• 23.10-24.10 "Хыялый" спектакле премьерасы. Тинчурин театры. 18:30 да
  • 25.10-28.10 Ришат Төхвәтуллин. УНИКС. 18:30
  • 26.10-27.10 "Сәлам, Актәпи!" спектакле премьерасы. Кариев театры. 13.00 һәм 17.00
  • 26.10-27.10 "Сәлам, Актәпи!" спектакле премьерасы. Кариев театры. 6+
  • 11.11-12.11 "Казан" бию ансамбле концерты. Камал театры. 19.00
  • 23.11 "Тәртип"радиосының 5 яшьлегенә багышланган концерт. Филармония. 18:00
  • 02.12 "Кем кемне?!" Резидә Шәрәфиева һәм Рафаэль Якупов концерты. Филармония.18.30
  • 03.12 "С чего начинается Родина..." Марина Карпова концерты. Филармония.18.30
Туган көннәр
  • 23 Октябрь Марсель Зарипов
  • 23 Октябрь Дания Гыймранова
  • 23 Октябрь Ленар Сәйфиев
  • 24 Октябрь Софья Гобәйдуллина
  • 24 Октябрь Рәис Шәйхелисламов
  • 26 Октябрь Резидә Галимова
  • 26 Октябрь Раил Өметбаев
  • 27 Октябрь Шамил Садыйков
  • 27 Октябрь Фәрит Таишев
  • 27 Октябрь Рөстәм Вәлиев (1961-2014)
  • 40лет ищу работу Апастово Казань Апастово 89297268953
  • Балагызга вакытлыча тэрбияче(няня) була алам.Студентка Медицинского колледжа. После обеда свободна до вечера. (цена по договорённости) г. Казань Тел: 89393397826
  • Сдается однокомнатная на Бр.Касимовых. 16 тыс, все включено.Собственник. 89196255266
  • Идел буе районында урнашкан 55 балалар бакчасына тэрбиячелэр кирэк. 89276753413
  • песоктан 50кг бушаган капчыклар сатабыз бик яхшы хэлдэ .КАЗАН 8950-314-35-17
  • Актаныш.Продается 1 комнатная квартира,есть погреб.В центре Актаныша,рядом парк,рынок,магнит,дом культуры ,детские сады и школы .Вопросы по тефону.Торг 850.тел.89375814252
  • Актанышта йорт сатыла .ут су газ кергэн.Белешмэлэр очен тел 89600697344
  • Актаныш.Продается 1 комнатная квартира,есть погреб.В центре Актаныша,рядом парк,рынок,магнит,дом культуры ,детские сады и школы .Вопросы по тефону.Торг 850
  • Актаныш. Натяжной потолок урнаштырабыз. Килеп улчәү, консультация бушлай, светильниклар да куябыз. Актаныш, Актаныш районы буенча эшлибез 8-937-581-42-52 Айдар
  • Бергэ квартира снимать итергэ иптэш егет эзлим Казанда,89506660021

 

 

 
Архив
 

09.08.2012 Дин

Кол Шәриф мәчете имамына карата җинаять эше кузгатылган

Бу турыда "Татар-информ" агентлыгы хәбәр итә. Тулырак:

В Казани сегодня было возбуждено уголовное дело в отношении бывшего заместителя директора по связям с общественными и религиозными организациями музея-заповедника «Казанский Кремль». Рамиль Юнусов подозревается в использовании поддельного диплома.

Отметим, в официальной биографии имама мечети Кул Шариф значится, что в 1986 году он окончил среднюю школу с серебряной медалью, с 1986 по 1992 гг. учился в КГТУ им.Туполева, затем перевелся в Казанский государственный финансово-экономический институт, с 1992 по 1997 гг. обучался в Исламском университете в Медине, окончил экономический факультет Казанской сельскохозяйственной академии, получил диплом экономиста.

Как следует из материалов, предоставленных прокуратурой Вахитовского района Казани, проведенной проверкой установлено, что в октябре 2011 года Юнусов, претендуя на должность заместителя директора по связям с общественными и религиозными организациями музея-заповедника, представил диплом о высшем образовании, выданный КГАУ. Однако, как в дальнейшем было установлено, указанный диплом не выдавался. Сам Юнусов в списках студентов университета (окончивших, отчисленных либо обучающихся) не значится.

Следует отметить, что данный диплом Юнусов и ранее неоднократно использовал при трудоустройстве, в том числе и при поступлении на работу в «Казанский Кремль» еще в 2005 году.

Как сообщалось ранее, Юнусов уволился по собственному желанию 20 июля 2012 года. Его местонахождение сейчас устанавливается.

Стоит отметить, что в конце июля на сайте Казанского государственного аграрного университета появилась информация со списком лиц, которые являются владельцами поддельных дипломов. Руководство вуза объяснило тогда публикацию этой информации результатом служебного расследования и рекомендовало ее к сведению работодателей.  

---
Татар-информ
№ --- | 09.08.2012
Татар-информ печать

Фикерләр

№110 (813773) / 04.09.2012 21:59:38

Өстәп : 1."Калай әтәч Сираҗи" булып карарга кирәк, "хәтә бы" бер ай (тик ул башкарганны башкарып халык өчен).
2. Крыша Фәизнекеннән круче булса, ..........................
3. Ә халык бит типкәләми. Чөнки халык сез уйлаганча ук сарык түгел икән бит әле. Менә бу инде АЛЛАГА ШӨКЕР!!!

№109 (813461) / 02.09.2012 03:00:21

өч йолдыз,алай булг
ач, ник берәү дә типкәләми соң аны?
Халык, Рамил хәзрәтне типкәләр, аның бары тик сез үзегез генә белгән әшәке якларн күрсәтер вакыт җитте.Соңга калмагыз...

№108 (813226) / 30.08.2012 08:51:46

авылдаш

Син белмәсән дә, бииииииик күпләр Р.Юнысның кем икәнен, төп бизнесы ни икәнен белә. Сүз әйтергә, "крышасы" Фәезнеке ише генә түгел шул. Калай әтәч Сираҗый да, аның ишеләр янында коерыгын бот арасына кыстыра.

№107 (813221) / 30.08.2012 01:13:03












хаха

№106 (813220) / 30.08.2012 00:56:36

Ә шулай да, ник бер коммен та юк? Ә күпме кеше Рамил хәзрэтнең хөтбәсен тыңлый иде, денгә килә иде...
Кемне эшэкелеккэ ойрэтте сон ул?













димәк

№105 (811818) / 17.08.2012 16:59:30

Ии әйттем әле мин,"кусуй урс",миңа крыша җибәрерлек?
Татар хаман сораулар бирә ич әле,миңа сорарга да ярамыйма?

№104 (811817) / 17.08.2012 16:54:58

карагыз әле, ни язганыңны чамалап яз, Юнысовның крышасы Фәезнеке ише генә түгел.

№103 (811816) / 17.08.2012 16:44:07

Рамилнең "ялган" дипломының ксерокопиясен, Матбугать.ру га куеп булмыймы икән? №№лары белән.
Карыйсы килә иде."Ялганы" нинди дә, чыны нинди булганын.
С/Хның ректоры ни әйтә икән? Кәнсәләриясе дә бар бит.

Ялган диделәр. Нигез бармы соң алай әйтергә? Кемдер әйтте ялган дип. Кем әйтте,кайдан тапканнар ялган икәнен. Язсагыз икән.
Бит диплом биргәндә кәмиссия бирә,прсидәтеле бар. Диплом катыргысын кем биргән? Биргәннәрне җавапка тартканнарма? Тартмасалар нигә тартмаганнар?

Татҗурлар язып карагыз инде. Искәндәр Сираҗи да тотынмасмы,бу тикшерүгә? Башкалар турында бөтен нечкәлекләрен язалар,даҗе фильм дә төшерәләр.

Җә нинди гәҗит алына бу хезмәткә?

№102 (811786) / 17.08.2012 00:28:48

тимә Данил минем сонгы комментларга, укысыннар...

№101 (811784) / 17.08.2012 00:10:56

курыкмагыз, сезнең үзегезгә тимәсләр (сез чукынган бит инде), ә балаларыгыз чукынганы сез инде күрмәссез(б.т.к, мин толерант та түгел икән әле...).

№100 (811783) / 16.08.2012 23:42:54

Шушы 99 комментка өстәп тагы 9 коммент языгыз әле Рамил хәзрәт нысның халыкны әшәкелеккә өндәгәнен күрсәтеп...

№99 (811686) / 15.08.2012 22:59:41

Татар башын татар ашар дилэр,болгатмыйк дэньяны жэмэгать.Бу безне бердэ бизэми.Бар халыкнын тынычлыгын боза.Башка миллэтлэр алдында йэзебезне кызарта.Власть булешмэгез бу беркэнлек дэньяда.Тыныч кына яшик ЖЭМЭГАТЬ!

№98 (811507) / 14.08.2012 11:49:13

http://www.tatar-gazeta.ru/index.php?option=com_content&view=article&

Наиль, вы являетесь Лидером Союза татарской молодежи «Азатлык», которая считается организацией, переживающей за судьбу татарского народа и защищающую национальные интересы. Почему вы связались с теми, кто не признает татарский фактор, не готов выстаивать национальные интересы и с теми, кто говорит, что в исламе нет национальности?

Ко мне обратились активисты мечети «аль-Ихлас» за помощью: «Давайте проведем пикет-митинг в защиту мусульман, у вас есть опыт». Мечеть – мечетью, разговаривали со мной по-татарски, вроде как и понимают национальные проблемы. Визуально они никаких подозрений у меня не вызвали...


Вы разве не знали, что они последователи «Хизбут-Тахрир»?

Я об этой мечети лишь знал понаслышке, но туда сам не ходил. Знал лишь, что она находиться на улице Декабристов и переделана в мечеть из старой котельной. Вначале это подозрений не вызывало.

