• 07.04-02.05 "Мәхәббәт FM". Камал театры. 19:00
  • 13.04-14.04 "Шах...Мат!" моноспектакле. Премьера! Тинчурин театры. 18:30
  • 17.04 Премьера! "Ак чәчәкләр кебек..." (12+), Кариев театры , 18:00
  • 24.04 Ришат Төхвәтуллин. Уникс. 17:00
  • 25.04-27.04 Алтын Казан. ТАГТОиБ им. М.Джалиля. 18:00
  • 26.04 "Печән базары" (12+), Кариев театры, 18:30
  • 15.05 Бертуган Сафроновларның фантастик тамашасы. Татнефть Арена. 14:00
Бүген кемнәр туган
  • 13 Апрель
  • Рамил Шарапов - шоумен
  • Абруй Сәйфи (1889-1960) - язучы
  • Айдар Әгъләмов - җырчы
  • Алмаз Гафиятов - журналист
  • Нәзифә Кадыйрова - җырчы
  • Альфред Вәлиев - сәясәтче
  • Илһам Кашапов - дәүләт эшлеклесе
  • Исэнмесез! Май башы май азакларын да 2 бэлмэле фатир снимать итер идем центр да Актаныш, семья балалар белэн. Желательно стиральная машина. Чистоту и своевременную оплату обещаем!!! 89509461699
  • Актаныш районында агач йорт сатыла. Торырлык, яхшы хәлдә. Арзан бәядән. 89372979649
  • Әле һаман шәҗәрәгез юкмы? Нәсел тамгагызны белмисезме? Бу хәл итәрлек мәсьәлә. Дәүләт архивлары чыганаклары буенча шәҗәрәгезне төзеп бирәм. Шәҗәрәҗәге барлык фактларны архив документының фотокопиясе белән раслыйм. Бу өлкәдә эш тәҗрибәм 7 ел. Тел./Ватсап: 8–917–874–16–40 Tongekuk@gmail.com Дамир Шәйхетдин.
  • романовский сарыклар сатыла .срочно тел 89050220598
  • Зур телевизор сатыла.Күрсәтүе яхшы.3000 сум.тел.89172337131
  • Продается земельный дачный участок, 7 соток, СНТ-11 (Авиастроительный район). Вода, электричество есть, газ планируется завести. Плoдoносящие деревья и кустарники. Прекрасное место для активного и семейного отдыха. Есть возможность сделать пруд. До сада хорошая асфальтированная дорога. Подьездные пути удобные, может заехать даже грузовик! Снт стремительно развивается благодаря председателю, что важно для дачников! Рядом автобусная остановка. Цена 500 т. Тел: 89274031387
  • Кер юу машинасы ,холодильник морозильник сатам тел.89520460614 вапсат или позванит.
  • Үзебезнең умарталыктан сыйфатлы чәчәк балы сатыла. Казан буенча китереп бирү мөмкинлеге дә бар. Рәхим итеп шалтыратыгыз: 89625497103
  • Мастер на час хезмэте курсэтэбез!!! Плотник,электрик,сантехник,сварчик,бакча да утын кису,бакча тирэсе тотабыз, казу эшлэрен башкарабыз 89274544590
  • Ботлата ит сатабыз,арткы боты 330,алгы 320 сум.Хэлэл.тел.89372834097 Узебез Апастан. Казанга алып килеп бирэбез
 
 

 
Архив
 

               

06.04.2012 Дин

Казанда мөселман модасы күрсәттеләр (ФОТО)

Бүген Тинчурин театрында мөселман модасын күрсәттеләр. Гран-при бүләгенә “Сөембикә” коллекциясе өчен Казаннан Ләйсән Хаҗиева һәм “Бонжур” коллекциясе өчен Мәскәүдән Резидә Сөләйманова ия булды.

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30


Шамил АБДЮШЕВ фотолары
Матбугат.ру
№ --- | 06.04.2012
Матбугат.ру печать

Фикерләр

Исем:
E-mail:
Текст:
 
№101 (802702) / 15.04.2012 15:23:08

Одежда мусульманки должна прикрывать все ее тело женщины (исключение составляют лицо и кисти рук).

Из-под нее ничего не должно просматриваться.

Одежда не должна выделять части тела.

Она не должна быть похожей на мужскую.

Нежелательно носить обувь на каблуках, если она вызывает шум и привлекает внимание.

Платок должен прикрывать голову, шею, грудь.

Мусульманка, которая стремится в одежде быть похожей на неверующих, совершает грех.

№100 (802195) / 11.04.2012 21:50:30

У мусульманина спросили почему ваши девушки одевают платки. Мусульманин вытащил с кармана 2 конфеты одну в обертке другую без, и сказал выбирай. Человек выбрал в бумажке сказал что она чистая. Мусульманин сказал "вот и ответ на твой вопрос"

№99 (802189) / 11.04.2012 21:07:30

Твое тело священо, Халима. Ты дороже всех алмазов и жемчугов, ты бесценна, ты тоже должна покрываться

№98 (802188) / 11.04.2012 21:05:13

Однажды отец одной девушки увидел, как она выходит на улицу, но на этот раз его прекрасный цветочек не выглядел так скромно, как обычно. Он подозвал ее к себе и сказал ей, что она уже не забудет никогда:

