• 15.06-31.08 "Kazan шоу" театральләштерелгән фольклор тамашасы. Туган авылым. 18:00
  • 02.08-18.08 Салават концерты. 31 сезон. Камал театры. 19:00
Туган көннәр
  • 21 Июль Фирдәвес Әхтәмова (1939-2012)
  • 21 Июль Вадим Хомицкий
  • 21 Июль Әлфия Ганиева
  • 22 Июль Тәлгать Галиуллин
  • 22 Июль Сергей Давыдов
  • 22 Июль Хәмид Мөштәри (1900-1981)
  • 23 Июль Марат Фәйрушин
  • 23 Июль Мәхмүт Гәрәев
  • 24 Июль Чулпан Закирова
  • 24 Июль Айрат Ильясов
  • Казанда Яңа-Савин районында бөтен уңайлыклары булган бер бүлмәле фатир сатыла.Риэлтор түгел,хуҗасымын.тел.89172651334.
  • Казанда Мәскәү районының Декабристлар урамында бөтен уңайлыклары булган бер бүлмәле фатир сатыла.Тандем янында.Риэлтор түгел,үзем сатам.тел.89172651334.
  • Казанда Бр.Касымовлар урамы 22/7 йортында урнашкан тулай торакта 18 кв.м.лы бүлмә озак вакытка арендага бирелә. Барлык унайлыклар да бар. Бәясе аена барлык тулэулэрне кертеп 9000 сум. Тел: 89274406960
  • Тиз арада, Лаеш районының Бима авылында (казаннан 25 км) 2 катлы брустан эшләнгән өй сатыла. Кыйммәт түгел. Мунча, гараж, газ , су кетеретлгән, канализация. 6 сутый җир. парник. телефон 89172791083 Риэлтор түгел.
  • Павлюхина урамында бүлмә сатыла, Ипподром тукталышында. 89033052264
  • Сдается однокомнатная по ул. Бр.Касимовых. Собственник. 8-9196255266
  • Куплю комнату в квартире 89270344252
  • Казанда Бертуган Касыймовлар урамында бер бүлмәле фатир арендага бирелә. Барлык уңайлыклар да бар. Риелтор түгелмен. 8-9196255266
  • Бер булмэле фатир яки гостинка сатып алам. 89279619192 Лэйсэн
  • Бр.Касимовых урамы, 22/7 адресы буенча урнашкан тулай торакта 18 кв.м бүлмә сатыла. Уңайлы җир - мәктәп, балалар бакчасы, базар, поликлиника. Горки метро станциясенә җәяү 5-6 минут. Шәһәрнең теләсә кайсы җиренә алып бара торган транспорт тукталышы якында гына Өйдә капиталь ремонт үткәрелде. Йорт тирәсендә яңа асфальт түшәлгән, машина куяр өчен урыннар җитәрлек. Студентлар, яшь гаилә өчен яхшы вариант. 89520443409

 

 

 
Архив
 

               

19.06.2011 Дин

Болгар Җыеныннан ФОТОлар

Баручылар булдымы? Ничек узды?

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

1

 

2

3

4

5

6

7

8

Илдус КӘШФРАЗЫЕВ фотолары
Матбугат.ру
№ --- | 19.06.2011
Матбугат.ру печать

comments powered by HyperComments

Фикерләр

№91 (775486) / 14.07.2011 21:27:45

Икенче фотодагы тәренең, аны специально берәү дә куймаса да, нинди кисәтү булуын аңладыгызмы инде? Соры корт үзе мистикага каршы булса да, безне яглгыш юлдан сакларга тырышмый микән?

№90 (775417) / 14.07.2011 00:04:15

«Оживление языческих обрядов Булгара — начало конца татарского народа» китабыннан озек (ачуланмагыз, бу цитата, шуна узгартусез рус теленда китерела):
Всевышний создал нас для одной великой цели, как сказал Он об этом в Своей Книге: «Я сотворил джиннов и людей только для того, чтобы они поклонялись Мне» (51:56).
Сказал Аллах: «Если же к вам явится от Меня верное руководство, то всякий, кто последует Моему верному руководству, не окажется заблудшим и несчастным. А кто отвернется от Моего Напоминания, того ожидает тяжкая жизнь, а в День воскресения Мы воскресим его слепым» (20:123-124).
А также: «Не поклоняйся наряду с Аллахом никакому другому божеству, а не то останешься униженным и покинутым» (17:22).
Нет сомнения в том, что если какой-либо народ отходит от единобожия, начинает практиковать различные проявления многобожия и язычества и укрепляется на этом, то его ждут тяжелые потрясения, которые проявляются в виде природных катаклизмов, экономического и политического упадка, а также в виде войн и внутренних беспорядков. Это не что иное, как закон Всевышнего в Его творениях, который не поддается изменению. Тот, кто взглянет на потрясения, которые Всевышний обрушил на Афганистан, Ирак, земли Кавказа, а также сегодняшние Египет, Йемен и Ливию, тот непременно задастся вопросом: «Почему подобное происходит на землях мусульман?» А ответ на это вопрошание заключается в том, что люди, населяющие эти земли, исповедуют идеи крайнего мистического суфизма. Эти земли переполнены гробницами, мавзолеями, призывами к мертвым, принесением жертв и обетов могилам праведников и прочими проявлениями большого многобожия.
Если же говорить о землях постсоветского просранства, то говоря о землях России, Бухары и Туркистана, ханафитский имам аль-Хужанди сказал: «Причина того, что Всевышний допустил победу безбожного коммунизма на этих землях заключается в том, что на них было сильно распространено многобожие и поклонение могилам» См. «Хукму Ллахи аль-Ахад ас-Самад» с. 30-31.
Что же касается сегодняшнего дня, то напасть поклонения могилам, мистические верования и обряды отсталого язычества вновь возвращаются на наши земли. Их активным внедрением и распространением занимаются представители суфизма, которые известны своей лживостью, подхалимством и коварством.
http://toislam.ws/books-aqidah/218-bulgarbook

№89 (774755) / 03.07.2011 13:46:39

Илдар,шулайдыр.
Илдус әллә "Г.Гобәй ролен" башкара,әллә аңлап бетермиме үзенең ни кылганын,аптрал.

№88 (774754) / 03.07.2011 13:33:24

Илдус узен үзен күрсәтте, үзем хуҗа дип әйтте. Игътибар белән караган булсагыз, бик кызык уен уйналды.
Махсус соңгы булып чыгыш ясады да, ахырдан тиз генә: әйдәгез минем белән дип, халыкны сәхабәләр билгесен ачарга үзе белән ияртеп китте.
Тәҗетдин үзенең "крестный ход" юлы буе барганчы Илдуслар инде туры юл буенча килеп тә җитте, әле анда махсус тишек калдырылган иде.
Абына-тортенә тиз генә килеп җиттеләр дә, ачтылар да, качтылар.
Тәҗетдин астында "тәүбә" итәргә калмадылар.