И когда вы стали подозревать что, что-то не так?

После первого разговора с ними, мы с моим другом пришли в мечеть на ифтар. Меня поразило то, что все разговоры были о построении халифата, хотя хазраты сами молчали, более того они велись на русском. Это вызвало сомнения. При проведении митинга меня не включили в оргкомитет, хотя я сам подавал заявку и считаюсь ответственным. Затем мне велели следовать их правилам и не поднимать татарстанские флаги, я очень сильно удивился этому. Оказывается, это противоречит религии. После споров, я все-таки настоял, что должны быть подняты флаги Татарстана. На самом пикете уже работали какие-то дежурные, которые следили, чтобы женщины были на одной стороне, а мужчины на другой. Обычно, когда я проводил собрания с мусульманами, такого разделения никогда не было.

Они очень активно выступали против флагов и национальных интересов. Я об этом сообщил Фаузие Байрамовой и Рафису Кашапову. Мы вышли с благой целью – защитить мусульман от репрессий, и чтобы не делить умму, решили не обращать на это внимание.

Но затем, наш спор перекинулся за кулисы трибун митинга. Я сказал, разве вы Татарстан не считаете государством? Они ответили, что это государство неверных. Тогда я их спросил, а зачем вы тогда на пикете приняли обращение к Владимиру Путину?

Получается что они воспользовались вами, а ведь некоторые СМИ их до сих пор защищают?

Наверное, СМИ просто не в курсе, кто они на самом деле есть. Я считаю, что мы допустили огромную ошибку, связавшись с ними. Если бы мы знали, что мечеть «аль-Ихлас» собирает сторонников «Хизбут-тахрир», то мы бы не ввязывались в их авантюру. Да, действительно вышло так, что они воспользовались нами. В конце они все равно показали свое истинное лицо. Мы начали собирать информацию о мечети «аль-Ихлас» и провели свое исследование. В итоге мы поняли, что она связана с запрещенным движением «Хизбут-тахрир». Отмечу, что больше мы не будем связываться с теми, кто выступает против нашей нации, языка, традиций и государственности. Это противоречит и нашему уставу. У них и вагазы-проповеди на русском, и сами они на русском общаются, и к ханафитскому мазхабу смотрят с каким-то подозрением.

Не выходили ли они еще раз на вас о проведении очередного митинга?

Даже если и будем проводить какие-то митинги, то только сами. Это и Фаузия Байрамова подтвердила. Больше не будем работать с теми, чья идеология совершенно не подходит нам.

Перевод с татарского вкратце осуществлен Тимуром Шарафиевым, Tatartime.com

№97 (811381) / 13.08.2012 09:38:49

Хи-хи-хи, безнен Татарстан Зимагуры тугелме бу Махди.Зимаур да вата,жимерэ,куркыта.Булыга бик мокмин.

№96 (811378) / 13.08.2012 08:25:49

"В момент рождения свет пронзит вершину головы младенца и достигнет глубин неба... Этот ребёнок - Махди, тот, кто наполнит землю равенством и законностью, как она сейчас заполнена притеснением и беззаконием."

Признак возвращения Махди (Того, кто ведет) заключается в глобальном вторжении на землю Зла, победы сил Зла над силами Добра, что в то же время требует проявления последнего и окончательного Спасителя. Если это не случится, результатом будет полностью поглощённое темнотой человечество.

Вот признаки времени, который описывает Али Б. Аби Тали:

Люди будут пренебрегать молитвами и божественностью, дарованной им, легализовывать неправду, практиковать ростовщичество, принимать взятки, строить огромные здания, продавать религию, для покорения этого низкого мира, нанимать идиотов, общаться с женщинами, разрушая семейные связи, повиноваться страсти, и рассматривать незначительными клятвы.

Великодушие будет считаться слабостью, а беззаконие прославляться. Принцы будут развращены, а министры станут угнетателями, интеллектуалы будут предателями, а чтецы Корана порочными и злыми. Лже-свидетельства будут преподноситься открыто, а аморальность провозгласится в полный голос. Обещанный мир будет клеветническим, греховным и преувеличенным.

Криминал будет прославляться, рамки битв будут заужены, сердца будут в разногласии, договора расторгнутыми.

Женщины, жадные до богатств этого низкого мира, будут вовлекаться в бизнес своих мужей, порочный голос человека будет громким, и его будут слушать. Наиболее подлые из людей будут становится лидерами, распутникам будут верить из-за страха Зла, причиной которого они будут являться, лжецов будут считать правдивцами, а изменников - достойными доверия.

Они станут прибегать к певцам и музыкальным инструментам, …и женщины оседлают лошадей, они будут походить на мужчин, а мужчины станут похожими на женщин. Люди предпочтут деяния этого низкого мира делам Высочайшего и будут скрывать под шкурами ягнят сердца волков.

Вот так описывается современный Ислам в хадисе, который передает нам Ибн Бабуйя (Тхаваб уль-Агма):

Апостол Бога (Мухаммед) сказал: "Придет время для моего народа, когда не останется ничего от Корана, кроме его внешнего вида, и ничего от Ислама, кроме его названия, и они назовут себя подобными именами, даже находясь далеко от всего этого. Мечети будут полны людьми, но там не будет присутствовать Истина. В те дни религиозные лидеры (Фукаха) будут, в большинстве своем, злыми; они будут распространять мятеж и разногласия, которые к ним же и вернутся."

Но придет Махди, он восстановит утраченное чувство святости. Прежде всего он возродит Ислам в его изначальной чистоте и интеграции.

Он будет делать тоже, что и Пророк, разрушая, как разрушал Он, ритуалы периода невежества. Он вновь будет устанавливать Ислам. Наш Куа'им (Њахди) отремонтирует Мечети и реконструирует свою Мекку. Куа'им принесёт новый Порядок, новую Книгу, новое Законодательство и новую Традицию.

Другие религии, также брошенные и искаженные, будут восстановлены в своей оригинальной Истине и Чистоте силой Махди.

Это универсальное посвящение Имамом всех людей в секреты возникновения и начала их собственных религий, и это знание без сомнений, хорошо описывается термином "Махди" ("ведущий"), названным так, потому что Он тот, кто будет вести (яхди) нас в тайны учения.

Таким образом, ожидаемый Имам Махди подготовит землю к Последнему Суду и Воскрешению. Битва Махди будет отмечать окончательную победу "верующих последователей" против их "врагов" , и вселенское и окончательное установление "религии" Имамов.

№95 (811376) / 13.08.2012 08:20:50

Махди́ (араб. مهدي, mahdī‎‎, «ведомый [по пути Аллаха]») — провозвестник близкого конца света, последний преемник пророка Мухаммада, своего рода мессия. Целиком его имя произносится как Махди Сахиб аз-Заман (подл. имя Мухаммед). В Коране Махди не упоминается, однако идея мессии широко толкуется в хадисах.

Первоначально Махди отождествляли с Иисусом, который должен возвестить приближение Судного дня. Потом он стал мыслиться как самостоятельный образ обновителя веры. Уже в ранний период ислама Махди воспринимался в образе ожидаемого правителя, который должен восстановить первоначальную чистоту ислама.

Более широкое распространение мессианские идеи получили в шиитском исламе, где вера в пришествие Махди слилась с верой в возвращение «Сокрытого Имама». Но если в шиизме Махди — конкретное лицо, с появлением которого связывается восстановление справедливости на земле, то у суннитов это неопределённая личность, связываемая с идеалом будущего. В ортодоксальном суннитском исламе Махди — это потомок пророка, который будет одним из лидеров мусульман и который придёт во время второго пришествия Исы (Иисуса). Он не несёт мессианских задач, это человек своей эпохи, который пойдёт на Даджала (Антихриста). В шиитском учении Махди — это не только потомок пророка и сын своей эпохи, но сокрытый долгожданный Двенадцатый Имам. Он будет пребывать в сокрытии до часа, назначенного Богом, после чего придёт на землю, чтобы руководить мусульманами, установит царство справедливости и благоденствия. Фактически, Махди является у шиитов Мессией.

№94 (811372) / 13.08.2012 02:27:41

АХРЫЗАМАН  БИЛГЕЛӘРЕ, безгэ кандидат наук язганны курсэтмэ. безгэ первоисточник кирэк. нидер болгата бугай бу суад арусан. бу заманда яшэгэн кешелэр тарафыннан язылган кебек тоела

№93 (811371) / 13.08.2012 02:22:54

Рамиль Юныс болгатты Татарстанны. Нечестным путем властька килде "артист".
Э Фаизга тел-теш тидермэгез.Анын кебек була белергэ кирэк эле!

№92 (811370) / 13.08.2012 00:54:45

Фаиз болгатты Татарстанны. Нечестным путем властька килде "артист".
Э Рамиль Юныска тел-теш тидермэгез.Анын кебек була белергэ кирэк эле!