-Халима, девочка моя, все что на этой земле есть ценного, Всевышний покрыл и сделал малодоступным для людей. Где мы находим алмазы? Глубоко в земле, покрытые толщами недр, они находятся там под защитой. Где мы находим жемчуг? В глубинах океана, покрытыми и защищенными перламутровой раковиной. Где мы находим золото? В рудниках под несколькими слоями горных пород. Чтобы заполучить все эти драгоценности, нужно приложить много усилий,- теперь он посмотрел на нее строже и добавил,- Твое тело священо, Халима. Ты дороже всех алмазов и жемчугов, ты бесценна, ты тоже должна

№97 (802054) / 10.04.2012 20:58:22

Кунак , фотодагы матур кыз кебек зиннэтле коверлар остендэ киенеп ятырга буладыр ул . Эмма без бит эш кешесе , ярый ла эшлэмичэ мужигыннын эштэн кайтканын котеп ятсан ,х.б. .....безгэ андый бэхетлэр тэтемэде шул , ике кеше очен тормышны узебезгэ тартырга туры килде , мин баребер уз тормышымнан тулысы белэн канэгать , Элхэмдуллилах ! )))

№96 (802047) / 10.04.2012 20:26:39
№95 (801969) / 10.04.2012 12:01:46

Көндәлек кием түгел инде болар.

Көндәлек киемгә кытлык бит ...

№94 (801937) / 09.04.2012 22:31:52

"6. Əй, иманлы бəндəлəр, утын урынына кешелəр һəм таштар яғылған йəһəннəмдəн үҙегеҙҙе һəм ғəйлəгеҙҙе һаҡлағыҙ. (Енəйəтселəрҙе) ҡыҙғана
белмəй торған, көслө һəм Аллаһтың əмеренə ҡаршы килмəй торған, бары тик Аллаһ бойорғанды ғына үтəй торған (зобаниҙар) фəрештəлəр шул
йəһəннəмдең һағында тора."("Тәхрим" - "Тыю").

100еллар чамасы гына элек җәдидчеләргә ияреп(урыска ирәсе килеп, аурупоча яшибез дип)татар театр оештыра. Сәхнәгә башта ирләре хатын-кыз булып киенеп чыга. Ягъни, сәхнәгә чыгучы хатын-кыз булмаганга. Ә хәзер ир-ат асылда - тормышта, яшәештә - хатын-кыз ролендә. Бу һәм башка хаталар ир-ат өстендә. Димәк хатасын төзәтү дә беренче чиратта аның үз өстендә.

№93 (801874) / 09.04.2012 18:59:43

Билгеле арзан тугел ,Асылташ! Тик син ул киемнэрне карагач,кургэч узен таныш тегучелэргэ тектерергэ бирэ
аласын! Кыйммэтлеге-аларнын берэр генэ экземплярда булуында!

№92 (801867) / 09.04.2012 18:14:07

миңа бик ошый мондый матур киемнәр,кыйммәттер инде алар.бизнес инде бу.мин киеп йөреп карар идем.

№91 (801775) / 08.04.2012 22:47:03

Ялкын

№90 (801772) / 08.04.2012 22:37:57

Соң беребезне дә көчләп төрендермиләр.Тик шулай киенергә теләүчеләр өчен мөмкинлекләр барыбер булырга тиеш! Чөнки базарда нәрсә озын,нәрсә ямьсез шуны алып кияләр бит! Аннан итэккэ,тиешле кофта таба алмыйлар. Өстен алсалар,асты туры килми. Ә болай хет өйрәнәчәк халык!

№89 (801770) / 08.04.2012 22:34:12

Кәләшләр өчен ярый, әлбәттә, ләкин бу кадәр чүпрәккә көн саен баштанаяк төренеп йөрүне күз алдына китерә алмыйм мин. Сатуга куйган товар кебек катлы-катлы кәгазь белән упаковать итеп төрелгән шикелле яшәп кара син. Мин хәзерге гадәти күлмәкләрем белән дә матур, бакча гөле кебек гади һәм табигый. Купшы чүпрәккә уранган хатыннары белән шәхси милекчеләр горурлансыннар.

№88 (801768) / 08.04.2012 22:19:38

Ой Ялкын! Мин анда булдым һәм барлык 10 коллекцияне дә карадым. Сина ошамау гына әле берни дә сөйләми. Кайберләре Урра га кабул ителде. Анда кичке күлмәкләр дә кәләшләр өчен дә киемнәр бар иде.
Нигәдер безнең халык күрмәгән әйбер турында сөйләргә ярата.
Кибеттә эленеп торган кием бөтен кешегә ошамаган шикелле үк,болары да бер юлы ошый алмый. Һәркемнең яшенә,зәвыгына карап инде!

№87 (801763) / 08.04.2012 22:04:47

Ялкынга, әйттем бит инде, шоу-тамаша ясарга гына ярый дидем, башкага ярамый. Аксыл бала итәклеләре ярый әле, калганнары кәртинкә, мещаннарга йорт диварына эләргә шәп, кара яулыклыларын моностырь диварына эләргә яхшы.берсе дә киеп йөрерлек киемнәр түгел.

№86 (801761) / 08.04.2012 21:59:42

татарга, ә үз хатының хезмәтче роленә, пычрак җыеп ашарга пешереп ашатырга гына ярыймыни? Хатын шуның өчен генә кирәкмени?

№85 (801760) / 08.04.2012 21:51:40

Безнең әбиләр капрон колготкидан йормэделэр. Алар бит оек киделэр. Күлмәк астыннан шәрә аяклар күренми иде бит. Хэзерге заман хатын-кыз андый оеклар кими, билгеле инде күлмәкнең озынрагы кирәк була,аяклар күренмәсен өчен.