Шулай итеп сайланганда Равилне подставлятҗ итте Илдус, урыслар Равилгә ябырылгач, без Равил белән түгел дип аңа хыянәт итте.
Ә Болгарда инде Тәҗетдинне кидатҗ итте.
Хәзер развитие событий буенча Равил белән Тәҗетдин берләшәчәк.
Имамнар җыены да күрсәтте - Илдуска бөтен мөфтиләр дә җирәнеп карый икән.
Хәзер РАИСтан да түбәнрәк Илдус рейтингы.

№87 (774752) / 03.07.2011 12:55:12

Спас халкына сорау: Икенче номерлы фотодагы крест белән бер-бер хәл кылындымы?

№86 (774278) / 25.06.2011 12:41:22

№85 (774158) / 23.06.2011 17:15:18

http://ja-russkaya.livejournal.com/27414.html?thread=21782

Юолгарга барган урыс моселманы фикере

№84 (774143) / 23.06.2011 14:24:06

Өндәү, болай , акыллы гына язылган әйбер. Чынлап та, төрле тыюлар белән шөгелләнгәнче, "По сути «Изге Болгар Жыены» мог бы стать грандиозной площадкой для призыва к религии наших предков" булса, һәркемгә дә файда күберәк булыр иде...

Бер акыл иясе дә: "Дошманны җиңүнең иң җиңел юлы-аны дустыңа әйләндерү,"-дип әйткән бит...

Айдар, 50 мең кеше арасыннан табып булмады, җитмәсә, без килеп җиткәндә, кайтып та киткән иде, ахыры.)))

№83 (774140) / 23.06.2011 14:02:24
№82 (774095) / 22.06.2011 19:55:18

Илһам белән Соры корт очраштымы икән соң Болгарда, әллә бк крест аларның очрашуына куелганмы?

№81 (774060) / 21.06.2011 23:40:16

Догалы авызың белән ни сөйлисең син имансыз бәндә?

№80 (774059) / 21.06.2011 23:39:24

Кагылмагыз Сәйләнгә!
Тәре, аңар бәйләнмә,
Яшь чыгарма күзеннән -
Төш "Ак пулат" йөзеннән.
Урының монда түгел,
Башка як - синең күгең.
Безнең өчен бик кулай
Алтын урак - ярымай!

№79 (774053) / 21.06.2011 23:10:45

Зинһар, тынычланыгыз, тәре түгел ул.Мин беренче тапкыр баргач та сораштым ул хакта, тимер ныгытма очраклы рәвештә шундый форма алган, дип аңлаттылар Чын тәренең астагы аркылысы күпкә авышрак була, чиркәү башларын карап чагыштыра аласыз.

№78 (774051) / 21.06.2011 22:56:45

Тәреле песи мени?

№77 (774050) / 21.06.2011 22:47:52

мине,
-ул вакытта синдәй-миндәй бәндәләр булса,тучне бирми идек Казанны иоанга.

-ул вакытта синдәй-миндәй бәндәләрнең, Казанны яклап сугышучылар 30-гына мең иде.

Иоан нибарысы 90 мең гаскәрен генә урыс халкыннан җыя алды. Әле аның да шактый өлеше Дмитрий Донской заманында урыс хезмәтенә күчкән чукынган татарлар татарлар иде.

50 мең гаскәрине Иоан үзебезнең мөселман татарлардан җыеп сугышты ич Казанны алганда.

№76 (774049) / 21.06.2011 22:47:25

Сәйлән тынычлан: мин - песи, син - тычкан.

№75 (774048) / 21.06.2011 22:47:05

спорлашма Сәйлән!!!!
провакаторлар җитәрлек.

№74 (774043) / 21.06.2011 22:36:06

сәйлән!!!

№73 (774042) / 21.06.2011 22:27:46

Син урыска- могҗиза!
Чын татарга -мең җәза!

Үз урның тапсаң иде-
Чукынып катсаң иде!

№72 (774039) / 21.06.2011 22:19:57

Мин почетлы урында куелган. Мин - могҗиза!!!

№71 (774037) / 21.06.2011 22:14:18

Ильдус, рәхмәт рәсемнәрегез өчен.

Бигрәк тә икенче номерлысына.

Бу -толерантлык түгел, бу үзебезгә -приговор.

Менә шуннан соң ул мөфти һәм башкалары үз вөҗданына, халыкка нинди күз белән карый алырга тиеш!? А! без андый җирләргә карап тормыйбыз. Безгә хакимият әгъзәләренең карашы мөһим.

№70 (774036) / 21.06.2011 22:11:15

рәхмәтлемен аңлатуыңа.
ярый әле кигәвендәй үпкәләмисең,сабырлыгың,юморың бар,аллага шөкер.

№69 (774032) / 21.06.2011 21:35:21

мине,
2-нче рәсемдәге тәре рәвешендәге тимер каптырма ул, ул әйбер буяу белән ясалмаган, һәм ул нәмәстәкәй әлеге мәчетнең диварына 30 мм. чамасы батып тора. Үз күзем белән күреп кайттым.

Шөкер һәм тәүбә намазына барырга насыйп булды Болгарга быел.

Сез хаклы, без - татарлар төштән соңгы акылыбыз белән акыллылар шул.

Үкенечемә күрә Хаҗ сәфәренә бару өчен кесәдә сәрмәя дигән чамалырак шул. Әйе безнең мөселманда үз-үзенә карата тиешеннән күпкә югарырак бәһа кую чире куәтле шул...

№68 (774018) / 21.06.2011 19:55:22

Исмәгыйл, кайда күрдең тимер тәрене?
күзелегеңнең яхшырагын киеп, №2 сүрәткә бак әле. буяү белән ясалган тәре күрерсең.

ул вакытта синдәй-миндәй бәндәләр булса,тучне бирми идек Казанны иоанга. дөрес әйтәсең.

хәзер барыбыз да, задним умом, \"акыллы\", \"укыган\" - ул вакытта яшәгәннәр белән тиңләп булмый.
менә әйт әле, бүгенге көндә ничек торгызырга ул югалган дәүләтебезне,акыллы булгач?

АКШ безне дә,Иракны җимергәндәй,җимерер дисеңме,Исмәгыйл?

син анда булгач күтәрергә иде!

минемчә, хаҗга Аллаһе тәгаләгә гыйбәдать кылырга,гөнахларыбызны ярлыкау ,туры юлдан адаштырмавын,мөсельман булып дөньядан китүебезне сорарга барабыз. син урнын бутыйсың бераз.