№91 (811369) / 13.08.2012 00:41:20

О признаках Судного дня
История - Ислам
О признаках Судного дня

Изречения
Пророка Мухаммада (да благословит Его Аллах и приветствует)
о признаках последнего времени (Ахырзаман), согласно текстам
из хадисов, публиковавшихся кандидатом наук Суадом Арусаном
- Сохранять веру в сердце будет столь же трудно, как удерживать в руке горящие угли; человек будет ночью ложиться верующим, утром будет вставать безбожным, либо наоборот.
- Вклады под проценты будут называть торговой сделкой, а взятку – подарком, возрастет ростовщичество, будет предано забвению дозволенное и запретное; будут говорить: прибывали бы деньги откуда бы ни было, лишь бы прибывали.
- Прибыли будут обращаться в кругу определенных людей, а имеющие незначительный доход будут голодать и испытывать трудности.
- Будут украшать могилы, а Коран превратят в доходный товар.
- Смута войдет в каждый дом и неопытные юнцы станут во главе.
- Дела не смогут делаться без обмана, возрастет число торговцев и писателей, ручки (для письма) будут в изобилии.
- Такое время обрушится на людей, что среди них не останется не подвергнутых сбору процентов (с дохода), даже к тем, кто не подвергнется, пристанет пыль (этого времени).
- Взрослые будут немилосердны, младшие – непочтительны, обучать детей будет труднее, чем собак.
- Хмельные напитки будут поощряться государствами и будут выпиваться под всевозможными наименованиями.
- Человек, в той мере, в какой он бережет свою одежду, не будет оберегать свою религию и нищие тоже не будут молиться.
- Родственные связи оборвутся и приветствовать будут только знакомых.
- Богатые будут совершать хадж ради торговли, а хафизы (знающие Коран наизусть) – ради внешней видимости, двулично.
- Мужчины будут уподоблять себя женщинам, а женщины – мужчинам.
- Ученые будут обучать знаниям за деньги и имущество.
- Возрастет количество минаретов, мечети будут украшаться, и из них будут доноситься громкие звуки.
- Пустыни арабской земли обретут реки и зелень.
- Звезды (Предсказание) будут подтверждать и судьбу – опровергать.
- Бога совершенно открыто будут отрицать.
- Время ужмется. Один год будет проходить как один месяц, один месяц – как одна неделя, одна неделя – как один день, а течение одного дня будет убыстренно, подобно сгоранию листа.
- Предателей будут называть верными, верных – предателями, и число надежных людей сократиться так, как если бы сказали: «здесь есть один надежный человек».
- Человеку будут оказывать уважение из страха перед возможным злодеянием с его стороны. Возрастет число тех, кто с виду друг, а по сути – враг; все слова будут лживы и противоречащи друг другу; будет много начальников и чиновников и мало – делающих праведное дело.
- Вера в обществе будет слаба, а молитва притворна; много будет хафизов, но знающих будет не найти.
- Блага и дождей станет меньше, землетрясений и необузданности – больше.
- Будут почитаться богатые, возрастет жадность, закят (ежегодная милостыня, составляющая сороковую часть доходов от имущества) будет восприниматься как тяжкая обязанность.
- Религии будут обучать в иных целях.
- Сельчане будут стекаться в города, и неизвестно что представляющая собою деревенщина будет состязаться между собой в заказном строительстве домов.
- Тяготы, беды, несчастья возрастут, не останется отрады и покоя, и никто не сможет предотвратить все это.
- Будут возводиться огромные, показные дома, и вследствие этого тесными станут улицы.
- Выделывая шкуры хищных животных, будут создавать разнообразные виды одежды.
- Одежда, надеваемая утром, будет отличаться от одежды, надеваемой вечером. Перед вами одно блюдо будет появляться, другое исчезать, и, подобно покрытию Каабы, стены ваших домов будут украшены коврами.
- Знания сократятся, возрастут невежество, анархия и преступность; убийство человека будет считаться незначительным преступлением.
- Великодушие, хороший прием, щедрость исчезнут; и с правами будет такое, что их станут продавать за деньги.
- Мужчины с мужчинами, женщины с женщинами будут строить неподобающие отношения.
- Повсюду будут поселяться певицы и музыкантши.
- Сплетни станут весьма распространенным явлением.
- Каждый будет жаловаться на то, что не может зарабатывать и прокормиться.
- Возрастет число ложных свидетельств, разводов, внезапная смерть станет частым явлением.
- Между сердцами будет взаимная нелюбовь, в религии и мирских делах появятся различия во взглядах, даже между братьями будут разногласия в отношении религии и толка.
Действия, ставящие человека вне Ислама
(идолопоклонничество, посредничество,
колдовство, издевательство над Исламом,
неприязнь к Шариату)


№90 (811368) / 12.08.2012 23:51:54

Рамил Хәзерәт кире кайтмаячак дурдумга.Аның кебек белемле кеше Британиягә бииик кирәк.Ислам дине буенч Британиядә аннанда белемле кеше юк. Аны күптән чакырганнар булса кирәк ,шулай булса нигә китмәскә ди әле.Ул анда уваҗаемый Мулла булачак.
Ул Сәләфиләр яклы һәм шулай кирәктә. Сәләфиләр алар-Коран кәримнең беренче басмасы кушканча
яшәргә өндәүчеләр,бу бик яхшы гамәл.Хәнәфиләр-300 елдан соң үзгәрешләр кертеп язылган Коранга ошанучылар(Фаиз кебек).Ике мулланың карашлары шуннан кыйбарәт.Аңлата алдыммы икән ???

№89 (811367) / 12.08.2012 23:05:44

Айрат башта татарча сойлэшергэ ойрэн, соныннан "образованный татар" турында сойлэрсен.

№88 (811366) / 12.08.2012 23:04:23

сорыйм әле Айдар

)))Ай нинди ике төрле стандартлар кулланабыз да соң. "Рәмил турындагы хәл... суд булсын аннан карарбыз..." ә мөфти-театр уйнаучы. Ике жулик сугыша икән, ник икесенә дә бер төрле караш түгел? Мөфтинең дипломына карата бер нинди шик булмаса да-недоуч, финансистның ялган диплом куллануына шик булмаса да-"аңа ялган дипломны көчләп биргәннәрдер". "милләтем миңа якын" дисез дә, мөфти татар түгел әллә?

№87 (811365) / 12.08.2012 22:54:41

Диндар

Наркотик турында берәр нәрсә белеп, шуңа "сүз кайтару" әзерләвең түгелдер бит? ))) Ләкин, Р. Юнысовның "берәр җиренә наркотиклар яшереп куймаслардыр", птица более высокого полета.))) "Ялган дипломны көчләп биргән" булса, аныны берничә җиргә эшкә урнашканда күрсәтмиләр, башкаларны шул кадәр мокытка санамагыз инде...
Айдар №81 дөрес эләктереп алган, тел тегермәне тартудан башкага башы җитәрлек булган булса, "6 ел институтта укып диплом да защищайт итә" алган булыр иде.
Р.Юнысовны белмим, язганнарым шушыннан алган информациягә нигезләнгән...

№86 (811364) / 12.08.2012 22:53:02

мин Шәйми бабайны яклый идем,мручылар тарафыннан күпме "тумак"алдым.
бүген, нишләптер, Шәйми бабайга хөрмәтем югалып бара.
шулай да Шәйми бабай - татар. татар минем милләт,ә милләтем миңа якын.

Рәмил турындагы хәлнең асылын белмәгән килеш,нәтиҗә чыгару,аны гаепләү ярамаган эш.
кемдер әйткәнгә карап Рәмилне пчракка буяу белән килешмим. иртәгә могут сказать,без ялгышканбыз аның дипломы ялган түгел икән диярләр. сез яңадан 180 гр. борылырсызмы?
ашыкмагыз имеш-мимешләргә ышанып. суд булсын аннан карарбыз...

№85 (811361) / 12.08.2012 22:12:03

Минем ишеткәнем бар, имеш, гаепсез кешене юкка чыгарыйм дисәләр, аның берәр җиренә наркотиклар яшереп куялар да, аннан пүнәтәйләр алдында теге яшереп куелган наркотаны тартып чыгаралар. Рамил хәзрәтне гаепләү өчен аңа ялган дипломны көчләп биргәннәрдер. Татар тотып карамый ышанмый диләр, мин дә шулай, Рамил хәзрәт берәр чиркәүгә кереп чукынып чыккан дисәләр дә, үзем күрмәсәм - ышанмаячакмын. Рамил хәзрәткә яла ягучылар Алла тарафыннан җәзасын алмый калмаячаклар.

№84 (811349) / 12.08.2012 17:02:01

апрелда ук кулга алырга иде аны.тик Метшин алып килде бит ул ваххабитны монда.шуна качарга бирделар.а байрамовалар,набиуллиннар,кашаповлар миллат очен тугел,а читтагелар акчасына эшлаганнарен конкретно курсаттелар.позор.ичмасам,миллят дип авызыгызны ачмагыз.

№83 (811337) / 12.08.2012 11:59:25

Кайгырмагыз кайтыр эле,хэзрэткэебез!
Донья болганмый тормый ул.

№82 (811335) / 12.08.2012 11:44:10

Рамил Юныска карата хормэтем зур! лекциялэре дэ утемле иде! алга таба да иншаАллах анын вэгазьлэренэ йорергэ язсын!

№81 (811334) / 12.08.2012 11:10:18

 сорыйм әле Айдар, разве Рәмиль татар халкы??? Поддельный документ белән дело иметь итүчеләр, всегда АФЕРИСТ дип йөртеләләр иде. 6 ел институтта укып диплом да защищайт итә алмаган недоучны @дини хем доньяви белеме кечле@ дип санаучылар гына №79 кебек комментарий язарга может.
Татарлар арасында образованный, соображающийлар күп, по этому, @,у хәлләр татарны берләштерергә тиеш иде[email protected] не уместно. Татар халкы, ялгыша икән, ялгышын танырдай, но аферага бармый торган лидерны гына признает. Типа Шәйми бабай! Не дай бог, Бәйрәмова ишеләр. Фәйзрахмановцы организовать иткән ише конслагерьга әйләнәчәк ил.

№80 (811333) / 12.08.2012 10:52:08

шундый \"ус&рак\" муллалар ожмахкада арткы ишектэн генэ керерлэр эле...

№79 (811332) / 12.08.2012 10:26:06

Нигә татар халкы үз татар провительсвосыннан аерылырга тиеш?
ничек әйтсәң дә,начармы-яхшымы,ул безнең хөкүмәт!!! үз хөкүмәтебезне үзебез якламасак кем яклар?
Начармыни Рәмильнең хөкүмәт белән элемтәдә булуы. Без партизаннар түгеллә баса.