№84 (801753) / 08.04.2012 21:18:55

№83 (801751) / 08.04.2012 21:12:54

/ Өйдә алар күлмәксез килеш яратарак бирәләр/

Бигрәк тә чит хатыннар булса.

№82 (801748) / 08.04.2012 20:29:11

Мөселман модасы дип кара яулык бәйләргә диелгәнме? Белмим, безнең татар карчыкларының гомер бакый кара яулык бәйләгәннәре булмады. Күлмәкләре дә җыйнак, матур булды. Болар бит җирдән сөйрәлә торган күлмәкләр, ике адым атладың, бөтен шакшы күлмәккә сылана.Шул да булдымы инде мода? Боларны киеп йөреп буламы? Хәзерге ата ялкау ирләргә синең модаң ни дә, күлмәгең ни? Өйдә алар күлмәксез килеш яратарак бирәләр, кешелеккә тыйнак кием хуп күрелә. Юдашкин модасы кебек шоу-тамаша өчен ярыйлар инде.

№81 (801746) / 08.04.2012 20:05:19

Тормышта 99 торлегэ эйлэнмэсэн тормышын - тормыш булмаста....Э монда без бер - беребезнен тормышын тикшереп утырыр очен аралашмыйбыз , хэркемнеке узенэ житкэн !

№80 (801740) / 08.04.2012 18:55:45

нигә кемнеңдер сайтын рекламалау өчен кешегә пычрак атасыз? Минем ниниди влиятелҗный туганым бар?

№79 (801739) / 08.04.2012 16:18:14

Әй мактыйсыз инде бер-берегезне Заочно,әгәр күреш сәгез ,берегездән берегез куркып егылып китәрсез әле.

№78 (801738) / 08.04.2012 16:11:41

Тып-тын калды... Әллә тишеккә коелдыгыз инде?

№77 (801737) / 08.04.2012 15:51:43

Ул керткэн ачыклыклар тишектэ бик яхшы курнэ. Тормышта кем икэне дэ берэугэ дэ сер тугел. Татариядагыларга влиятельный туганы белэн янаса да, Самарадан ачыклык та кертэ алабыз.

№76 (801736) / 08.04.2012 15:47:16

Нигә шәригать нормасына туры килмәсен ди,Әлфия? Итәкләр озын,изүләр ябык,чәчләр томаланган!
Киресенчә гаепне сез эзлисез бу очракта!

№75 (801735) / 08.04.2012 14:39:28

Айдар ,син узен турында язсан иде , э RIM га килгэндэ ,ул ,ботен биттэ дэ кирэкле темаларга ачыклык кертеп бирэ ,и дорес эшли !Без ул ,син эйтергэ телэгэн кешене бик яхшы белэбез ,ни генэ язарга телэсэндэ ! Анын кебек бул баштан !!!

№74 (801734) / 08.04.2012 14:07:18

әйт

№73 (801733) / 08.04.2012 14:05:47

№68 №76 Узенне бик яхшы таныгансын бит инде, эллэ тулы исеменне дэ эйтергэ кирэкме?

№72 (801732) / 08.04.2012 13:59:51

Таныш, сүз кем турында? 

№71 (801730) / 08.04.2012 12:50:13

Әлфия,соңгы җөмләңә үзеңнең исемеңне дә өстәргә оныткансың!

№70 (801729) / 08.04.2012 12:47:52

элфия,маладис!!! дерес эйтэсен

№69 (801727) / 08.04.2012 12:37:10

Минем әйтәсе килгән сүзем мондагы күрсәтелгән киемнәр турында түгел. Алар мөселман киемнәре таләпләренә туры килмиләр дә, шәригать кануннары белән яшәүче мөселман хатын - кызлар мондый киемнәргә мохтаҗ да түгелләр. Кемнең башына нәрсә килмәс тә, шул идеясен кемгә такмас.
Әйтәсе килгән сүзем Аллаһ Тәгалә кадәр Аллаһ Тәгаләнең әмерен курыкмыйча тәнкыйтләп утыручыларга. Аллаһ Тәгалә кияргә таләп иткән киемне, нәкъ менә хиҗәбне ошамый дип утыручыларга.
Әгәр сез мөселман түгел икәнсез, ул әмер сезгә кагылмый, тикшермәгез, безнең башка диндәгеләрнең киемнәрен тикшергәнебез юк. Ә мөселман кешесе Аллаһ Тәгаләнең әмерен курыкмыйча тикшереп, тәнкыйтләп утырмас. Аллаһ Тәгаләнең әмере бер нинди Иркәләрнең дә, кортларның - бетләрнең дә тикшерүенә мохтаҗ түгел!

№68 (801723) / 08.04.2012 12:01:22

Резидэнен доньясы тугэрэк , эше бара анын )))

№67 (801712) / 08.04.2012 07:52:49

Менә шул әртистләрдән дә башлана инде ул,шәрәлек!

№66 (801709) / 08.04.2012 01:43:16

Резидэ нишлэп тора болар арасында чэчен-башын туздырып.

№65 (801699) / 07.04.2012 22:38:01

Бу кешенен битлек алыштыруы тэмам ялыктырды. Бер жирдэ мулла булып вэгазь укый,икенче жирдэ рэхэтлэнеп туарыла..