син әйткәннәрне АКШ илчелеге алдында күтәрергә кирәк!!!!

монда Ирак кына түгел - Сүрия,Иран,Либия һ.б. ислам илләренең бомбага тытылуына каршы сүз әйтү урынлы булыр иде. КСА кебек ерак та түгел - Мәскәүдә.
в чем җе дело,ник бармыйсың?

№67 (774010) / 21.06.2011 18:49:07

мине,
Аптырама АКШ президенты кече-Дҗ.Буш приказы белән суверен дәүләт булган Иракның президенты Сәддам Хөсәенне гәрәфә киченнән соң атып килүче таңда аскан мәлдә Мәккәгә хаҗ кылырга 3 (өч) миллион мөселман җыелган иде.
Нинди генә амбицияле бәндәләр юк иде анда! - Ник берсе авызын ачып бер сүз каршы дәшсен!
Ә сез ниндидер тимер кисәгенә бәйләнеп ятасыз... "тәре!" диеп. Алайга киткәч дәүләтеңне юкка чыгарттырмаска иде, заманында...

№66 (773987) / 21.06.2011 13:56:50

Сәйлән

№65 (773985) / 21.06.2011 12:30:59

http://ufa-tatar.livejournal.com/80732.html

Теләкләр телик

№64 (773983) / 21.06.2011 12:08:10

Әссәламү галәйкүм. Нурислам, бер кешенең уйлау рәвешен тиз генә үзгәртү җиңел түгел әле, ә бөтен бер халыкны (җитәкчеләре белән) туры юлдан алып бару - бик авыр! Ләкин Аллаһы Тәгалә, күңелләребезгә ӨЛФӘТ салса, бөтен халык берләшеп Исламга, туры юлга килә башлаячак. Күзләребезне ачып карыйк, җитәкчеләребез шуны аңлый башладылар. Бу Аллаһка таба бер адым атлау дигән сүз. Мин ышанам, Аллаһка бер адым атлагач, калган адымнарыбызны да атларбыз дип, иншәә Аллаһ.
Күңелләребездә бер-беребездән көнләшү, юкка гаепләү, мыскыл итеп көлү, бер-береңне аңлауда түземсезлек күрсәтү кебек кара хисләр бик күп әле. Ләкин Камил хәзрәт әйтмешли, \"мин\" дип түгел, ә \"без\" дип уйлап эш итсәк, үз-үзебездән көнләшмичә, үз-үзебезне юкка гаепләмичә, үз-үзебездән мыскыл итеп көлмичә һәм үз-үзебезне аңлауда түземлек күрсәтеп, якты хисләр белән дә яшәргә була бит әле! Аллаһ күңелләребезгә өлфәт салсын!

№63 (773974) / 21.06.2011 09:06:52


“Бар да бодай ,диләр,сукыр тавыкка да!”
Тавык күзе булган безнең халыкка да!

Бу күргәнем аңга керми,башка ятмый...
Сукырга шул кыйбла ни дә,башка як ни!

Ислам динен кирәк диеп күтәрергә!
Намаз укый оеп татар зур тәрегә!?

№62 (773969) / 21.06.2011 07:20:27

шул аптрата - нчә мең татар, стенага ясалган тәрегә риза булып,шыпырт кына таралган.
толерантлыгы татарның шушымы.
авыруны яшереп,үлеп китмәсәк ярый инде.
"Б.Г." мөхәррире дә курыкты.
хәерлегә булсын.
сезгә яраган,безгә - читтәге татарга - да ярар.

№61 (773966) / 21.06.2011 06:28:39

рамай исааб бер кеше булуына шик юк. ул бит башкорт мариы - татар түгел!!!!

иркә бүгенге көндә казанда төзелеш эшләрен кем генә алып бармый. архитекторлар да мөселманныкы түгел,читтән килгән кешеләр. алар үләләрләр,каберләре калыр. шуларга карап, казан татарлар башкаласы түгел дип әйтеп буламы.
мәскәүне төзүчеләр дә чит илнекеләр.нинди илләрдән архитекторлар булмаган. урыс стиле юк дәрәҗәсендә(кремельне карагыз).

булгарда да әрмәннәр һ.б. халыклар каберлеге булырга мөмкин,чөки аларны бу җирдә җирләгәннәр (чөнки туган җирләренә алып кайтып җирләү мөмкинлеге булмаган). шуңа табылган каберлекләр бер ни аңлатмый.
булгар җире - сәүдә урны булганлыгын беләбез. күп милләтләр сәүдә иткәннәр.
казанда виетнам зираты барлыкка килеп,1000 елдан соң аларның каберлекләрен табып,казан,виетнам шәһәре булган дип әйтүче isaabлар булмас дип кем әйтә ала?

кигәвен кебек \"учёный\"лар,наданлыкларымы,бер катлыкларымы,дөнья күрмәгәнлекләре беләнме, ахенияләр язып утыралар.
мич башында ятып, \"анасы көн җылынды малайларны утынга урманга җибәр\" дигән карт кеби.

Фәүзия җалко.
ул ачлык иглан итеп азапланып,шушы балтун татар өчен җан атып яши. Фәүзия,юк сине аңларлык,синең янга басарлык татар монда. үзаңсыз җебегән,халык без татарлар.

күңлем кайтты татардан!!!
мин беләм,минеке генә дөрес дигән, мәгнәсезлек ярылып ята,бар да европа фәсәфәсен укыганнар. юк шул восточный философия укып-өйрәнгәннәр,бик аяныч!!! бетенләй юк татарда восток фәлсәфәсе!

чын татар иле булганда гына, талерантлык турында сөйләп булыр иде.бүгенге көндә көлке бу.

мин карт, 80 ягына чыккан кеше, яшь яшәлгән, ипи ашалган. хәзер ашау байдан,үлем ходайдан дип яшәү кирәктер. сезнең фикер сөрешен укып,кайгыга батам.
кигәвендәй картаеп акыл кермәгәннәр дә җитәрлек. теге еллардагы тәрбия эзсез узмаган шул.

матбугат.ру га рәхмәт.
монда татарларның нинди икәнен күреп була.
милләтемне кызганам.
бу кампитердан 4-5 кеше чыга,миңа иртәнге сәгатлә генә эләгә - чират җитми.