Что вы хотете,Айдар шикеллеләр?
Бар белгәнеңне чыгарып селкергә кирәкмәс иде.
Бу хәлләр татарны берләштерергә тиеш иде... увы.

№78 (811330) / 12.08.2012 09:53:21

Фәүзия Бәйрәмова №5 (811011)

Кара, коерыгың бозлана башлагач, тагы татар кирәк була башладымы? Будь разумной бабой, скетагыз белән татар халкына елышып, не опозорьте татарларны!!! А за чет твоего дружка, Рамиля не беспокойся, ул властимущеми хорошо связено. Отезды алдыннан, правительствода ике сәгать не зря советоваволся наверно. А дипломны просто, прихожане алдында, качуын оправдать итү өчен поставили на показ. Если Рамиль кайтып, язык развяжется, многим нездоровиться. Торговля артиста квотами на хадж, несостоявший финансист афералары янында, покажется детской забавой.

№77 (811318) / 12.08.2012 07:19:33

Прошу распространить данное письмо правозащитным организациям и СМИ. http://tatar-centr.blogspot.com/2012/08/blog-post_11.html

№76 (811316) / 12.08.2012 01:30:59

чит илге ул узе китмеде,аны джиберделер.Ченки ул кочле шехес,дини хем доньяви белеме кечле.Диплом анга кирек тюгел иде,анга чиновниклар алдырттылар,шул гына.

№75 (811307) / 11.08.2012 22:59:09

Йорилэр Соры корт. Яшьрэклэр алдында абруе тоште конечно,ну олкэннэр йорер.

№74 (811305) / 11.08.2012 22:55:47

менэ бит

)))Дин башында кемнәр торганын күргәннән соң да, һаман мәчиткә йөрсәләр, гаҗәберәк булыр иде. )))

№73 (811301) / 11.08.2012 22:46:32

Шәриф №44 (811143) / 10.08.2012 / 15:31
/Кол Шәрифтә булмаса, күпме кеше җыяр иде имамыгыз???/
Э ник йорми башладылар? Барсы дасэлэфилэр булган что ли???

№72 (811294) / 11.08.2012 22:22:33

Диндар,  /Килер бер көн: Казан уртасын Рамил Юнысов һәйкәле нурландырып торыр!/

андый әрсезнең һәйкәле дә торыр, мавзолеен да салып куярлар. ялганчылар заманы. аңнары томаланган адвокатлары да җитәрлек

№71 (811284) / 11.08.2012 21:02:50

Узен диндар, э узен диндэ сыннар хупланмавын белмисен!

№70 (811283) / 11.08.2012 21:00:22

Килер бер көн: Казан уртасын Рамил Юнысов һәйкәле нурландырып торыр!

№69 (811244) / 11.08.2012 18:20:33

елак елама!
яхшы эшләгән качып,россиянең күпме еврейы Лондонда, татарга бер генә урын табылыр әле. татар җәбридән кимме әллә?

а муҗет Олимпиада карарга киткәндер?

ни гаебе бар дөнья гизүнең? сасып ятканчы,мин дә чыгып йөреп кайтыр идем. зарплатам җитми шул. россия буйлап күп йөрим,Лондонга барасым киләә.

молодец Рәмил!

№68 (811243) / 11.08.2012 18:10:54

гәрәп акчасы нигә синең бекмәңне берә икән? мелкий ты мужик... хуже чем базарная баба.

№67 (811235) / 11.08.2012 16:25:02

мин, /Госман хэзрэт мефти булган чагында дин эшлэре чэчэк ата иде,бернинди конфликт,атышлар юк иде/

э кукмарадагы, богелмэдэге шартлаулар?
норлаттагы атышлар - ул шуннан сон алынды?
чаллыдагы утерулэр
http://www.memo.ru/hr/hotpoints/caucas1/msg/2008/02/m125316.htm

Фарид салман, габдулла галиулла белэн конфликтлар?
ул вакытта конфликтны йомып калырга тырыштылар. шулай эшлэделэр. шуна курэ хэзер госман чоры ал да гол кебек. бугенге конфликтларнын топ сэбэпчелэренен берсе дэ шул госман - анын вакытында бугенге конфликт туарга нигез барлыкка килде. бензины бар иде, очкыны да эзер иде, шул дорлэп янып китте генэ.

/..." Атыгыз егылмады бит, арт ягы чиста булмагач, барыгызны "послать" итте дә, югары дәйрәләрдән фәтыйха алып, яшәренә җитәрлек акчасын кыстырып, алдан әзерләп куйган җиргә тайды./



атыгыз егылмаган))) атлары егылмаган, жайдаклары коелышып тошеп калдылар, ат лондонга сыптырды жайдакларын тузанда аунатып калдырып

№66 (811234) / 11.08.2012 16:13:50

Был бы человек - статья всегда найдется.

№65 (811222) / 11.08.2012 12:55:49

Монда дин буенча,,списиялист,,кактус бар иде, Рамил белэн бергэ качты ахры

№64 (811215) / 11.08.2012 11:43:19

)))Кодлар последовательный да, паралельный да булмыйлар, санау процесы белән, кодларны бутагансыз, азырак, ләкин ярый, "белемле-белемсез һ.б. бүгенге көн кешеләренә хас булган кимчелекләр" бит инде.)))

№63 (811214) / 11.08.2012 11:38:35


сорыйм әле №62

)))Ну, битараф та түгел инде үзең миңа.)))

Соң, сезгә ярый икән, ялган документ белән "гыйлемле" булып, каръера ясап (әйтерсең гарәп акчалары гына әз), диин юлындагы керем генә җитмичә, дөньяви урыннарга да дәгъва кылучы, ата-баба хөрмәтенә Коръән укытуны шерек, зыярәт кылуны кичерелмәс гонах диюче имамнар, миңа баре бер.
Шулай булгач, сезнең арттан бармаганнарны динсезлектә гаепләп утырмагыз, андыйларның, сезнең кебек, ике төрле стандартларда яшисе килми, шул гына.

№62 (811213) / 11.08.2012 11:24:47

менә күрдегезме,сайлап алырлык кеше юк. моны сез әйттегез!

хәзерге вакыттагы имам-муллалар,мөфтиләр безнең арадан сайлап куелганнар. барлык уңай-тискәре яклары белән;белемле-белемсез килеш; һ.б. бүгенге көн кешеләренә хас булган кимчелекләр,уңай яклары белән сайланып куелган мөфти, имамнар, муллалар.

кешедән гаеп эзләмәгез,Аллаһе тәгәлә үзе белүче. һәрберсен үз урнына куяр!!!

соры, сектантлар дип ярлыйк такма. син сектаның ни икәнен белмәгән килеш, бугырдап утырасың!

әй соры,мескенем.

правда мин сине кү алдында тотып сорамаган идем,акыллыраклар җавабын ишетшсем килгән иде.

синең баш әле һаман "последовательный кодта" эшли икән,ә бит "паралельный кодта" эшли инде күпләрнең башы.
работай над своей головой!

не позорься,Актанышлар да әнә әйттеләр үз сүзләрен,якташларың дип аңладым.

№61 (811210) / 11.08.2012 10:53:22

Соры корт, 

какуй димәкче идем дә, "итәгатлелеккә өйрәнсә.." сүзең белән 50 пранситка килештердең.Ил яшь, шәхес буларак өлгермәгән әле.Әлегә ул да шул үз сектасын урнаштырмакчы да, аның сүзенә колак салучы булмагач, тәрбиясезлеккз керешә.Ярый инде атыша башламагач дисеңме?))))))))

Татарны имам диеп булмас, ул урта яшьләрдәге өлгергәнлек чорына кергән, уйланучан, эзләнүчән ир кеше бугай.

№60 (811207) / 11.08.2012 10:39:36

сорыйм әле №59

М.Ру чылар арасында имам булырга телүчеләр (скетантларны санамаганда) юктыр дип уйлыйм. Чөнки күбесе аек акыллы кешеләр. Динне белү генә, имам булырга хокук бирми. Диндәге (Ислам динендәге) күп нечкәлекләрне Татар белә, ләкин, дөньяви аңы югары, чын фәннәрне белүе нәтиҗәсендә, башкаларны догма белән агуларга алынмаячак. Имам булырлыклар юктыр димим, ләкин алар, никтер сайтларда күренми...
Югарыдагыны яздым да, уйга калдым. Ник әле Ил не күз уңаеннан югалттым? Әйе, мин үзем күп чакта (һәр вакыт буламса әле) аның белән килешмим. Шулай да, ТАТАРча сөйләшергә өйрәнсә, хәттә МӨФТИ булырга лаек кешедер дип уйлыйм. Юк, татарча өйрәнсә диюем дөрес түгелдер, итәгатлелеккә өйрәнсә...

Ил белән бәхәсләшү дә күңелле, фактларны түшәмнән чүпләми, кемгәдер яраклашмый.

№59 (811206) / 11.08.2012 10:23:13

уважаемые Мручылар.
әгәр Мручылар арасыннан имам итеп берегезне сайлагыз дисәләр, кемне сайлар идегез?

№58 (811201) / 11.08.2012 07:45:51

"Рамил Хәзерәтнең белеме зур,шуңа күрә аны гәеплиләр"
"кая тагын вэгазьлэре-дэреслэре булыр икэн-рэхэтлэнеп жыелыр идек,куренеп тора югары белемле югары интелектлы кеше икэне-чын кунелдэн хермэт итэбез"

Шушыннан да артык, ачык итеп, мәчиткә йөрүчеләпгә ДИН, ИСЛАМ кирәкмәгәнен, ә фәкатъ мода куып кына йөрүләрен тагы ничек исбатлап була??? Кумирлары икейөзлелек икән, үзләренең нинди булуына шик калмый...

