570.html?id=24904301
сәер кәнишне. Шундый зур метеориттан берни калмавы.....
мәзәк искә төште.

Америка корабы Россия корабы белән океанда очраша. Россия корабында тавыш-гауга. "Кем пультка итек ыргытты?" дип кычкырышалар. Америкалылар: "Безнең америкада мондый хәл юк"-диләр.

"Нинди Америка? Юк сезнең Америка!Кем пультка итек ыргытты?"

№23 (829440) / 16.02.2013 20:52:56

№13 (829357) / 15.02.2013 23:41:26

"Аллаһны бер дип таны" китабыннан


RIM

№22 (829420) / 16.02.2013 18:35:47

галимнэр ул темная материянен булуын шик астына куйдылар инде.

№21 (829412) / 16.02.2013 17:55:23

Әле генә Рамблерда укыдым,водолазлар 4 сәгать буе Чибәркүлдә метеорит ташлары эзләгәннәр,тик бернәрсә дә тапмаганнар ди.Әллә урлап бетерделәр микән? Николай Левашов язган китапта укыган идем. Галәмдә никель дә,тимер дә,алтын да һәм башка төрле матдәләр дә "первичная материя"дан оешалар икән.Ул материя күзгә күренми,галимнәр аны "темная материя" дип әйтәләр.

№20 (829409) / 16.02.2013 17:07:37

кайсыгыз белә?

Чибәркүлгә барып җиткән кисәге, килограмнар белән үлчәнәнер анның, граммнар белән булмаса. Ничек янганы, кисәкләргә таркалганы, ведиоларда бик яхшы күрнә бит.

метеоритлар, нигездә, я тимердән я никельдән була, кометалар-күпчелек очракта, боз кисәге.
Сүз уңаеннан: Җирнең дә төше никельдән. Магнит кырын шул барлыкка китерә.

№19 (829407) / 16.02.2013 17:02:12

*№18 теге Биктау битендә күчәнәчкә каймак даулаучы катын бугай.катык исе килә үзеннән.
ярый әле безнең якка шундый тискәре килленне бирмәгән ходам,Аллага шөкер.
Алла сакласын явыз хатын бәләсеннән, дип әйтте ди, даҗе, шайтан.

№18 (829406) / 16.02.2013 16:42:19

Академика барыөп җитте, нинди исем артына качып язса да, баре бер кем икәнен белүләре.)))))))))))))))

№17 (829405) / 16.02.2013 16:34:28

// составында металл бар диләр.Ул металл каян килә соң анда.//
Җирдәге тимер рудасы әнә шул кометалар һәм метеоритлар алып килгән тимер инде ул. Аллаһы Тәгалә әйтә: "Без тимерне дә иңдердек, чөнки анды хәтәр куәт бар һәм кешеләргә файдасы да күп..." (57. 25)

№16 (829404) / 16.02.2013 16:31:34

мрудагылар аз белгәнгә,сез күп белгән шиклле тоела сиңа.

белеп онтылганнарны мода куеп,акыллы булып утырасыз инде. әйдә ладне,белмәгәннәр белерләр.

№15 (829403) / 16.02.2013 16:26:37

күл төбеннән таптылармы ул нәмәстәне. НАСА белгечләре шутлап чыгарганнар,D= 17метр,P=50тонналы нәмәстә Чибәркүлгә барып төшкән.кайнашалармикән шул күл буенда учуныйлар,әллә сикрит микән?

№14 (829398) / 16.02.2013 15:52:28

Соры корт, син дә минем кебек бәк күпне беләсең икән.))))

№13 (829357) / 15.02.2013 23:41:26

Ислам диненә өндәнең тәртипләре бар. Әгәр тәртипсез рәвештә өндәлсә, ул вакытта үзеңә дә һәм өндәлүче кешеләргә дә төрле кыенлыклар ктерүең мөмкин. Шуңа күрә безнең беренче укытучыбыз Мөхәммәд (с.г.в.с.) ничек өйрәткән шулай без өндәргә тиешбез. Шул вакытта дәгъватыбызның нәтиҗәләре күренер, инша Аллаһ. Карагыз, пәйгамбәребез (с.г.в.с.) Мугазны (р.а.г.) ничек өйрәкән:Дөреслектә Аллаһының рәсүле (с.г.в.с.) Мугазны Йәмәнгә җибәргәндә аңа мондый нәсыйхать кылды:«Син яһүд һәм насара динен тотучы кавемнәр янына баргач, иң беренче аларны иманга өндә, ягъни «лә иләһе илләллаһ»ның мәгънәсен, Аллаһны берләргә һәм тәүхидне өйрәт. Әгәр алар син алып килгән нәрсәгә иман китерсәләр, ягъни Аллаһы Тәгаләне бер дип танысалар, шуннан соң аларга минем бер тәүлеккә биш вакыт намазым фарыз иткәнемне өйрәт, аңлат. Әгәр дә алар син өйрәткән намазларны торгызсалар, шул вакытта минем дөреслектә аларга фарыз иткән зәкәт сәдакасын бирергә тиешле икәннәрен өйрәт, ул сәдака аларның байларыннан алына да фәкыйрьләренә бирелә. Әгәр алар бу гамәлне дә үтәсәләр, син аларның иң яхшы малларыннан саклан (бу җирдә хайваннар зәкәтенә күбрәк басым ясап әйтелгән сүз. Әгәр дә хуҗаның иң яхшы, үзе яраткан атланып йөри торган дөясен фәкыйрьгә алып бирелсә, фәкыйрь байның күз алдында аның дөясенә атланып йөрсә, ә бай хуҗа аны күреп күңелсез калуы мөмкин. Шуңа күрә пәйгамбәребез (с.г.в.с.) уртачасыннан алып бирергә кушты). Аларга золым кылма, гаделлек белән эш ит, әгәр дә син золым кылып мәзлүм (золымланган) кешеләрне булдырсаң, алар белән Аллаһның арасында пәрдә юк. Алар сиңа начарлык теләп дога кылсалар, шунда ук аларның бәд-догалары кабул була, шуңа күрә аларның догаларыннан саклан,» – дип өйтәтеп җибәрде. (Ибн Габбастан (р.а.г.)).