№59 (773961) / 21.06.2011 01:45:18

№52

Мин кайбераулар теориясе гена дим.Арманнарнен 13-15 гасырда Болгарда яшщгане исбатланган-кабер ташлары бар.
Болгар биналарынын 13-14 гасырларда салынганы да исбат ителган-радиоуглерод анализ хам башка ысуллар белан.Ул торбалардаге кабер ташларынын 13-14 гасырларга караганы тикшерелган ич.
Сез курган Сарай фотолары-алар реконструкция.Лакин чынга бик-бик якын реконструкция.Монда уйланырга фикер бар.
Болгар тозелешена таш алынган жир билгеле-ул Иделнен каршы як яры-буякта таш вак хам аз.
Сарай тозелган жирда таш юк-дала.Анда тозелеш"татар кирпече"(размеры аерыла) белан алып барылган.
13-15 гасырда арманнарнен монда сауда белан шогелланганнаре да билгеле.Балки бу яктан тире,коллар сатканнардырАрман бистасенен Болгарда аз гына аерымрак торганы да билгеле.
Эзланерга урын куп,шиксезе бер гена-Болгар-Алтын Урда чорында салынган шахар.Бер торбада Барка ханнын кызы яту турында да маглуматлар бар.А татар риваятларе буенча анда(хазер сахабаларга такта куелган жирда) кемнар кумелганен язармын.
Болгарда 14 гасырда Балбаллар-кеше сыннары куелганы да факт.Берсенен башы Болгар музеенда саклана.

№58 (773960) / 21.06.2011 01:02:00

\\...Галимҗан Галимҗанов
Ислам дине - алтын урталык дине. Болгарга хаҗ кылу нияте белән барырга ярамый. Ләкин, халкыбызның мөселман булу тарихын хөрмәт итми, Болгарга бармый калырга да ярамый. Алтын уртасы - халык һәм җитәкчеләребез белән бергә булып, бергә ялгышларны төзәтеп, бергә туры юлдан бару. Бу -
показать полностью..Ислам дине - алтын урталык дине. Болгарга хаҗ кылу нияте белән барырга ярамый. Ләкин, халкыбызның мөселман булу тарихын хөрмәт итми, Болгарга бармый калырга да ярамый. Алтын уртасы - халык һәм җитәкчеләребез белән бергә булып, бергә ялгышларны төзәтеп, бергә туры юлдан бару. Бу - Ислам дине! Бердәмлектә - көч!
вчера в 10:51|Комментировать... \\

Халык бердәмләшергә каршы булмас дип уйлыйм, әгәр җитәкчеләр халыктан урлап җыйганны кире халыкка кайтарсалар.
Теоретически бу мөмкин!?
Ә практически..., гарәп илләрендәге хәлләрне күзәтәбез.

№57 (773958) / 21.06.2011 00:28:08

өстәп
Тәңречелеккә дә, халыкта кабул ителгән гореф-гадәтләрдән арынырга да омтылмыйк, АКЫЛЛЫБАШЛАР!

№56 (773952) / 21.06.2011 00:01:03

Бер биттә, isab үзенең йөзен ачып күрсәткәч, күпләр аңа нәфрәтләрен юнәлтте. Үземдә дә кабарган иде нәфрәт, бераз фикерләгәч, үзем кайчандыр әйткән: \"Монда АЛЛА дан куркучылар гына түгел(өстим): монда мөселманнар гына түгел, монда сәләфиләр генә түгел, монда - төрле \"халык\"!
Кылыч,хәнҗәрләребезне кыныларына куеп, уйлап карыйк.

Явыз Иван басып алган халыкларны тоталь чукындыру башлангач, күпләр, кая булдыра ала - качканнар. Иң олы күсәк татар башына төшкән, әлбәттә. Ә марилар, чуаш һ.б.???

Чын чуаш, чын мари турында ишеткәннәр дә бардыр монда. Чын чуаш, мари - чукынмаганнар икәнен дә ишеткәннәр бардыр. Димәк, явыз Иван басып алганчы, кайбер халыклар, бернинди динне дә кабул итәргә өлгермәгәннәр. Менә бу урында бер чигенеш ясап: \"Мариларның күпчелеге мөселман фамилияле, әллә алар мөселманлыкны кабул итеп өлгергән булганмы икән?, дигән сорау туа. (Гафу, төзәтүче булса, төзәтсен, үзем, такы-токы 8 клас белем биеклегеннән сөйлим)\". 
Чукынмаган, көчләп чукындырудан качып калган: мари, чуаш һ.б.лар кайсы яссылыкта? Җавап кирәкми -
дин әһелләре! Алар - тәңречелектә калган, үзләренчә - иң чиста кавемнәр. Беркемне дә: син кафер, син тәмуг кисәве, син сәләфи-ваһһаби-сөнни-шыгай .... минем юнәлеш кенә дөрес!, дип, ТУРЫ ЮЛ га китереп булмый.
Мөселман динен дөнья таный, курка да башлады. Мөселманлыкка күпләр килә башлады.
isab һәм башка - мөселманга ят булган карашлы туганнарыбызга(барыбыз да АДӘМ-ҺАВА балалары) кылыч-хәнҗәр чыгармыйк!
 

№55 (773950) / 20.06.2011 23:58:38

Черная палата - Кара пулатның төрле ягында бар икән ул тәрегә охшаган сурәт. Ләкин сул ягында түгел, уң ягында күренә. Димәк, махсус ясалган?

№54 (773947) / 20.06.2011 23:54:47

КЕШЕЛӘР, әйдәгез чаң сугабыз!

http://www.bolgar.info/

Корей һәм тай, каталон телләрендә бар бу бит, ТАТАР ТЕЛЕНДӘ ЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮКККККККККККККК!!!!!!!!!!

ҮЗ КҮЗЛӘРЕМӘ ҮЗЕМ ЫШАНМАДЫМ!

№53 (773939) / 20.06.2011 23:03:49

Ул тәрене кайчан алачаклар соң? Аны мшәгелеккә ясаганнармыни?Үзләре әйтмешли, и козе понятно аларныкы түгел икәне.

№52 (773938) / 20.06.2011 23:01:42

Исаб,
гафу итегез инде кәнишне)))Нур улы җен-фәләннәр турындагы биттә бик күп кызыклы теорияләр китергән иде)))) әрмәннәр төзегән дигән теория миндә шуның кебек уй калдыра.
Әрмән төзегән, без җыен җыябызмы?
Миңа калса, бик күпкә борынгырак.Җимерелеп бетмәслек итеп салынган. Аның яшен кем һәм нинди методлар белән билгеләгән соң?
Сарай Батуда бик изящная кладка, просто начар чистартылган. Мин яшәү логикасыннан гына чыгам. Әйтик, Болгар да, Сарай Бату да русча әйткәндә основательно, озакка дип салынган корылмалар. Аларның арасы бик ерак түгел ич, төзелеш технологиясе шуның кадәр аерылырга.Темп более әллә кайдагы әрммәннәр салгач.Миңа калса, аларны чынлап вакыт аера.

№51 (773935) / 20.06.2011 22:43:31

№49

Син анын узен берар нарса укыган дип беласенме алля?
Башынны гына катырып утыра бит ул кеше сузен сойлап.
Фикер йорту даражасен кара син анын-бер надан ич.