"атны егылгач кыйныйлар....кызганыч..." Атыгыз егылмады бит, арт ягы чиста булмагач, барыгызны "послать" итте дә, югары дәйрәләрдән фәтыйха алып, яшәренә җитәрлек акчасын кыстырып, алдан әзерләп куйган җиргә тайды. Югары дәйрәләр дә, башта урнашып, андагы тормышын җайлауны көтте, аннан гына, кумирыгыз тарафыннан эшләнгән күүүп тыглган эшләреннән энә күзе кадәрен генә күрсәтте. Ансын да күрсәтмәс иде дә, бигрәк тупас эшләгән шул...

№57 (811200) / 11.08.2012 02:16:12

эйе,татар барда-хэтэр бар дип белмичэ эйтмэгэннэр инде аны,шулай,атны егылгач кыйныйлар....кызганыч...

№56 (811199) / 11.08.2012 01:02:34

Татар гөмер буе бер-берсенең канын эчкән.Рамил Хәзерәтнең белеме зур,шуңа күрә аны гәеплиләр. Шул исәптән минем дә дошманнарым аз түгел.

№55 (811198) / 11.08.2012 00:57:16

Синең белән Минем өчен Аллахыбоерса.

№54 (811196) / 11.08.2012 00:44:22

Госман хэзрэт мефти булган чагында дин эшлэре чэчэк ата иде,бернинди конфликт,атышлар юк иде,татарстан меселманнары иркен яшилэр иде,бернинди тыюлар юк иде(эле беркенне Буа шэхэрендэ кунакта булдым,Буа мэдрэсэсендэ ифтарларны тыйганнар!!!!!бу эле яна куелган яна ректор Рэшит дигэн кеше халыкны мэдрэсэдэ берлэштеру урынына киресенчэ читлэштерудэн башлаган эшне ?!?! анлашылмый.) Э Рамил хэзрэтнен халык эчен эшлэгэн гамэллэрен кутэреп торырлык тугел ,вэгазьлэренэ мэчет шыгырым тулып йери идек, кетеп тора идек шул кенне. Э анын дипломы для нас ничего не значит,кешене буклап утырмасыннар, кая тагын вэгазьлэре-дэреслэре булыр икэн-рэхэтлэнеп жыелыр идек,куренеп тора югары белемле югары интелектлы кеше икэне-чын кунелдэн хермэт итэбез,э монда Рамил хэзрэтне тикшереп утырганнарга эйтэсе сузем шул,Аллах Тэгалэ сезгэ иман байлыгы биреп,кеше гайбэте сулэп утырудан югарырак кутэрелеп,чын эшлэр белэн шегеллэнеп, чын кеше булып калырга насыйп итсен! Эмин!

№53 (811194) / 11.08.2012 00:22:26

Алоэ, шулаен шулай да ул, хакыйкать ачылгач(килгәч) ялган чигенергә мәҗбүр һәм юкка чыга дигән шуңа охшаш аять тә бар кебек Аллаһның Китабында.

№52 (811192) / 10.08.2012 23:49:58

иске мофти кланы белэн яна мофти кланы арасындагы сугышка миллэтчелэр кысылып дорес эшлэмэде. алар сугышырлар да дуслашырлар да. Госман белэн Габдулла да ничэ сугышып ничэ дуслашты. Монда диннен тамчы да катнашы юк. Аларнын бизнес э сез миллэтне булгэлисез

№51 (811191) / 10.08.2012 23:34:54

?, Тэмугка бу доньядагы гонахлар очен кермилэр мени? Ну надан син))))Язуын буенча RIMга ошагансын, улгына шундый надан нэрсэ яза.Или синенчэ кешелэрне алдау, икейозлэну гонахка кермиме?
"Ведь ложь измышляют только те, которые не ве¬руют в знамения Аллаха, и они-то — лжецы. (16:105)"
Устраняйтесь же скверны идолов, устраняйтесь слова лживого... (22:30)
Приходите, призовем наших сынов и ваших сынов, наших женщин и ваших женщин, и нас самих и вас самих, а потом воззовем и направим проклятие Аллаха на лжецов! (3:61)
О вы, которые уверовали! Почему вы говорите то, чего не делаете?
Велика ненависть у Аллаха за то, что вы говорите то, чего не делаете.(61:2—3)
Если человек обманывает в мелочах, то он не удержится от лжи в серьезных вещах. И посланник,(да благославит его Аллах и да приветствует), « сказал: «Великое предательство — это когда ты говоришь своему брату и он верит тебе, но ты его обманываешь».

№50 (811189) / 10.08.2012 23:04:03

менә синең наданлыгың татар,син әле укый да белмисең,укыганны аңларлык дәрәҗәдә дә түгелсең икән.

мин бу дөнья турында яздым!

ә кешегә, Аллаһе тәгәлә бу җирдә,ахирәткә кадәр, гөнахларын азайтырга,тәүбә колырга мөмкинчелек биргән. бу хәрбер кешенең үз эше.

№49 (811183) / 10.08.2012 22:37:45

?, синен суздэн анлашылганча жэннэт буш торачак...Чонки бер чиста кешедэ юк. Алай булгач алла жэннэтне нигэ ясаган?

№48 (811179) / 10.08.2012 22:28:52

соры,син миңа крестально чиста кешене күрсәт әле!!!!
нинди диннән яки динсез булса да ярый.
үзең саф чиста кешеме син?
бу дөньяны дуңгыз абзары дип күз алдына китерсәк,букка буялмыйча калыр идеме икән бер кеше? ничек уйлыйсың?

үзең саф чиста кеше булмагач,ничек итеп кеше тикшерә аласың? тишек ертыктан көлә булып чыга.

бигрәкләр дә тинтәкләнәсең кайбер вакыт.

№47 (811175) / 10.08.2012 22:09:58

елакка №47
Яхшы, барысы да аңлашылды, Ислам берәүләр өчен катгый үтәлергә, икенчеләр өчен, гел үтәлмәсә дә ярый икән. Алдашу, ялганлау, бер нәрсә сөйләп икенче нәрсә эшләү яхшы гамәл ә шуны белмәү аңсызлык икән.

Җиде кат тәмугка ыргытсаң да, мондый икейөзлеләр арасында булудан сакла, и бер Аллам!!!

Шушылар, "Ә вәгазь сөйләргә аның дини белеме югары! Шулай булгач, ике эшне бутау ярамас иде. Муха отдельна,котлета отдельна.", ягъни мәсәлән, мәчиттә бер төрле, аннан чыккач гел киресен эшләсәң дә ярый диючеләр, "чиста Ислам", дип сөйли бит әле.

Кая Кактус? Ул каядыр: "Ибелис Коръән укы дисә дә, аны тыңлау шерек була,"-дип язган иде, ник монда авызына су капты?

№46 (811171) / 10.08.2012 21:52:59

"Казан кремле" урын басары(!) булып урнашкан. Кремл хуҗасы түгел бит,ә урынбасар гына.


Ә вәгазь сөйләргә аның дини белеме югары! Шулай булгач, ике эшне бутау ярамас иде. Муха отдельна,котлета отдельна.

Язсагыз аңлап языгыз.

Әгәр директор урынбасары булмыйчан,мулла булып кына, "никах укып,садәкә җыеп" кына утырса ни әйтер идегез? Еллар буе, алган дини белеме нигезендә, вәгазь сөйләгән! Җинәят буламы бу?

Фәридә,Гөлүсә.

№45 (811168) / 10.08.2012 21:24:20

Бисмиллэхиррахмэниррахим.
1:- Эй иман китергэн бэндэлэр! Аллахы Тэгалэнен хэм Анын Рэсуленен сузлэреннэн элгэрелек кылмагыз.Бу турыда Аллахы Тэгалэдэн куркыгыз! Дореслектэ, Аллахы Тэгалэ сезнен сузлэрегезне ишетуче. гамэллэрегезне белуче.

6:- Эй моэминнэр! Эгэр сезгэ фасикь хэм ялганчы кеше берэр хэбэр китерсэ, белмичэ, берэр кавемгэ мэкер хэм зыян ирештермэу очен, сез ул хэбэрне тикшереп карамыйча, анын белэн хокем кылмагыз. Шулай итмэсэгез, сез кылган эшегезгэ укенмэс очен....

9:- Эгэр моэминнэрдэн ике торкем бер-берсе белэн сугышса, сез аларнын араларын тозэтегез, вэгазь-нэсыйхэт белэн аларны килештерегез. Хэм аларны Аллах Тэгалэнен хокеменэ ондэгез. Дореслектэ, Аллах Тэгалэбез гаделлэрне дус тота.

10:- Моэминнэр - диндэ бер-берсенэ кардэшлэр. Кардэшлэрегезне килештерегез хэм Аллах Тэгалэнен газабыннан куркыгыз! Шаять сезгэ рэхмэт кылыныр.

11:- Эй иман китергэн бэндэлэр! Сезнен берлэрегез икенчелэрегезне мыскыл итмэсен, алардан колмэсен.! Бэлки алар колгэн кешелэр Аллах Тэгалэ хозурында алардан хэерлерэктер....

12:- Эй иман китергэн бэндэлэр! Куп уйлаулардан-фаразлардан сакланыгыз!

"Хужурат"(Булмэлэр) сурэсе.
Хормэтлелэрем, беребез дэ, элегэ тиклем ни булганын, хэм моннан сон да ни буласын тэгаен белмибез. Сак булыйк бер беребез белэн аралашканда. Аллах Тэгалэбез безнен хэттэ ни уйлаганнарыбызга кэдэр белеп тора. Минем бу аятьлэр изге Корьэн китабыннан бераз кыскартып алынды, барын да сыйдырып бетереп булмый. шуна узегез Корьэн китабын алып тулысы белэн укып танышсагыз иде. Аллах Тэгалэбез хата кимчелеклэребезне гафу кылып, зжер савапларыбызны артырсын инде, тоткан уразаларыбыз, укылган намазларыбызнын, биргэн садакаларыбызны кабул кыл Раббым Аллам.