№64 (801666) / 07.04.2012 18:41:22


Христианская журналистка восхищается целомудрием мусульманских женщин


Чувство собственного достоинства
Я считаю, что вы как драгоценные камни, как чистое золото… Некоторые из нас были обмануты и усомнились относительно ценности вашей чистоты… Целомудрие женщины является бесценным, но они убеждают нас, что оно дешево. Но поверьте мне, ничто не может заменить собой возможность смотреть в зеркало и видеть чистоту, невинность и чувство собственного достоинства, смотрящие на вас в отражении.
Мода западного пошива предназначена для того, чтобы убедить вас, что самое ценное что у вас есть — это сексуальность. Но, как ни странно, ваши красивые платья и завесы более сексуальны, чем любая западная мода, потому что они окутывают вас ореолом тайны и показывают осознание вами собственного достоинства и веру. Сексуальность женщины нужно охранять от недостойных глаз, так как она должна быть подарком человеку, который так любит и уважает вас, что женится на вас. И так как ваши мужчины — все еще мужественные воины, они заслуживают ни больше, ни меньше, как вас, наилучших. Наши мужчины больше не хотят чистоты. Они не признают в жемчуге большой ценности, выбирая вместо него роскошный по виду, но фальшивый бриллиант. Выбирают только для того, чтобы также бросить его!
Самое ценное в вас – внутренняя красота, ваша невинность, и все, что делает вас теми, кто вы есть. Тем не менее, я заметила, что некоторые мусульманские женщины переступают грани и пытаются всячески подражать западным, даже те, кто надевают хиджаб (когда не покрывают платком часть волос). Зачем подражать тем женщинам, которые сожалеют о своем утраченном достоинстве, или тем, которые скоро лишатся его? И нет никакой компенсации этой потери. Вы – безупречные алмазы, не позволяйте им обманывать вас и превратить вас в ничего не стоящие камни. Все, что вы видите в западных модных журналах и телеканалах, является ложью. Это сети дьявола. Это золото дураков.

От вашей сестры-христианки с любовью,
Джоанна Фрэнсис – журналист (США)

тулысы белән укырга...http://oneislam.ru/?p=936

№63 (801665) / 07.04.2012 18:34:56

№65

правильно сказал,поэтому уважаем мусульманок,потому что они себя не предлагают

№62 (801663) / 07.04.2012 18:22:57

Менә, менә, №65 кебек, ачык изү күрүгә селәгәе ага башлаганнарга кирәк тә инде ул, хатын-кызның "мөсклманча" төрнеп йөрүе... Шул, үз-үзен тота алмаганнар өчен дине дә кирәк. Хотя бы, уттан куркып, бер аз үзен кулда тотсын өчен...
Тумыштан тотанаклыларга, әллә нинди филасофияләрнең кирәге юк, андыйлар, тәбигать белән, юк-бар белән баш катырмый да, гармониядә яши ала...

№61 (801661) / 07.04.2012 18:12:09

кеше хатыны булганы эчен тугел,ойдэге хатын патамушто монда язганча гел шул бигудилары белэн,салынып тешкэн халат,кайткан тешкэ ашарга пешмэгэн....э сез бит узегез безгэ асылынырга торасыз кыска итэк ачык изуле кулмэктэн ярты кукрэгегез чыгып тешкэн, тенге кубэлэклэр кебек кузлэрегезне майландырып узегез узегезне предлогать итепь йерсез...вот спорим бу шулай... эгэр дэ безне кызыктырырга булмаса кем эчен???? эштэге курше остэлдэ утырган хатын-кыз коллегалар очен штули???

№60 (801657) / 07.04.2012 17:34:15

Без беркемне эзләмибез,сез үзегез безгә,безнең кармакка эләгәсез.чонки безгә спрос бииииик ЗУР.

№59 (801656) / 07.04.2012 17:30:54

Калыгач син укыйда язада белмисең икән бииииииииит.

№58 (801653) / 07.04.2012 16:44:55

Сандугач

№57 (801650) / 07.04.2012 16:36:34

Күрше хатыны ир белән торып армагандыр дисеңме Импо,мекс? Теге хатыннан нәрсәсе белән аерыла соң ул?
Нәкъ менэ башка кеше хатыны булуы белән!!
Ир менә шул башканы эзли инде ул,матурракны түгел!

№56 (801646) / 07.04.2012 15:30:54

№58 син нэрсэ язганынны узен анладынмы сон?

№55 (801645) / 07.04.2012 15:30:20

Талашмагыз инде,кайчанда булса(моҗет быть)ирегез сезгәдә бер күзен салыР, Өлеш чыгарыр,әгәр бик тырышсагыз.

№54 (801643) / 07.04.2012 15:25:02


Күзегезне ачып, үзегезне кешечә тотсагыз, бәлки сезгә дә, импотент булмаган ир язгандыр әле, өметегезне өзмәгез.)))

Cезнең кебек киәпәтсез катыннар белән яшәп без импога да әйләнүебез бик мөмки.Умарта корты да чәчәккә генә куна,әремгә кунмый.Әрем булмагыз катыннар,чиста,матур,пөхтә,...,булып йөрегез,шулай булсагыз ирегез күрше катын янына йөрмәс,сезгәдә өлеш тиәр аз гына.Аның өчен иртә биштә торып үзегезне тәртипкә китерегез,ирегез уянганчы.Импо ирләр юк,ялкау,шакшы,тәртипсез хатыннар белән Татарстан тулган.Сез бит инде хезмәтче,алай үз эшегезне санап эшләгәч.Гәрәп хатыннары иргә Байлык белән чыгалар,шуңа күрә алар хезмәтче тоталар,ирләре түгел.

№53 (801642) / 07.04.2012 15:09:01

Соң барсы да яхшы булгач, мөселман киеме кимәгәнгә ирләр импотент, дип, ник крокодил күз яшләре түгәсез? Сезнең өчен бик шатмын, ә калганнар, үзләренә ничек киенергә, ничек яшәргә, үзләре карар...