№50 (773934) / 20.06.2011 22:42:38

"Аларның асылы шәкелендә -иске татар телендә"إسماعيل, 

№49 (773932) / 20.06.2011 22:30:58

إسماعيل, сез укыгансыз икән безгә чыганакларын бирегез. мин укыдым, ә сез наданнар дип көлгән кебек сезнең сүзләр. Һич югы бер фраза китерегез.(авторы белән)

№48 (773930) / 20.06.2011 22:12:07

RIM, 
Әле сезнең әфәнде, ачык, басылып чыккан чыганакларны да укыганыгыз юк ич. Шулай булгач Лондондагы Честер Битти китапханәсе яки Лейден университеты, яки итальян шагыйре Петраркаларның китапханәләрендәге татар-болгар чыганакларын үзегезнең җилкә чокырыгызны күрә алмагандай күрмәячәксез.
Сезнең өчен Казандагы Татарстан китап пулатына кереп укыштыру да бигүк файдалы булмас дип уйларга кирәк.
Чөнки борынгы чыганакларга мөрәҗәгать иткәндә
آنلارننک آصلی شکلنده - «اسکی تتار تلنده»ـ
укый белергә дә кирәк ич!..

ъьъ

№47 (773928) / 20.06.2011 21:18:31

إسماعيل, сез шуларның өзекләрен китерегез һәм без аны каян алып укый алабыз. Ә болай шул болай дип әйткән тегеләй дип әйткән дип утыру ничектер балаларча була.

№46 (773925) / 20.06.2011 20:55:10

ты человек в футляре!!!!
как бы чего не вышло.

№45 (773906) / 20.06.2011 18:34:47

RIM,
-Бу Мәрҗәниләр ,Фәхретдиннәр бер дә укымаганнар ахры Әбү Хәмид әл-Газәли хәзрәтләрен.

-Ә сез аларның 25-әр, 30-ар томлык әсәрләренең барысын да укып чыктыгыз мени?
Мәрҗәни, Фәхретдин, Күлтәси, Утыз-Имәни, Ак-Мулла, Һ.Салиховларның сез хезмәтләрен уку гына түгел, аларның күбесе хакында ишеткәнегез дә юк ич.
Ә Биләр шәһәренең кайчан салынганы хакында Болгария Республикасында төшерелгән "Кубрат хан" фильмыннан карап белә аласыз.
Шулай ук Стамбул һәм София шәһәрләренең дәүләт архивларында да саклана безнең хактагы материаллар.

Ә безнең татар байлары шул архив һәм музейларга йөреп татар-болгар халкы турындагы материалларны халыкка кайтарып бирәсе урында, Израил, Мисыр, Тунис, Таиланд Аргентина фахишәләре белән бер кичне типтерү өчен, үзенең татарына кайтарып бирергә тиешле миллионлы бурычларын исраф итә. Дәүләт башында беркайчан да, беркайда да юләрләр утырмый. Менә шушындый маңкортлар, 20-30-нчы елларда халыкка кайтарып бирергә тиешле диведентларын ГУЛАГ-ның төрмәләрендә эшләп түләделәр дә инде.

№44 (773903) / 20.06.2011 17:41:39

Т. Т. һәм тәре турында http://www.youtube.com/watch?v=WCJRneDxmHM

№43 (773902) / 20.06.2011 17:05:20

//Тэре турында. Болгарнын озак еллар (сонгы гасырларда) урыс торак пункты булуын исэпкэ алганда, бу тэренен анда ничек хэм кайчан пэйда булуы эллэни конкретлаштыруны талэп итэ торган нэрсэ тугел//
Бу тәре былтыр юк иде, аны быел куйганнар. Бу тәре урысларның кабер өстенә куела торган формасы икәне күренеп тора һәм бернинди балка да түгел. Исегезгә төшерегез Т.Т тәкъдим белән чыкты, рәсәй гербындагы ике башлы каракош бер башындагы коронага ярым ай куярга дип.
Болгарны барып зиярәт итү өчен махсус көн билгеләп, махсус гамәлләр кыласы түгел, кем кайчан бара ала, шул вакытта барып карый. Берүк җиргә ел саен сәяхәт кылмыйлар, ел саен бер бакытта, берүк җиргә сәяхәт кыласың икән, бу инде зиярәт кылу түгел, бу гамәл кылу була.

№42 (773901) / 20.06.2011 17:00:00

№40

Прәме Евразия дип язганмени?

№41 (773898) / 20.06.2011 16:31:14

إسماعيل, Бу Мәрҗәниләр ,Фәхретдиннәр бер дә укымаганнар ахры Әбү Хәмид әл-Газәли хәзрәтләрен.

№40 (773889) / 20.06.2011 15:17:50

RIM,
чыганагы ич: Әбү Хәмид әл-Газәли хәзрәтләрнең язып калдыруынча Мөхәммәд саллә Аллаһу гәләйһи үзенең 500 (биш йөз) сахәбәсен, Евразия һәм Ифрыкыя кыйтгаларының кеше аягы баса алган бөтен җирләренә дәгъват вазыйфасы белән озатып җибәргән.
 Моннан башка безнең тарихка кагылышлы материаллар Мәскәү, Тәһран, Пекин, Стамбул, Лондон, Париҗ, Лейден, Ватикан мүзә һәм архивларында бихисап күп саклана,

№39 (773885) / 20.06.2011 13:39:24

№37 \\ 629-нчы елда, пәйгамбәребез Мөхәммәд саллә Аллаһу гәләйһи 3 (өч) сахәбәсен Биләр, Болгар һәм Кашан шәһәрләренә тәгаенләп озатып җибәргән вакытта\\\\ бу вакыйгаларны каян алдыгыз? безнең белән дә уртаклашмассызмы икән?

№38 (773882) / 20.06.2011 12:39:11

Галимҗан

Әйе, чынлап та "тимер балканың тышкы яктан беркетелгән тимер пластиналары"на охшаган. Алгы якта да шуный ук "тәрегә охшаган" пластинка бар. (шушы ук почмакта)
Ни булса да, формасын үзгәртергә кирәк. Бу бинада ремонт эшләре бара, шулай булгач, чыгымнар да булмастыр (базында, ябык бүлмәдә, төзлеш кораллары, цемент һәм башка материаллар саклана)...