№44 (811143) / 10.08.2012 15:31:27

/Кол Шәрифтә булмаса, күпме кеше җыяр иде имамыгыз???/

Кол Шәрифтә беркем калмады да инде. Халык йөрми. Туристлар гына.

№43 (811142) / 10.08.2012 15:28:36

Сайлап куйган властыгыз эшли башлады жамагать зарланмагыз!Сезгэ шул чак

№42 (811141) / 10.08.2012 15:19:14

Синен узенэ психолог кинэше кирэк бугай.Узеннен "акыллы" башына килгэн фикерлэренне чэчеп утырма. Синен фикерлэренне укып косасы килэ башлый. Психолог кем дэ, имам кем? Баштан шуларны ойрэн яме, акыллым.

№41 (811140) / 10.08.2012 15:03:01

/тапканнар криминал!!! сатып алган,ялган диплом белән, Татарстанда күпме кеше эшли икән?/

монда тугел бит хикмэт!
куп кеше эшлидер. Но! Общество бу хэлне осуждать итэргэ тиештер бит! Сез дэ бу куренешне осуждать итэргэ тиеш. Э сез яклыйсыз.
"Ул гына кеше утермэгэн" дип утеруче, "ул гына урламаган" дип каракны, "ул гына акчага йокламый" дип фахишэлэрне дэ яклагыз алайса. суз простой кеше турында тугел гаделлек турында еллар буе вэгазь сойлэгэн имам турында бара. Ялганчылык хэм ялган юлга барып акча хэм власть популярлык узлэштеруне дин тыймыймыни? узенен шушы адымы белэн ул башкаларга шундый ук адымга барырга урнэк булып тора. следственный комитетта дураклар юк, укыган кеше укыганын в любом случае доказать итэ ала. суз кырык-илле ел элек барган вакыйга турында бармый.


Фэридэ,
ни очен бу эшне элек кузгатмадылар, чонки ул власть кешесе. Хэзер вэзгыять узгэрде, мэскэу следовательлэре эшли башлады. Нахак суз эйтсэлэр телэсэ кемнен ачуы кабара, узен яклый. Ялган диплом турында суз чыкканда ул кире кага ала иде. анын тавышы тыны ишетелмэде. Иркэ эйткэнчэ, фэлэн елларда укыйм дисен и все. ничэ форумда утырып "мин анын белэн бергэ фэлэн группада укыдым, бу нинди хэл" дигэн суз укыганым булмады.


/ЮРИСТлар, әйтегез әле, аңа ягылган гаеп,нинди дәрәҗәгә керә? шул дипломны кулланып, финансист булып эшләп, акча урламаган бит? санукта яткан бит дипломы. мулла булгач,вообще кирәге юк ул дипломның!/

подделка документов жинаять санала РФ УК буенча. "финансист булып" акча урламаган дисез, ялган диплом белэн "казан кремле" директоры урынбасары булып урнашкан хэм хезмэт хакы алган, садакалардан, никах укыткан очен кергэн "взнослардан" килгэн акчаны кем санаган? алары да анын контролендэ.

Ин акыллы суз Иркэнеке
/Кол Шәрифтә булмаса, күпме кеше җыяр иде имамыгыз??? Дөресен әйткәндә, ул халык бердәм салган мәчеткә имамны сайлауны халыктан итәргә кирәк.Ниндидер кулуар кешеләр кулына бирелергә тиеш түгел./

№40 (811135) / 10.08.2012 14:21:39

Ялган икән, Рөстәмегез ялган бу, менә шул елларда фәлән-фәләннәр белән укыдым, шулар шаһитлар дип әйтсен. Бик җиңел эшләнелә ул.

№39 (811134) / 10.08.2012 14:15:49

Фәүзия апа күзегезне ачарга тырышкан. монда һаман сафсата язалар. бла-бла-бла... кирәкмәгән сүз сүләмәгезче!!! причем монда диплом. күренеп тора бит инде бәйләнергә сәбәп эзләп кенә язылган әйбер. это доказано?! кая ул список? кая аның документаль төгәллеге? мин дә хәзер язам берәр атаклы кеше турында кичә күрдем, ул болай эшләгән иде дип, ышанып утырачаксызмы шуңа да... халыкны бутыйлар бер кирәкмәгәнгә. әйе Юнысның халык алдында дәрәҗәсе зур. менә шуны төшерә башларга кирәк хәзер аларга. күңелләрем болгана башлады бу сәясәттән. елыйсы да, көләсе дә килә....

№38 (811133) / 10.08.2012 14:08:36

Тукта әле, сез ничек бер ялганлаган кешегә ышаныч күрсәтә аласыз соң? Сез тулаем зомбилаштыгызмы хатыннар.Яхшы сүз ишетәсегез килсә, психологик проблемаларыгызны хәл итәсегез килсә, психологка барыгыз. Кол Шәрифтә булмаса, күпме кеше җыяр иде имамыгыз??? Дөресен әйткәндә, ул халык бердәм салган мәчеткә имамны сайлауны халыктан итәргә кирәк.Ниндидер кулуар кешеләр кулына бирелергә тиеш түгел.

№37 (811130) / 10.08.2012 13:50:15

Татар башын татар ашый. Диннән ерак торган кешеләр бик белдекле булып имамнарны тикшереп утыра комп каршында. Анда ишеткән, монда әйткәннәр - гайбәт сатып утыру егетлек эше бүген. Ирләребез вакланды җәмәгать.

№36 (811129) / 10.08.2012 13:42:46

Шәхсән үзем бу чараларны дәүләт органнары тарафыннан эшләнелгән махсус "провокация" дип аңлыйм. Беренчедән, кешене дәүләт эшенә алганда һәрвакыт диплом буенча ВУЗга запрос җибәрелергә тиеш. Икенчедән, нигә бу мәсьәлә соңгы вакытта булган вакыйгалар белән бәйле рәвештә күтәрелә, моның турында элек белмәгәннәрме??? Хөрмәтле милләттәшләр, нигә без ишетелгән һәрбер хәбәргә шундый тискәре фикер бирергә ашыгабыз. Фикеребезне белдерер алдыннан бәлки бераз уйлап карарга кирәктер. Үзебездә сизмәстән "провокация"гә биреләбез... Хәзрәтнең үзе белән якыннан таныш булмавым сәбәпле аның турында берни әйтә алмыйм. Әмма аның вәгазьләрен йотлыгып тыңлый идем, укыган һәрбер лекциясе тәрбияви иде аның, һәр дәрестән үземә ниндидер сабак ала идем. Шәхес буларак аңа хөрмәтем зур. Ә инде диплом мәсьәләсенә килгәндә, бездә күпме кеше шундый дипломнар белән һаман да дәүләткә хезмәт итә. Хәзрәт әлеге дипломны мулла булыр өчен алмаган ич, бары аны моңа заман таләпләре этәргән. Күпмебез шушы таләпләр аркасында икенче белем алырга мәҗбүр. Хәзрәтне яклап әйтүем түгел. Әлбәттә Җинаять кодексының 327нче маддәсенең 3нче бүлеге бу гамәлне җинаять итеп күрсәстә (Использование заведомо подложного документа (ч.3 ст.327 УК РФ) является самостоятельным составом преступления. Использование означает, что виновный извлекает или пытается извлечь полезные свойства документа. Использование заведомо подложного документа наказывается штрафом в размере до восьмидесяти тысяч рублей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев, либо обязательными работами на срок до четырехсот восьмидесяти часов, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев). Шулай итеп, хәзрәт бу дипломның нинди файдасын күргән? Түбәндәге кайбер язмалар белән килешәм, әллә берәр оешманы талап банкротлыкка чыгарганмы ул? Сораулар күп шул... Җавапларны да табасы иде...

№35 (811117) / 10.08.2012 12:21:01

№34
Башыгызны дураклыкка саласыз инде ә? "Кеше дингә килгән,тәүбә колган,чын күңле белән Аллага ышанган(күз яшләре шуны күрсәтә!)" булган булса, аңа берәү дә игтибар да итмәс иде дә... Түбән Камада мәдрәсә ректоры булып торганнан соң!!! дини эшләр белән генә шөгелләнмичә, "Казан кремлье" музей-заповеднигында директор урынбасары булу өчен, дөнялык белем дәрәҗәсе дә кирәк булганга, шул дипломны күрсәткән икән, моны һич тә "бу хәлләр мулла булганчы (дөрес булса) эшләгән" дип әйтеп булмый бит...
Әллә 2011елда, муллалыктан китеп торып, Аллаһ алдында җавап бирмәгәнме икән? )))

№34 (811114) / 10.08.2012 12:05:01

агайне син бөгештермә. яшь чагыңда син нәрсәләр эшләдең икән?
бу хәлләр мулла булганчы (дөрес булса) эшләгән. соблазннән бүгенге көндә(!)муллаларның бик азлары гына йөз чоера.

кеше дингә килгән,тәүбә колган,чын күңле белән Аллага ышанган(күз яшләре шуны күрсәтә! к стати В.П.ның да, сайлаудан соң,күзләренә яшь килде) икән,аның ни гаебе бар?
юристлар әйтер,бу "җинәят" нинди төр җинәятләр рәтенә керә? шул дипломны кулланып,нинди гамәлләр эшләгән,кемгә зыян салган? ришвәт алганмы,ришвәт биргәнме? берәр калхозны,районны,экономист бухгалтер булып,банкротлыкка чыгарып,колхозчыларны "талаганмы"? юк,таламаган.

кызык кешеләр сез.
кеше гаебен күрәсез, үз гаебегез чиктән ашкан. акаеп бер карагыз үзегезгә.

хаталарын аңлап,халыкны шул гәмәлләрдән сак булырга чакырып вәгәзләр сөйләүе,үзе бер могҗиза.
ялгышлыктан күпме халыкны коткара дигән сүз.