№52 (801641) / 07.04.2012 15:02:56

меселман

№51 (801640) / 07.04.2012 14:57:53

эссэлэму галэйкум кардэшлэр,менэ минем хатыным беркая да эшлэми,элхэмдулиллэх, минем эшлэгэнем житэ, мин эштэн кайтканчы оем ялт иткэн, балалар караган,хатыным матур киенеп мине сагынып кетеп ала(ойдэ эшлэп армый,автомат кер юа, посудомойка машина бар,балалар садикта йери),мина тагын ни кирэк?! Элхэмдулиллэ дип хатыным белэн чукердэшеп яшэп ятабыз,елга бер чит илгэ ял итергэ алып барам, Аллага шекер)))) меселман булмаган иптэшемэ эштэн кайтканда йомыш белэн кергэн идем-эстэгэфирулла,ирле-хатынлы эштэп кайтып керделэр,ашарга пешмэгэн,хатын арып кайткан узенэ психланган,балалар карамаган....уземнен месельманочкамны беркемгэ дэ алыштырмыйм ....

№50 (801638) / 07.04.2012 14:12:06

өч төртке! Ире каршында матур булсын өчен,ул урамда бигуди чорнап йөрергә тиеш буламы инде? Өй шуңа да өй инде ул! Анда төрле вакыт була. Иелэ-бөгелә идәнен дә,баласының күтен дә юа ул! Ничек анда гел матур булып булсын? Гәрәб хатыннарыныкы шикелле йортта хезмәтче тотмый бит безнекеләр!

№49 (801637) / 07.04.2012 14:08:23

http://vk.com/search?c[section]=audio#/search?c[q]=%D0%BC%D1%83%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0&c[section]=video&c[sort]=2&z=video84203267_155385315
карагыз)))) бик матур видео ))))

№48 (801635) / 07.04.2012 13:53:16

<iframe src=\"http://vk.com/video_ext.php?oid=65767653&id=159362046&hash=255b0ac12e\" width=\"607\" height=\"360\" frameborder=\"0\"></iframe>
)))))меселман хатыннары менэ ничек киенэлэр)))

№47 (801633) / 07.04.2012 13:42:55

соры корт, читай повнимательнее
б.к корты,№37, ЭЛХЭМДУЛИЛЛЭХ,АЛЛАХ ТЭГАЛЭ мусульман кешесенэ бетен нигъмэтлэрен дэ бирэ ул,ул яктан проблема юк

№46 (801632) / 07.04.2012 13:40:29

эйе, кайберэулэре бик шыксыз киенэ, на вкус на цвет товарища нет, но мусульман хатыны кеше ирлэрен кызыктыру эчен киенмилэр,))) алайса урамда секси булып йергэннэрне йортларында ирлэре каршында бигуди чорнап макияжсыз курсэн!!!ужас!!! шуна ирлэре гулять итергэ чыгып китэлэр дэ инде ((( илебездэге тэртип только хатын-кыздан тора

№45 (801631) / 07.04.2012 13:23:34

44! Ирләр күзләре белән ярата!- дигән гыйбарә искермәде.
Мөселман хатын-кызлары модасын күрсәтүнең дә максаты шул. Аны башка халык кызларыннан ким булмавын күрсәтү. Алайса безнең мөселманнар хатыннарын шул хәтле ышандырганнар,матур булып күренү,гонаһ диеп.Тегелэр урамнан узганда абау..... -дип карап калалар.

№44 (801628) / 07.04.2012 13:16:38

чын татар сиңа җырчы турында әйтә Иркә!

№43 (801627) / 07.04.2012 13:14:07

*** №44
))) "мед работник буларак эйтеп" маташмасагыз да була, бар тирә ягым шулар белән тулы, Аллага шөкер, медицина өлкәсендә булган яңалыклар белән дә, статистика белән дә, үзем теләгәнгә караганда да яхшырак таныш.)))

Күзегезне ачып, үзегезне кешечә тотсагыз, бәлки сезгә дә, импотент булмаган ир язгандыр әле, өметегезне өзмәгез.)))

№42 (801624) / 07.04.2012 12:56:20

Соң инде вәт,друзьяларынны кара!Мин шуныңаркылы сиңа керәзм бит.

№41 (801622) / 07.04.2012 12:48:35

№35,нинди уртак таныш бар, мин белмим.Әйт әле...

Апаста анда төрле кеше бар.Бертөрле генә түгел алар.

№40 (801619) / 07.04.2012 12:43:44

Иркә,одноклассникида сиңа хәбәр бар.

№39 (801618) / 07.04.2012 12:41:44

Mәрьям,Буа районында яртылаш мишәрләр яши бит,безнең күршеләр булгач шәт шуңа әйтәләрдер. 

№38 (801617) / 07.04.2012 12:39:32

Талып № 10, монда хатын-кыз киеме турында суз бара исенэ тошерэм!!!

№37 (801616) / 07.04.2012 12:35:16

Чын Татар, каян килеп чыккан нәрсә соң ул Апасларны мишәр дип әйтү? Минем үземә әллә ничә мәртәбә әйткәннәре бар: "Син апасныкы бит, нишләп мишәрчә сөйләшмисең?" дип.
Хөрмәтле мишәрләр, ничего личного, мин сезне бик нык хөрмәт итәм (Татарстанныкыларын түгел).