№37 (773881) / 20.06.2011 12:30:36

Ливиядән язам чыга,
629-нчы елда, пәйгамбәребез Мөхәммәд саллә Аллаһу гәләйһи 3 (өч) сахәбәсен Биләр, Болгар һәм Кашан шәһәрләренә тәгаенләп озатып җибәргән вакытта Либиялеләр әле мәҗүсилекләрендә яшиләр иде.
Ислам тарихыннан белешмә: бөек галимебез Әбү Хәмид әл-Газәли хәзрәтләрнең язып калдыруынча Мөхәммәд саллә Аллаһу гәләйһи үзенең 500 (биш йөз) сахәбәсен, Евразия һәм Ифрыкыя кыйтгаларының кеше аягы баса алган бөтен җирләренә дәгъват вазыйфасы белән озатып җибәргән.
Көнбатыш историяграфларының, мөселманнарны күрәлмаучан сәясәтенә ияреп башлары каткан күп кенә диндәшләребез дә бу фактны танымаска маташып гафләтләрендә интегәләр.
Сез дә комганыгыздагы аз гына суны да шуларның тегермәненә коеп таһәратегезнең дә гыйбәдәтләрегезнең дә әҗер-савапларын юкка исраф итәсез түгелме соң?

№36 (773878) / 20.06.2011 11:04:10

//мөфти// Т.Т. урысча отчитался,тәрҗемә белән азапланмасыннар дигәндер инде.
==============================
Ул //мөфти// уйе буенча бу Болгар Мәккә булачак, ә татарлар болгар булачак.
Болгарияда сыман.

№35 (773877) / 20.06.2011 10:42:44

Аллага шөкер, Болгар җыены бик уңышлы үтте! Ялт кояшлы аяз һава! Бөтен дөньядан җыелган мөселман татар туганнарыбыз! Безнең борынгы бөек калабыз!
Җитәкчеләребездән алып бар халкыбызга хәтле Ислам кайта!
Халкыбыз Ислам динен 922 нче елда нәкъ шулай җыелып кабул иткән булган. Һәм без 1000 елдан соң яңадан шул җыенга 40 000 кеше булып җыелдык. Әле бу башы гына. Билгеле, Исламның татар халкында шундый көчле үсеш алуы, кайбер кешеләргә ошап бетми. Ярый әле, андый №21, №22дәге кебек кешеләр татар телен белмиләр! ))) Туган телен белмәгән кеше туган халкына бәхет тели аламы инде соң?!
Кара пулатта, тәре түгел ул, ул - бары тик бина җимерелеп китмәсен өчен эчтән кулган тимер балканың тышкы яктан беркетелгән тимер пластиналары. Мин шундый фикергә килдем. Ләкин, ул тәре формасында булмасын иде инде, анысы дөрес. Зурайтылган фотоны контактта урнаштырам.

№34 (773875) / 20.06.2011 10:30:11

Соң Болгарда бит Успен монастыре булган! Теге чиркәү дә шул монастырьныкы. Ә сакланган биналарны монастырь биналары итеп кулланганнар, кар базы буларак ,мәсәлән.

№33 (773874) / 20.06.2011 10:14:50

Тэре турында. Болгарнын озак еллар (сонгы гасырларда) урыс торак пункты булуын исэпкэ алганда, бу тэренен анда ничек хэм кайчан пэйда булуы эллэни конкретлаштыруны талэп итэ торган нэрсэ тугел. Булган - беткэн... Бэлки аны шунда яшэуче бер урыс малае ясагандыр, бэлки уз диненэ бирелгэн бер православный... Лэкин икенчн мэмсьэлэ мохим - татарларны менэрлэп Болгарга жыючылар, милли низаг чыгудан куркып булса да, миллэтне хурлый торган андый элементларны юк итэргэ тиеш иделэр. Очкыннан ялкын чыгуы ихтимал, Аллах сакласын!

№32 (773867) / 20.06.2011 07:55:46

Ул тэре куелган бинаны без чиркэу дип уйладык. Бар жирдэ дэ экскурсоводлар юк. Жыеннан башка барганда рэхэт - бар нэрсэне иркенлэп карыйсын, сораулар бирэсен. Туфан абый куп кешелэрнен слраударына жавап биреп йорде, муллалар да сораган сорауларны жавапсыз калдырмады. Бэлки Болгарда ла элек чиркэу булгандыр. Куп шэхэрлэрдэ чиркэулэр дэ мэчетлэр дэ эшли бит. Э коцертка килгэндэ - анда дини характерда гына жырлар янгырады, монысы килешэдер инде. Э адым саен карточкагаг тошеп позировать итеп йоручелэр, точно, эчпошыргыч.

№31 (773866) / 20.06.2011 07:55:01

Шәүлә

)))"Фотоларың отлично" Бу мактау миңа түгел, кызым Ләйсәнгә, чөнки бар фотоларны да, кайдан ничек төшерергә икәнен сайлап, ул төшерде...

№30 (773862) / 20.06.2011 01:43:33

Ин сэере, ата -бабаларыбыз зыяраты остендэ, концерт бирделэр!!!
Шунын режисееры кем булды икэн?

№29 (773851) / 19.06.2011 23:15:34

Иркә,гафу-күрми калганмын.Бу арада Чиләбе ягында йөрдем-вакыт таррак булды.
Болгар шәһәре кладкасын әрмәннәр салган дигән фикер бар кайберәүләрдә.Янәшәдәге әрмән зиратыннан чыгып кына түгел,ә нәк менә әрмәннәр салган башка биналарга ошаш булганга.Ә Сарай-Урта Азия осталары эше диләр.Безнең колхозда да әрмәннә таш сала иде бит-димәк бу гадәт элек тә булган. )))
Аннан "Кара пулат" ның нигә каралганын беләсезме?Баксаң һич тә ниндидер янгыннан түгел икән.Казанда безнең бик үҗәт бер иптәш бар тарих белән маташа торган-шуның белән сөйләштек-баксаң,татарлар 19 гасырда ук Кара Пулатта урысларның дуңгыз ите ыслап,ул итне Казанга,Чистайга ташыганын белгән икән.Үз илеңә үзең хуҗа булмасаң,шулай итәләр шул инде .Чыннан да,кайбер галимнәр Аксак Тимер явы чорының корымы булуыннан шикләнәләр иде бит.

http://tatarkam.livejournal.com/168461.html

№28 (773843) / 19.06.2011 22:12:23

күңлең күзе күрмәгәч,маңай күзең ботак тишеге.

сүрәт №2!
Эхх шәүләәәә.

№27 (773841) / 19.06.2011 22:09:34

Әстәгыфирулла! Чынлап та. Мин бу Болгар темасына битарафрак булганга рәтләп карамадым да.Исаб та Сарай-Бату белән болгарның кладкасы аерыла дигәнгә фикерен әйтмәде.