ЮРИСТлар, әйтегез әле, аңа ягылган гаеп,нинди дәрәҗәгә керә? шул дипломны кулланып, финансист булып эшләп, акча урламаган бит? санукта яткан бит дипломы. мулла булгач,вообще кирәге юк ул дипломның!

минем Р.Ю.ны күреп белгәнем юк. бары интан сөйләгән вәгәзләрен тыңлаганым бар.

кызганыч билгеле,акыллы итеп сөйләүче кеше,динне көнкүрештә кулланырлык итеп сөйли иде.

№33 (811106) / 10.08.2012 10:28:59

мулла
Все таки нәрсә мөһимерәк: икейөзле булып, оста вэгазь укучымы, әллә ЧЫН мөселман булып, үз үрнәгең белән, башкаларны дингә тартумы?

№32 (811102) / 10.08.2012 10:15:38

Бигрэк коткыга бирелергэ яратабыз инде. Рамил Юныс кебек вэгазь укучы булмаячак башка. Авыллардан авылларга йореп вэгазь укып, яна гына дингэ кереп бара торган гади халыкны денгэ китерде лэбаса. Безнен татар шундый инде. Кызганыч, бик кызганыч

№31 (811096) / 10.08.2012 08:23:32

Берэр "театральный факультетны" бетергэн булса бэйлэнмэгэн дэ булырлар иде!Анын дини белеме булу мэхимрэк, бер ничэ телдэ свободно сэйлэшэ алуы да белеме югары икэнен курсэтэ!

№30 (811094) / 10.08.2012 07:44:19

без барыбыз да совет заманы балалары. кем нәрсә кыланмаган да,кем нәрсә эшләмәгән.яшьлек юләрлек,ә комсомол,юләрлеккә этәрә иде,романтика дип. яшь кеше булганбыз ул вакытларда..."за зпахам тайги" йөри идек. "корән серләрен" укыталар иде.
кем ялгышмаган да кем гөнах кылмаган.
әнә кигәвен дус сөйләр үзегезгә.


ә инде синдәй "белемле" иргә, кайбер хатыннар күк , гайбәт язып утыру,йомшак әйткәндә, ир булганнарга килешми.

шулкадәр түбән төшмә.
ишеткән гайбәтне чин булса да сөйләмә,соры!!!

№29 (811090) / 10.08.2012 07:28:35

чын татар №22

"Урысның СМСына ышанып" түгел... Түбән Камада аны яхшы белүчеләр аннан яманыракларын да әйтәләр... Монысын кире кагу өчен, башкача бер ничек боргаланып булмагнга гына, киң катламга чыгарылган... Кабатлап әйтәм, чын татар, ул кешене якыннан белүчеләр әйтә, һич тә дәүләт органнары, аннан бигрәк, урыслар түгел. Дәүләт органнарының әйтмәвенең дә бик зур сәбәбе бар диләр...

№28 (811086) / 10.08.2012 06:34:33

шылай, муллага ышанма,фәкать бер Аллага гына ышан!!!! Ул гына!

№27 (811085) / 10.08.2012 06:29:45

Как сообщалось ранее, Юнусов уволился по собственному желанию 20 июля 2012 года. Его местонахождение сейчас устанавливается.

Табу өчен, нәрсә эзләгәнеңне белергә кирәк
(Шәүкәт Галиев)

Кем Залесныйда, кем тауда яши.

№26 (811081) / 10.08.2012 01:19:06

Рамилгә тимәгез инде-җитәр !.Хәзерге вакытта кемдә бар соң чын диплом ?.Конкоруста җиңеп укырга керә алмыйсыз,укуыгыз акча түләп,шуңа күрә белемегездә юк,эшкәдә алмыйлар сез наданнарны.Без 60 елларда БИИИИК зур конкурстан үтеп ВУЗ га кердек,5-6 ел укып деплом язып аны яклап чыктык. 500 КЕШЕДӘН 25 не генә алалар иде.Бер зачет бирә алмасаң отчисляли,менә шулай.Ә сез наданнар укый да алмыйсыз,кеше тикшергш булып утырасыз,эч пошыргычлар.Рамл Хәзерә зур белемгә ИЯ кеше ул.

№25 (811080) / 10.08.2012 00:40:53

Рамил хазрат берар колхозга агроном булып эшка кереп банкротлап чыкмагандыр ич? Прокуратура мулланын сельхоз дипломымына ник байлана – анламыйм

№24 (811079) / 10.08.2012 00:12:53

куренеп тора монда чистка бара,кэнишне Рамил хэзрэтлэрне убрать надо, надан, динсез, исерек халык белэн идарэ итуе купкэ жинелрэк бит...

№23 (811075) / 09.08.2012 23:41:46

/Эшкә урнашу өчен, яган документ алып килергә ярый дигәнне күргән булмады/
Соры корт,син бу җөмләңә анализ ясап кара әле!Кайдан алып әйтәсең,Рамил хәзрәт ялган диплом бн эшкә урнашкан дип?Урысның СМСына ышанып үзеңнекеләрне сатма инде!Алар бүген Рамилны,иртәгә сине ботарлап атачаклар бит,кирәк икән синең үз сүзләреңне сиңа каршы ук куеп синнән экстримист ясаячаклар.Шуны да аңламыйсыңмыни соң?

№22 (811072) / 09.08.2012 23:34:50

дерес эйтэсен, просто кешене буяу гына бу, ни генэ булуына карамастан да Рамил хэзрэткэ хермэтем зур, эгэр дэ каядыр ничектер ялгышкан икэн-ул да эдэм баласы,башта узебезгэ расчет ясык жэмэгать

давайте продолжим

Илдус Файзов кайдадыр ялгышкан икэн ул да адэм баласы башта узебезгэ расчет ясыйк жэмэгать

Асгат Сафаров та кайдадыр ялгышкан икэн башта узебезгэ расчет ясыйк жэмэгать

Прокуратура-фсб-следственный комитет ялгышып 400 моселманны арестовать иткэн икэн башта узебезгэ расчет ясыйк жэмэгать

барыбыз да адэм баласы, башта расчет ясыйк узебезгэ моннан сон беркемне де гаеплэп язмагыз ярыймы жэмэгать. беркемне де гаеплисе тугел, митингларга чыгасы тугел, алар ялгышып кына гонах эшлилэр

Илдус Файзовнын ялган дипломы барлыгы ачыкланса шушы ук кешелэр ничек сайраган булырлар иде икэн)))
сезнен кузегезне нэфрэт томалаган шуна курэ кем файзовка каршы шуны яклыйсыз. тэнрече миллэтчелэрне динне ботенлэй инкарь иткэннерне дэ канатыгыз алдына алдыгыз

№21 (811071) / 09.08.2012 23:24:17

777
Ялган диплом юк, димәкче буласызмы? Ул чакта, ишеген дә ачып карамаган институт дипломы каян килеп чыккан? КАИныкы булса, ничек тә аңлап булыр иде әле. Яки, "дини"ләр дәйрәсендә, ялганлау гадәти хәл санала, ялганчылар "саф кеше" буламы???

Миңа, Ислам өч очракта гына ялганларга рөхсәт итә, дип өйрәткәннәр иде:
-Ике кешене дуслаштыру өчен
-Сугышта
-Хатыныңнан канәгать булмасаң да, канәгать дип әйтергә...

Эшкә урнашу өчен, яган документ алып килергә ярый дигәнне күргән булмады.

№20 (811070) / 09.08.2012 23:14:03

Ничек пычратырга белмилэр,саф кешенен исемен,бэдбэхетлэр.

№19 (811068) / 09.08.2012 23:02:17

муслим №19
)))Менә-менә, "диниләрнең" йөзләре ачыла. Димәк, инану, ихласлык кирәкми, иң мөһме тышкы атрибут. )))

Мин хөрмәт иткән ДИНИләр, ялган белән каръера ясамыйлар, атышмыйлар, агрессив түгелләр. Андыйлар күберәк, мондагы берничә бушкуыктан аермалы буларак.)))

№18 (811067) / 09.08.2012 22:43:38

ха!
дерес эйтэсен, просто кешене буяу гына бу, ни генэ булуына карамастан да Рамил хэзрэткэ хермэтем зур, эгэр дэ каядыр ничектер ялгышкан икэн-ул да эдэм баласы,башта узебезгэ расчет ясык жэмэгать

№17 (811066) / 09.08.2012 22:41:44

Вместо того, чтобы заниматься реальным криминалом, реальными убийцами и бандитами, некоторые силовые структуры в регионах создают видимые дела, получают за их раскрытие звездочки и погоны.

- Приведите пример таких дел

- Я не забуду набережночелнинское дело Ишмуратова, Гумерова и Шайхутдинова, которых обвинили во взрыве газовой трубы в жилом доме в двухстах метрах от здания ФСБ. Я подробно это дело знаю, потому что они в Москве жили, когда их оправдал первый суд присяжных. Странные террористы: живут в Москве, не скрываются, встречаются с журналистами и участвуют в пресс-конференциях и "круглых столах". Потом из Татарстана приехал ОМОН. С громкой помпой в присутствии журналистов их задержал. Второй суд присяжных, в составе которого были родственники сотрудников милиции, дал им жуткие сталинские сроки – около 12-15 лет. Такими делами силовики отчитываются. Фанис Шайхутдинов вообще не имел никакого отношения к произошедшему. Парни – бывшие узники Гуантанамо - собирали одежду для заключенных татарстанских зон. Их предупреждали: «Не делайте этого». Они не послушались. Потом произошел взрыв, задержание и сроки. Вот такими делами отчитываются органы.http://ansar.ru/person/2012/07/21/32118

№16 (811050) / 09.08.2012 21:41:07

Ялган дипломнар сәүдәсенең гөрләп чәчәк атуына юл куйган ( ә бәлки игелек күргән өчен? хокук сагындагы олугъ түрәләрне отставкага җибәрерүдән башлыйсы түгел микән көрәшне, иң әвәле? Бу бизнес артында да, уен автоматлары бизнесы артында да җитди агайлар тора дип чамалыйм.
http://rustemzaripov.blogspot.com/

№15 (811041) / 09.08.2012 20:57:10

Муллаларга болай да шик белән карый идем, хәзер гүпчи дә ышанмыйм, бигрәк тә хөкүмәт кешеләре белән ияреп йөргәннәргә.