№36 (801614) / 07.04.2012 12:28:46

*** №32
Сезгә импотент ирләрдән башкаларның күзе төшмәгәнгә, киемнең бер катнашы да юк!!! Бәлки үзенңе, импотентлардан башкаларның да күзе төшәрлек итеп тотарга кирәктер... Аллага шөкер, 50нең өске ягыда да тулы канлы тормыш алып баручы ирләр күпчелек...

№35 (801613) / 07.04.2012 12:27:24

Апас халкының тенкэсенэ тиялэр инде мишэр диеп.

№34 (801612) / 07.04.2012 12:26:03

Эх Иркә,Иркә,күпме синең бн аралашабыз-талашабыз,ә минем мишәр түгел икәнемне белмәгәнсең дә икән әлде.Безнең бит общий дустыбыз бар,аңардан сора ышанмасаң.Ул бездән ерак тормый.Юк ,болай гына әйтәм ,кызыксынсаң дип кенә.)))Аннары ник та шуны да күз алдында тотып сайланды бит.Ә мишәзрләр турында синең биткә кереп язармын әле ,синең рөхсәттән чыгып.  

№33 (801609) / 07.04.2012 12:13:27

№30, юк бу урында без үзенчәлекләр турында гына язабыз.Ну, усал мишәрләр. Бу бит аларны кимсетү түгел. Кимсетү булса, мин алардан да усал дип әйтмәс идем))))Үзенчәлекләр турында гына язу. Әтнә белән Арча, Биектау бик шома кешеләр, әмма шомалыкта бик турылар, шунлыктан... Менә Актаныш, Мөслимгә һәм Башкортка таба... ул шомалык бик оста, сәнгать дәрәҗәсенә җиткерелә.
Теләчә, Саба, Балтач, Кукмара,Балык бистәсе, Киров өлкәсе, Мамадыш кешеләре бертөрле, алар гади, тирән, акыллы, тыйнак кешеләр.Пермь татарлары шундый. Мин Аптырыйм бу якын охшашлыкка. Шөгерләр аннары.
Монда, әлбәттә, һәркем турында сүз бармый.Тенденция турында гына.



Мин татарның каймагы дип сөйләнә башласалар туктатам.

№32 (801607) / 07.04.2012 12:00:50

барлык хатын-кызлар мусульманкалар булып, шэригать кушканча,ирлэрне хермэтлэп киенеп йерсэлэр нинди яхшы булыр иде!!!! ирлэрнен кечсезлеге дэ шуннан килеп чыга инде, ярым шэрэ хатыннарны куреп гайрэтлэре кузгала-заряд бар,э разряд юк (((шуннан импотентка эйлэнеп бетэлэр ((( э хатын-кызлар ирлэр хэтле булдырам дип стремились к свободе, теперь женщины свободные и никому не нужные

№31 (801606) / 07.04.2012 11:52:31

син мишәр түгелмени???? низнааай???Миңа калса, типик мишәр синең төсле була.))))Мужыт син приезжий мишәр.
Минем гадәттә Апаслар белән дуслык оеша иде.

№30 (801605) / 07.04.2012 11:52:23

Иркә ханым.
исегездә булса
Кайчандыр сез мин нигымны мишәр малае дип куган өчен сез мине судка бирү белән янаган идегез.. ниндидер милләт ара конфликт дип.. Барчагызда миңа ябырылган идегез. Кемнеңдер танышы судья, кенекедер прыкарур, кемдер фсб белән янады..
үзегезгә мәзәк тойлмый мы??
Сез уйламагыз, мин мишәр малаен куркыттым дип.. Мин сезгә караганда законны ныгырак беләм,бар нечкәлекләре белән.

№29 (801604) / 07.04.2012 11:49:42

Мөселман хатын-кызы ире каршында шундыйны кия ала һәм кияргә тиеш дип уйлыйм.

Монда ике юл бар.Төрек киносындагы кебек бөркәнчекләр, бөркәнчек эчендәшушындый кием. Әмма бу бүгене заман тәләбенә туры килә дип әйтә алмыйм. Кешеләр бик мобильный хәзер. Хатын-кыз ортодоксаль ислам телиме, теләмиме җәмәгатьь эшендә эшли. Бу фәнни техник казанышларга бәйләнгән. Беренче җәмәгать эшендәге хатын-кызлар басучы машинисткалар, телефонисткалар була. Ягъни ирләр эшләргә теләмәгән эшләр.Аннары башкалары өстәлә.
Әгәр хатыннарны эшләтәсәгез килми икән, цивилизация казанышларыннан да баш тартасыз инде. Лексуслар, мобильник, айпад и т.д.

Шунлыктан бөркәнчекләр кайбер хаты-кызлар өчен генә була ала. Бүгенге көндә универсаль кием тәлап ителәр. Татар мөселман хатыны әллә кайчан бу юлны узды инде, шунлыктан мин аны шул элеккеге татар мөселман хатын-кызлары киемнәре базасында булырга тиешле дип уйлыйм. Масса да билгеле.
Бу юлны узды дигәндә нәрсә күздә тотыла. Татар мөселман хатыны 500 ел коллык чорында ирләр белән янәшә җәмәгать тормышында катнашып, әллә кайчан универсаль кием формасын тапты.

№28 (801603) / 07.04.2012 11:42:46

чайнап озмыйча.син ваххаблар белан дуслаштын

№27 (801602) / 07.04.2012 11:39:24

Причём монда мишәрләр?Лично мин мишәр түгел.СалаватФәтхетдиновтан да сораган идем,однокл-кида,безнең район халкы ничегрәк?дипУл да :Сез мишәрләр бердәм халык дип куйган.Апас районында ботенләй дә мишәрләр юк.Бер-ике приезжийларын санамаганда.