Аны кем куйган соң? Моны булып кайткан анда бер көтү хөкүмәт имамнары, мөфтиләре булып кайтып, шуны күрмәгәннәрмени? Күрмәмешкә салынып буламыни мондый очракта? Бәлки ул теге ялт-йолт итә торган яшел чапан киеп йөри бит әле бер мөфтиме, имаммы, шуныкыдыр. Ул теге Мәскәүдәге бер праваслау руханиеныннан бүләк итеп бирелгән тәрене үбешә-үбешә алган иде, бәлки шуны чәпәп куйгакннардыр.

№26 (773839) / 19.06.2011 22:07:13

Кәшфразыев! Фотоларың отлично!!!!!

Тик менә общий планны күрсәтер өчен никтер бәдрәф ягын алгансың.(1 фото) Ә калганнары бик әйбәт!
Тәки бичәңне күрсәтмәдең инде безгә! Нигә яшерәсеңдер.

Иркә гә гә №25 каян тәре күрәсездер, аптыраш.
Ни күрергә теләсәң шул күренәдер бәлки...

№25 (773836) / 19.06.2011 21:58:13

кайда йөрисең? менә мондагы Соры корт төшергән №2 сүрәтне кара әле.
тәре ясаганнар! син ни әйтерсең?
калганнар күрмәмешкә салына,каюлары курка бугай - "геройлар".

№24 (773827) / 19.06.2011 18:59:54

UmmaNews.ru га кермәгез, зинһар! Ул - Хизбут-тәһрир әл-Ислами га бәйле сайт! Логона гына карагыз, үләсез, Хизбуттәһрирнең билгесе!!!!!!!!!!!

№23 (773822) / 19.06.2011 18:30:52

Нурислам

"минем, берегез кебек тә буласым килми" дигәндә, мин дә фәкать үземне генә күздә тотмадым.

№22 (773816) / 19.06.2011 17:48:13
№21 (773815) / 19.06.2011 17:44:16

http://toislam.ws/audio-aqidah/189-bulgar


http://islamdesign.ru/blog/2011/06/priblizhenie_k-shirku_i_otdalenie_


Намаз,намаз ,намаз.
Миллатчелек зур афат-бары тик оммат.

№20 (773814) / 19.06.2011 17:29:33

\\...Ә бит минем, берегез кебек тә буласым килми, начар булса да, үзем булып каласым килә!!!\\

Аллаһ Тәгалә безне кеше шәкелендә шәхес итеп яраткан икән, шул рәвештә дөньядан да алып китә иншә Аллаһ.
Кемгәдер ошарга(яхшы яки начар яктан)бик тырышсак та, бу җиңел эш түгел. Әмма монда язылганнарны фәкать үзең өчен генә дип уйлау, үзеңә генә дип кабул итү эгоизмның(эгоцентризм) чагылышы була түгелме соң? Интернет форумнарында катнашучы һәрберебез, "Кызым, сиңа әйтәм, киленем син тыңла!" ны күздә тотабыз түгелме соң?

№19 (773809) / 19.06.2011 16:48:32

// Дин әһелләре, бу уңайдан, монда яңарту эшләрен җитәкләүче Минтимер Шәймиевкә сезнең ОФИЦИАЛЬ протес булырга тиештер... Әллә түрәләргә протес белдерү дә шерекме?//
Сорыкай! Бу тәрене шушы җыенны оештыручылар куйган бит инде. Шуларга мөрәҗәгать итегез инде. Без сезгә күпме сөйләдек: \"анда барып б..к изеп йөрмәгез!\" дип. Мөфти Т.Т. Чаллы мәчетенә дә тәре куйган иде. Аның кебекләр, сезнең кебек наданнарны шул тәрегә табынырга дип алып баралар бит инде. Чиркәү нигезендә мөселманнарның кабер ташлары куелган. Шундагы вандализмны аңлый алмаучылар: \"Татарларны берләштерәбез\", дигән булып иманнан читләштерәләр. Әгәр шуны оештыручылар, Бигрәк тә Минтимер әфәнде Шәймиев президент чагында \"Хәтер көнен\" шулай оештырган булса, менә татар берләшкән булыр иде. Хәтер көнен дини төсмер бирмичә дә уздырып булыр иде. Юк, аларга татарларның берләшмәүе яхшырак, шуның өчен алар халыкны Болгарда болгатып йөриләр дә инде, чиркәү төбендә намаз укытып.

№18 (773807) / 19.06.2011 16:24:23

Җыеннар, сабантуйлар - безнең ише мескен татарларны алдап фәкыйрьлектә, сәясәттән ераклаштырып яшәтер өчен өчен оештыралар. Болай да адашкан халыкны тагын да адаштыралар. Алай - болай гаделлек таләп итеп баш күтәрмәсеннәр өчен.

Менә Рәсәйдә бара торган сәяси хәлләргә сезне якынлаштыру өчен госдумакларының куркынычсызлык комитеты рәисе урынбасары Гудков дигән кешеләре авызыннан.

Гел урысча булмасын өчен, бер кызыл юлны махсус сезнең өчен татарчалаштырырга тырышып карадым.
Җыеннар һәм сабантуйлар арасында сез әзрәк ял итсен өчен.

Разве все это не говорит о том, что в обществе есть предчувствие краха России? Если бы это была моя личная точка зрения — я никогда не рискнул бы с ней выступить. Но это мнение разделяют многие политики, с которыми я за последний год общался.

Они уже даже не спорят о том, будет ли катастрофа (это не катастрофа, а освобождение для 99% населения нынешней России — КЦ). Спорят только о том, когда она грянет. Эксперты — серьезные люди — расходятся только в одном: когда активная фаза начнется.

Я думаю, что запаса прочности у власти осталось максимум на четыре-пять лет. Если за это время не начнется серьезная политическая реформа, если власть не прекратит жульничать с выборами, надувать рейтинги…

У нас уже был блок партийных и беспартийных, который поддерживало 99% населения. А лидер Ирака получил те же 99% за 2 недели до крушения страны.

Причины предстоящего распада — Инфраструктурный кризис, рост цен, дикая коррупция, грабеж в сфере ЖКХ, война на Кавказе и т.д. — все это следствия одной причины — монополизации власти людьми, чья цель — незаконное обогащение. Всем рулит бюрократическая номенклатура, которая срослась с некоторой частью крупного капитала. Групповые интересы для нее важнее национальных. Единственная цель — чтобы им не мешали хапать.

Иншә Аллаһ, алда без көтә торган Рәсәй империясе җимерелүенең сәбәпләре - система кризисы, бәяләрнең котырып үсүе, кыргый ришвәтчелек, ЖКХ биләмәләрендәге гражданнарны талау, Кавказдагы сугыш һ.б. - болар барысы бер сәбәп нәтиҗәләре - законны үзеңнең файдага борып, хакимияткә килеп баюны үзмаксат итеп кую. Барысы белән дә эре капитал белән берләшкән бюрократлар номенклатурасы рулитьитә. Алар өчен милли мәнфәгатьләргә караганда, төркем мәнфәгате өстенрәк. Бердәнбер максат - аларга урларга ( хапать) комачауламасыннар.