Бер танышым сөйләгән иде: правительственый өстәлдә түрәләр аракы чөмерә, Илдус мөфти шунда утыра дип. Тегеләргә дә оят түгел, моңа да.

Җәл түгел берсе дә. Шул акча-байлык адәм баласын харап итә. Ниндидер идея өчен булгандыр дип әйтәлмим.

Ну Рамил хәзрәт дигәненең кыяфәте дә, тавышы да ничауа....)))

№14 (811031) / 09.08.2012 20:07:05

тапканнар криминал!!! сатып алган,ялган диплом белән, Татарстанда күпме кеше эшли икән?
азмыни медиклар, ялган -сатып алган диплом белән эшләүчеләр?
мәскү метросында, җаның нинди диплом тели, сатып ал! заУшно укып,лекциягә йөрмичә сатып алынган дипломнар күпме? комерческии вузлар күпме диплом саткан? кем учетын алган?
моҗет соры да сатып алгандыр.
әнә безнең мастер тоҗе строителныйны бетергән,нехрена бер нәрсә дә белми,төзибез сүтәбез яңадан төзибез. чертеж да укый белми... так что до хрена таких!

кем тикшергән аларны.

ышанырлык түгел. нигә кремель(!)дә эшләүчене җентекләп тикшермәгәннәр,эшкә алганда. каян белгәннәр бүген? хәзер генә "калкытканнар"?

чын татар, синең базарда дөреслек бар шикелле. точно не спроста.
җалко муҗика...
яхшы вәгәз сили иде.

№13 (811026) / 09.08.2012 19:42:28

Аллаһ Тәгалә Үзенең диненә кяферләр аркылы да ярдәм итә. Ул Көч, Кодрәт иясе. Күренә һәм без күрми торган дөньяларның Хакиме. Ничек теләсә шулай эшли. Ә шайтан котыртучы, Р. Юнысны гына түгел әллә кемнәреңне алдый.

Я, Рабби, безне Тугры Юлыңа китер һәм алып бар! Адаштырма безне!

№12 (811024) / 09.08.2012 19:37:57

Анысын ник атып үтергәннәр?Ваххабитларның Тәреле Аталары булгач,ник аны Ваххабитлар атып үтерсен ди.Тузга язмаганны сүлиләр бит.

№11 (811023) / 09.08.2012 19:36:40

Нурислам
"динсезләр, ышанмаучылар, адашканнар белән дөнья тулы."  Соң сөен генә инде, оҗмахка кергәндә, сезнең ишеләргә конкуренция кимерәк булыр.)))

№10 (811021) / 09.08.2012 19:32:24

Гәебе булмаса качмас иде инде.Акчасы да булган икән,чит илгә омтылгач.Ай- хай малай,мөфти урынына әзерләгәннәрдер шомлыкны.Бик тә якладылар бит.Елады бит бичара.

№9 (811018) / 09.08.2012 19:10:03

чын татар

"КГАУ дипломының дингә катнашы" юк, ләкин, бер ялганлаган, гел ялганлый. Ялганчы ДӨРЕСЛЕККә чакырып вәгазь укырга хаклымы, синеңчә?
Аннан, "ничек тиз бирелдегез органнарның эшкәртүенә" дип язганда, никтер, дин тирәсендәгеләр белән, диниләр арасында уртаклык юк икәнен, минем тарафтан, әллә кайчаннан ук язылып килүен "оныткансыз".
Юк, чын татар, гарәп акчасы өчен элгәләшүче кланнар арасына гадый халыкны өстерәмәгез инде.

№8 (811017) / 09.08.2012 19:08:47

Өстәп шуны да әйтәсе килә,Татарстандагы,Башкортстандагы Исламга властьлар тарафыннан идеологик атака башланды.Притом рамазан аенда.Кърщсезме, кичщ телектан да бик матур итеп итеп башка сектантлар бн үреп күрсәттеләр Казандагы гаиләне.
Промывка мозгов бара ,җәмәгать.

№7 (811015) / 09.08.2012 19:01:17

№№ 1,2,4,6 !
Менә бит ничек тиз бирелдегез органнарның эшкәртүенә.Алар(органнар)бик белеп эш итәләр,ягъни башта безнең дин башында торучы,ихтирамга лаек,халык ярата торган дин башлыкларын нәҗескә батыралар,халыкның дингә булган карашын 180 градуска борыр өчен эшлиләр.Дөрес,муллалар арасында бик күп өлеше үз мәнфәгатьләрен кайгыртучылар,әмма бу, Рамиль хәзрәткә кагылмый.КГАУ дипломының дингә нинди катнашы бар?Әле шәт бала чагында рогаткадан тәрәзә дә ваткандыр,бәлки анысын да эшкә җигәрләр Рамильне буяр өчен.
Җәмәгать, бирешмәгез әле провокацияәргә!Ниужәли башыгыз шуны да эшкәртерлек түгел инде Ә?
Ул муллаларның юньсезләре үзләрен үзләре болай да чиста суга чыгаралар инде.

№6 (811012) / 09.08.2012 18:32:43

Күпме яздым бит инде, ЧЫН ДИНИЛӘРне пычратып, аларны дискредитировать итәргә теләүче ике динсез һәм денсез кланнар, гарәп акчасы өчен сугыша дип. Күренгәнчә, "гыйлемлекләре" дә сатып кына алынган. Я, халык, шуларны яклап, урамга чыгарга җыенасызмы??? Акча диеп күзләре тоган сектантлар белән, Аллаһыга ышанучыларны бутамагыз. Үзем инанучы буласам да, чын динлеләргә (НИНДИ ДИНДӘ БУЛУЛАРЫНА КАРАМАСТАН) хөрмәтем зур.

№5 (811011) / 09.08.2012 18:08:10

Мөселманнарны яклаучыларга судлар башлана.

Автор Fauziya Bayramova, написано 9 августа 2012 г. в 17:57 ·


17 август көнне Казанда татар милли һәм дини оешмалары җитәкчеләренә суд булачак. Бүген Милли Мәҗлес рәисе Фәүзия Бәйрәмова, татар иҗтимагый үзәгенең Чаллы бүлеге рәисе Рафис Кашапов судка чакыру (повестка) алдылар, хөкем эше шулай ук "Азатлык" татар яшьләре берлеге рәисе Наил Набиуллинга һәм "Ихлас" мәчете имамы Рөстәм хәзрәт Сафинга каршы да кузгатылган. Аларны 2 август көнне Казанда, мөселманнарны яклап уздырган матбугат конференциясе өчен гаеплиләр. Алдан килешенү булуга да карамастан, Болгар кунакханәсе конференция уздырудан баш тарткач, милли һәм дини оешма җитәкчеләре журналистлар белән әңгәмәне урамда уздырырга мәҗбүр булганнар иде. Хокук саклау органнары аларның бу адымын "рөхсәтсез митинг" дип бәяләделәр һәм хөкем эше кузгаттылар. Митинг һәм пикетлар турында яңа закон буенча, хөкем ителүчеләрнең һәрберсенә кимендә 30 мең штраф яный.

Суд 17 августта, Казанда, Вахитов районы судында, Груздев урамы, 4нче йорт, 8нче бүлмәдә, 14.30да булачак.

Ә инде Рамил хәзрәт мәсьәләсенә килгәндә, аны пычрату өчен, бирегә кайтарып хөкем итү өчен органнар әле моннан кәттәрәк "фактлар" да уйлап табачаклар. Я, сезгә шуннан бик рәхәт булачакмы? Ни өчен шулай сөенәсез?

№4 (811008) / 09.08.2012 17:40:48

№2 га: Бер юньле кеше дэ юк алар арасында, барысы да акча очен я власть очен йори. Нишлэп оялмыйлар Аллахы тэгэлэ алдында шулай кыланырга, динне пычратып кына йорилэр.

№3 (811007) / 09.08.2012 17:37:06

Муллаларның берсенә дә ышанычым калмады.Барысы да кыйммәтле машинада җилдерә,чит илдә ял итә.Әле оялмыйча шул кадәрле фитыр сәдакасы бирергә тиеш,дип сөйләнәләр.Гади халыкка кем ,нәрсә тиеш соң?4әр ай хезмәт хакы ала алмаган авыл халкы каян алып бирсен?Бәлки муллаларга тиештер очын-очка ялгап көн иткән гади халыкка сәдака итеп бирергә?

№2 (811005) / 09.08.2012 17:25:28

куз яшьлэре белэн елап курсэтеп халыкны кызгандырган муллагыз ялганчы булып чыкты бит!
эле татарнын акыллы гына куренгэн кешелэре дэ шуны яклап йорделэр бит.
Илдус - эртист №1
Рамил - эртист №2

ике эртист роль булешэ татар интеллигенциясе шулар очен жан ата.

№1 (811004) / 09.08.2012 17:25:17

Йорилэр инде динне позорить итеп!

▲ Өскә

www.work-zilla.com

Матбугат-инфо
Матбугат.ру
Ватаным Татарстан
Шәһри Казан
Бердәмлек
Рәшит Ваһапов фестивале
Камал театры
Тинчурин театры
Татар дәүләт филармониясе
Барс-Медиа
Ирек мәйданы
Татарстан яшьләре
Кариев театры
Идел
Өмет
Татарстан Язучылар берлеге
Татарстан китап нәшрияты
RAFINA/D
Милли Музей
Шаян
Ханский дом
Татаркино