№26 (801601) / 07.04.2012 11:33:45

Мишәрләрнең үзләреннән усал булмасаң, алра сине кабып йота))))Мин хәзер алардан да усал булырга өйрәндем. Башта, элегрәк, ступор була иде алар алдында.Хәзер чәйнәп өзә алам кирәк булса. Кайсы берсе шунсыз туктамый. Я ул сине өзә, я син аны.Принципны усаллык итеп алсам, аларны узам. Болай табигатемдә элегрәк усаллык үземне ашатмаслык та юк иде. Бүген үземне ашатмаслык.

№25 (801600) / 07.04.2012 11:28:40

Ха-ха, менә сезгә фотограф ни эшләтә ала. Шул ук кыз 26,28,29 да җен кебек))))

№24 (801598) / 07.04.2012 11:27:12

Мин кешеләр өчен не могу отвечать,но миңа ошыйсың.Только әзрәк усаллыгың гына бар.

№23 (801597) / 07.04.2012 11:24:00

Кайберәүләрнең фикере буенча татар-мөселман хатын-кызы 24 фотодагы кебек киенергә тиеш һәм үзләре дә шундый кием кияргә тырыша.

№22 (801596) / 07.04.2012 11:23:16

8 белән 12 дге кебек писаная красавица булмасам да, үземне ямьсез дип санамыйм.)))) 8 класска хәтле болай мәктәптә укытучылар матур кыз дип кенә йөртәләр иде.Үскәч, азия мотивлары өстенлек алды))))Т. е. на любителя))))

№21 (801595) / 07.04.2012 11:19:42

Эйе, бездә чибәрләр күп. Залда да күп иде алар!
Миңа кайбер коллекцияләр бик ошады. Вечерний туалет буларак..

№20 (801594) / 07.04.2012 11:17:32

Нәфисәгә бик охшаган бит, озын күренә шул, Нәфисә озын тгел бугай.
Так шту Казанда чибәрләр күүүүүп. Чибәр кыз! Кем булса да. Белгәннәр исемен әйтегез алайса.

Админ,
чибәрләр шундый була))))Туйларга әллә нинди ямьсез кызлар куясың. Бу соңгысында матур кыз бар берәү. Әмма фотода бар кеше дә матур чыкмый.Бар кешене дә матур чыгару өчен яктылыкны дөрес куя торган фотохудожник кирәк.Күпчелек, чын тормышта күпкә матурырак.

№19 (801593) / 07.04.2012 11:16:55

Хәерле көннәр барыгызга да!

Иркә ,син болай да бик чибәр,баш киемнәре кимәсәң дә.

№18 (801591) / 07.04.2012 11:12:09

Кактус, мин хиҗаб дигәндә, теге бик ямьсез итеп башка яулык урауны әйтәм. Хиҗабны ничек дөрес ябарга дип төшерелгән клиплардан чыгып. Яулык урау күрсәтәләр анда.

№17 (801589) / 07.04.2012 11:07:25

Иркә? Күзеңә ничек Нәфисә күренә синең? Камал театры түгел бит бу!!

№16 (801587) / 07.04.2012 10:51:21

Иркә! Хиҗаб - гарәп киеме түгел.
Хиҗаб гарәпчәдән - чаршау, пәрдә - дип тәрҗемә ителә.
Мөслимәләрнең күлмәкләре - җилбәб (җәлибәб) була гарәп телендә. Мин аңлый алмыйм, ни өчен безнең татарлар "хиҗаб" дип атый торганнардыр. Әллә кигән күлмәкләре чаршауга охшап торганга инде?

№15 (801586) / 07.04.2012 10:51:09

Иркә
Миңа калса, хиҗап түгел, капчык ябынып йөрсеннәр, ләкин, башкаларның да шундый кием киюен, үзләре шундый кием киенгән өчен генә, башкалардан үзләренә аерым караш таләп итмәсеннәр... Башкаларның үзләре кебек булмауына бәйләнүләре җанга тия...

№14 (801581) / 07.04.2012 09:57:23

Хиҗап гарәп киеме, татар киеме булмаганга мин аңа каршы!!!Хиҗап безнең эстетикага туры килми.

Теләсәгез, һич югы "Чалы кошы" фильмындагы кебек матур бөркәнчекләр ябыныгыз. Әмма бу хиҗаблар белән хатын-кыздан урод ясамагыз.

№13 (801580) / 07.04.2012 09:53:26

иркәгә, 
үзең майтарган эшләрне санасаң, сөйләшербез.

Ирек кысмыйм))))Барып башыннан салдырсам, кысу булыр иде.

№12 (801576) / 07.04.2012 09:21:17

1.8 фотода Нәфәсәдән монашка ясаганнармы ул????

2.11 дә кием күрсәтү түгел, тукыма дизайны күрсәтү. төсләр рәсемнә матур, бу кызларны кечерәйтебрәк авангард картинасы кебек стенага эләсе килә.

3.12- бүгенге тормышка, кайчандыр мөселманча киенгән татар хатыннарына ошап килә.Әмма төс алай отышлы түгел дип әйтәсе килсә дә, нәкъ менә шушы вариантта хиҗаплар хөкем сөргән бугенге көн өчен компромисс булып кабул ителә.

4. Долой хиҗап.