Логика в том, что у нас нет оппозиционных политических партий. Просто потому, что нет оппозиционных политиков. Кто в этом виноват? Вот назовите мне хоть одного оппозиционного политика сталинской эпохи. Не можете? Так подумайте, почему их не было. Сегодня условия для развития партий представляют собой агрессивную кислотную среду, в которой никто не выживает.



Есть только так называемая политическая элита, которая настолько сгнила, что и ее можно не считать. Часть ее обогащается, а остальная — живет на подачки и ничего не соображает.



\\\\...Бжезинский, общаясь с нашими учеными по проблеме ПРО, сказал, что он не видит ни одного случая, в котором Россия могла бы прибегнуть к своему ядерному потенциалу, пока в американских банках лежит $500 млрд., принадлежащих российской элите. А потом добавил: вы еще разберитесь, чья это элита — ваша или уже наша...//

№17 (773800) / 19.06.2011 15:24:53

Бабайның контактына җибәрдем, әгәр дә инде ул аны караса:

http://vkontakte.ru/id57932743

Сонгы тапкыр кайчан ачып караганы күрсәтелмәгән...

№16 (773799) / 19.06.2011 15:23:53

Пес итэсе килгэндэ 2-3 кешедэ куп тоела ул.Бигрэктэ минем кебек урта яшьтэге кешегэ.

№15 (773798) / 19.06.2011 15:21:17

Син алайса анда булмагансын.хэм чират тормагансын.Торсан белер иден.

№14 (773797) / 19.06.2011 15:19:41

када күрдең чиратны? бу чиратмыни,син сәпсим чиратның ни икәнен оныткансың,кәпитәлизмдә.

№13 (773796) / 19.06.2011 15:16:25

син аны бабай сайтына җибәрә аласыңмы? һич югы кәфил әмировка?

син клёвый фоторепартер, Соры корт!!!

№12 (773795) / 19.06.2011 15:13:58

Сез 1 рэсемнедэ карагыз.Бэдрэфкэ чират торалар.Купме халык..Картлар,аяклары авыртканнар ничек пес иткэннэрдер.Бэдрэфлэре бик биек хэм пычрак иде.Молодец Илдус улым монсы болгарда 1 проблема иде.

№11 (773794) / 19.06.2011 15:05:16

менә син әйтәсең,толерант дип.
миңа бик куркыныч булып китте. телибезме теләмибезме,безне кая тарталар?
бу бит шутке түгел!!!

№10 (773793) / 19.06.2011 15:04:07

Дин әһелләре, бу уңайдан, монда яңарту эшләрен җитәкләүче Минтимер Шәймиевкә сезнең ОФИЦИАЛЬ протес булырга тиештер... Әллә түрәләргә протес белдерү дә шерекме?

№9 (773792) / 19.06.2011 15:04:03

моны ничек дип аңлатып була? кем һәм ни өчен ясаган икән?

№8 (773791) / 19.06.2011 15:00:08

мин сүзсез калып утырам бу хәлдән!! үземне дини кеше дип әйтә алмыйм, ләкин мондый тәреләрне күрсәм, эсселе-суыклы булып китәм.

№7 (773790) / 19.06.2011 14:56:03

Чынлап та тәре бит! Шунда булып, күрмәгәнмен... Чынлап та, монсы инде бер нинди киртәләргә дә сыймый...

№6 (773789) / 19.06.2011 14:55:26

кара әле, минем күзгә генә тәре булып күренәме ул? фото №2?

№5 (773787) / 19.06.2011 14:50:15

2 фото. нинди тәре ясаганнар ул?

бу нәрсә - вандализм?

иркә кайда йөри?

№4 (773786) / 19.06.2011 14:43:44

эх, бабаларыбызның монда ничек яшәгәннәрен бер генә тапкыр булса да азга гына күрергә иде))

№3 (773782) / 19.06.2011 14:12:52

Безнекеләр (татарлар) аш-су әзерли белми бугай, барсы да , тау халкы кебек, ит көйдерә иде (ну шашлык), ярый тауларда яәшәүче халыклар, пылау пешереп саттылар.))) Күпме юлласам да, сөтле чәй таба алмадым, шешәгә тутырылган чәй концентраты гына ))) Ну ярый, болар, тормыш вак-төяге, киәсе җыеннарда барысы да булыр, хәттә өчпочмак эчендәге бәрәнге дә пешеп җтиәр, дип ышанып калыйк...)))

№2 (773781) / 19.06.2011 14:01:15

бу синең фотолармы?
1фото. күпме халык!!!! 2006 елда,шулай халык җыелган урында учаклар яна,казан асканнар,ашлар пешә иде.әйтерсең узган көннәр кире кайткан, далада шатырлар корганнар.

tatarstan.ru да ведионы карагач,мәскәүдән кушылган мероприятие икән дигән уй килде. барлык коммунислар галстуктан,бер миннеханов үзебезчә киенгән.
бабай күзендә ниндидер борчылу,фәрит күзләрендә - равнодушие. кызык бу татарлар.
мөфти Т.Т. урысча отчитался,тәрҗемә белән азапланмасыннар дигәндер инде.

миңа калса,буш вакытта, гаилә белән
барып,нигезебезгә дога кылып,карап кайтсак яхшырак булыр.

№1 (773780) / 19.06.2011 13:42:58

"Әле мөселман булдың да җәннәтле булдың дигән сүз түгел. Аллаһ Тәгалә Коръәни Кәримдә барыгыз да җәһәннәмгә керәчәк, ди. Керүен барыгыз да керәчәксез дигән урын бар, әмма барыгыз да чыгачаксыз дигән урын юк"

Әй дөнья, урыс, мәктәптә урысча гына укытып, белемле, бәхетле итмәкче, диниләр, үзләенчә тормыш алап бардырып, оҗмахлы итмәкче... Барсы да мин бәхетле булсын өчен, нәкъ аларча булу кирәген белә... Ә бит минем, берегез кебек тә буласым килми, начар булса да, үзем булып каласым килә!!!

▲ Өскә

Матбугат-инфо
Матбугат.ру
Ватаным Татарстан
Шәһри Казан
Бердәмлек
Рәшит Ваһапов фестивале
Urazova.ru
Камал театры
Тинчурин театры
Татар дәүләт филармониясе
Барс-Медиа
Ирек мәйданы
Татарстан яшьләре
Кариев театры
Идел
Өмет
Татарстан Язучылар берлеге
Татарстан китап нәшрияты
RAFINA/D
Милли Музей
Шаян
Ханский дом