№12 (829354) / 15.02.2013 23:27:02

Аның метиоритет дигәнендә, составында металл бар диләр.Ул металл каян килә соң анда.Җирдә металны рудадан табалар,ә галәмдә каян барлыкка килә ул.Белгәнегез аңлатыгыз әле.Әллә соң теге Дирипаска дигән капиталист андада комбинат ачканмы.

№11 (829325) / 15.02.2013 20:50:10

Авыл апае
Метеорит янгыры кайчан буласын, әллә кайчан, берничә йөз ел алга санап куелган, конкрет кая төшәсе һәм рзмеры гына төгәл билгеләнмәгән, әлегә.
Март ахырларындамы шунда (төгәл датасын эзләргә ирнәм), кояш яклап, комета киләчәк. 180 елга бер була торган күрнеш, көндезге күктә дә, көмеш кебек ялтырап күрнергә тиеш. Комета күрнә башлап, 2-3 көн узгач, җир аның коерыгы аша уза. Менә шунда, «атылучы йолдыз» яңгыры көтелә.

№10 (829321) / 15.02.2013 20:27:51

мин, карәле, митияритлар яңгыры әкиятме, синеңчә? Менә ул көн килде. Әле алга таба тагын нинди көннәр килер бит, безгә мәглүм түгел. Менә тоссыз әкиятләр Зимагурга мәглүм булган күрәсең.

№9 (829319) / 15.02.2013 20:10:39

авыл апае син дэ тозсыз экиятлэр сойлэргэ яратасын

№8 (829318) / 15.02.2013 20:08:26

килер бер кон,наркоманнар йорер торкем-торкем.

№7 (829317) / 15.02.2013 19:51:46

Зимагур әйткән иде бит метеоритлар яңгыры көтелә дип. Менә ул көн килде, ләкин әле ул берничә көн барачак дигән иде. Димәк, әле тагын булачак.

№6 (829311) / 15.02.2013 19:28:11

картлач,соры эллэ нилэр белэсен син

№5 (829305) / 15.02.2013 19:10:15

))) Менә бу, "карагыз инде №3" посты иртәрәк булыр дигән идем, никтер сонгарак калды.))) Бу, алай бик сирәк күрнеш түгел, сонгы 12 елда гына да, Россия биләмәсендә дүртенче очрак. Шунсы гына, моңа кадәр, күк җисепнәре, атмосферага, кеше аз булган җирдә керә иде. 2002 нче елдагы, бурят картының ой түбәсен җимерүне исәпкә алмаганда.)))

http://news.rambler.ru/17661234/

№4 (829304) / 15.02.2013 19:04:26

опааасно

№3 (829301) / 15.02.2013 18:17:13

бу хәл Аллаһе тәгаләнең кисәтүе түгелме?
шәһәр өстенә төшмичә күлгә барып төшүе янә бер могҗиза.
һавага атып предупрежатиткән шикелле,акылыгызга килегез, ии адәм балалары!дип әйтү түгелме?
гаҗәп хәлләр...

№2 (829299) / 15.02.2013 17:42:31

Әлмәттә дә булган:

http://tishek.ru/jirge-hojum-bashlandy-videosyn-karagyz/

Ә монысы -нәтиҗәсе:

http://tishek.ru/meteorit-jimeru-ezlere

№1 (829298) / 15.02.2013 17:12:41

Мин бу видеоларны карарга да куркам (балалар янында), бөтенесендә сүгенү сүзләре. Вәт Рәсәй, ә, гаҗәпләнүне ничек белдерәләр, әй.

▲ Өскә
Матбугат-инфо
Матбугат.ру
Ватаным Татарстан
Шәһри Казан
Бердәмлек
Рәшит Ваһапов фестивале
Urazova.ru
Камал театры
Тинчурин театры
Татар дәүләт филармониясе
Барс-Медиа
Ирек мәйданы
Татарстан яшьләре
Кариев театры
Идел
Өмет
Татарстан Язучылар берлеге
Татарстан китап нәшрияты
RAFINA/D
Милли Музей
Шаян
Ханский дом