5.Чибәр хатын-кыз йөзен яратам, шунлыктан күзем ала алмыйча бер ялда көнозын "Чалы кошын" сериалын карап утырдым. Бер таныш хатын-кыз ирләр кебек син дигәне дә бар)))Әмма бу йөзгә генә кагыла.Мин баш ирләрнең җен кебек хатыннарны чибәр дигәнен аңламый идем.Соңрак кына капма-каршылыкны аңладым. Аларга йөз әллә ни кирәк түгел икән. Иң мөһиме муеннан астагы җирләр.Ә менә аларын мин бөтенләй күрмәгәнмен, әле дә күрмим.
Шуңа күрә ул фильмнан соң мөселман фикеренә карата аерым фикер туды. Кичәге ялда 5нче каналдан төрек киносын карап утырдым. Озак итеп. Үземне үзем аңламадым башта, ни тота соң мине дип. Соңыннан гына аңладым. Киемнәрнең матур булуы һәм киемгә хас уйнаучыларның үз-үзен тотышы мине җәлеп иткән икән.Анда бернинди артык сюжет, артык артист уены юк.
Кием безне шулай үзеннән үзе манипулировать итә торган нәрсә.Шунлыктан мондый эзләнүләр кирәк. Чынлап та бик әкренлек белән алга китеш бар.

№11 (801569) / 07.04.2012 08:43:50

24 фото. бу ырҗым садик, монда ник буталып йөри икән??
"бокал күтәреп сорыйм ходаемнан" дип. тфүүү! кыяфәтсез.

№10 (801567) / 07.04.2012 07:55:52

Карлыгач,каян килде дини мужикларда драптан тегелгэн озын ,аяк йозеннэн хатын-кыз кулмэгенэ ошаган кием.Жимэсэ билгэ житкэн сакал.Дини мужикларда моселман киемеме?Гыйбрэтлэр.карый торган тугел цозлэренэ.

№9 (801566) / 07.04.2012 07:47:17

Жэмэгать! "Исламда хатын-кыз", дигэн китапны укысагыз,ботен сорауларыгызга жавап табачакыз. Динар шэригать буенча мослимэнен киеме нинди булырга тиеш икэнлеген язды. Алай да ярый, болай да ярый дигэн суз тугел бит. АЛЛАХ Тэгалэ ничек кушкан, шулай утэргэ тиешбез!

№8 (801557) / 07.04.2012 00:14:47

Шул киемнәрне урамда киеп йөрсәгез,ирсез хатыннар булмаячак.

№7 (801555) / 07.04.2012 00:02:59

өйләнеп хатынына кидерсэ инде!

№6 (801554) / 07.04.2012 00:00:28

Динар бәлкем син бик матур итеп мөселман кызларына киемнәр тегеп бирерсең? Син ислам кануннарын беләсең.Фасонын инде үзең уйлап табасың.

№5 (801552) / 06.04.2012 23:43:18

Бик матур күргәзмә булды!Карадым!
Кайберлэрен рәхәтләнеп урамда,кондәлек тормышта киярлек.Икенчеләре тантаналы кичэлэр өчен әйбәт булачак! Аллага шөкер татар кызлары артыннан ужассссс...-диеп калучылар азаер.

№4 (801548) / 06.04.2012 23:20:07

Капчык киерт инде алайса, Динар

№3 (801547) / 06.04.2012 23:13:25

9,8: билләре кысып бәйләнгән - гәүдә формасын күрсәтә.
1: тамашачылар, күбесе бөтенләй мөселманча киенмәгән.

№2 (801545) / 06.04.2012 23:10:20

5 нче фото: муены ачык. чит ир-егетләр белән кул биреп күрешү ярамый.
10: 2-3 сененең муены капланып бетмәгән.
12: муены ачык. гәүдә формасы ачык. гомумән, җилкәдән төшеп торучы плащ шикелле нәрсә булырга тиеш. "хиҗаб" сүзенең мәгънәсе дә шундыйрак. һәм гәүдә формаларын күрсәтеп кәкрәеп басып торасы түгел.
13: берсенең гәүдә формалары ачык, киеме тар, биле кысып гәүдә формаларын күрсәтеп тора. һәм плащ шикелле үк булырга тиеш...
16: муен.
18: муен. кәкрәеп басып тора. плащ кисен.
19,20: муеннары.
21: күлмәге гәүдә формаларын күрсәтә торган, һәм әйткәнемчә, гомумән, плащ шикелле кием булырга тиеш.
22: муен һәм шулай ук тар кием.
23: билен кысып куйган. плащ-чапан-"капчык" :) шикелле булырга тиеш.
24: монысы бөтенләй мөселман киеме түгел (мөселманнарның чит кешеләр күргәндә кия торганы түгел)
25: билен кысып куйган. плащ-чапан-"капчык" :) шикелле булырга тиеш.
27: берсенең муен. икесенең билләре кысылган, шикле. плащ-чапан-"капчык" :) шикелле булырга тиеш.
28: 2 сенең бөтенләй мөселманча түгел. тагын 1-2-3 енең муене ачык.
29: 28 шикелле.
30: муеннар, таррак киемнәр.

№1 (801530) / 06.04.2012 22:10:12

Бераз татар киеменә охшый башлады

▲ Өскә

www.work-zilla.com

Матбугат-инфо
Матбугат.ру
Ватаным Татарстан
Шәһри Казан
Бердәмлек
Рәшит Ваһапов фестивале
Камал театры
Тинчурин театры
Татар дәүләт филармониясе
Ирек мәйданы
Татарстан яшьләре
Кариев театры
Идел
Өмет
Татарстан китап нәшрияты
Милли Музей
Шаян
Татаркино
Татарстан Диния нәзарәте
ЕлМай
Татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре комиссиясе
«Элита»
Piter.tatar